Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέμα από μη μηχανικό: Ξύλινο ή πέτρινο σπίτι;


mag

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.... και όχι μόνο αυτό , οι κτίστες της ήταν ξακουστοί και οργανώνονταν σε πολυμελή συνεργεία τα οποία εξορμούσαν τους θερινούς μήνες και έκτιζαν σε όλη την επικράτεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις πληροφορίες για τα ξύλινα, κι επειδή δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι, διάβασε τις απαντήσεις μου εδώ: http://michanikos.gr/showthread.php?t=4040

Ο φόβος πηγάζει κυρίως από άγνοια στα ξύλινα...

 

Για την περιοχή σου θα πρότεινα πέτρινο. Για να μην την "πατήσεις", όπως προαναφέρθηκε, βρες καλό μηχανικό για τα σχέδια και ψάξε πολύ για τα συνεργεία [υπάρχουν καλά, όπως προαναφέρθηκε, αλλά είναι δυσεύρετα και φυσικά λίγο πιο ακριβά].

Πρόσεξε πολύ επίσης το θέμα της στέγης. Φαντάζομαι ξύλινη, έτσι; Πρόσεξε το θέμα της έδρασης. Αν μιλάμε για σπίτι με όροφο/σοφίτα, κοίτα μήπως σε βολεύει συνδιασμός "πέτρινο εξωτερικά και μερικοί κύριοι τοίχοι" και ξύλινη στέγη, πάτωμα και μερικά στατικά στοιχεία, πχ κάποιοι κορμοί για κολώνες". Συνδιασμός των υλικών δηλαδή, για να πας αισθητικά λίγο παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ορεινή αρκαδία? Αν είσαι σε παραδοσιακό οικισμό μάλλον δεν έχεις πολλές επιλογές, αλλά η πέτρα ίσως αισθητικά ταιριάζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ υπέρ της πέτρας είμαι, ειδικά αφού πρόκειται για ορεινή περιοχή (και ίσως παραδοσιακό οικισμό). Ο συνδυασμός της φυσικής πέτρας και του ξύλου χρησιμοποιείται από πολύ παλιά σε τέτοιους οικισμούς (Ζαγόρι), τόσο στην εξωτερική τοιχοποιία (βλ. γρεντέδες), όσο και στους εσωτερικούς χώρους και τα έπιπλα των κτηρίων (ξύλινα ταβάνια, ροζέτες, μεσάντρες, κ.α.) και το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ "ζεστό" και αρμονικό με το φυσικό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φέρουσα Τοιχοποιία sundance, ή αλλιώς από Φέρουσα Λιθοδομή. Ιδιαίτερα δε για το Μαράκι (που μάλλον το κατέχει το άθλημα), η λέξη "πέτρινο" ή "πετρόκτιστο" χρησιμοποιείται κατά το Μαμαλούκο από τις νοικοκυρές και όχι από επιστήμονες.

Link to comment
Share on other sites

Eννοείς για νεόδμητο ; Αν ναι, τότε σε πληροφορώ ότι κυκλοφορούν κάτι Αλβάνια μάστορες, που αν δεις δουλειά τους, θα σου φύγει η μαγκιά ...

Link to comment
Share on other sites

εγω έχω κάνει σε νησί μονοκατοικία 2οροφη πετροκτιστη με αλβανους μάστορες όπως λεει ο directionless και έμεινε όλο το νησι αναυδο. Φοβεροί τεχνίτες. Συστημένοι μου ήρθαν βέβαια αλλιώς δεν θα το τολμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.