Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέμα από μη μηχανικό: Ξύλινο ή πέτρινο σπίτι;


mag

Recommended Posts

θελω να χτισω ενα πετρινο σπιτι οχι μεγαλο γυρω στα 60 -70 τετρ.

Γινετε να χτισουμε ολοκληρωτικα πετρινο τοιχο μεσα εξω χωρις τουβλο και χωρις κολωνες ?

Μονο περιμετρικα ανα ενα μετρο ξυλο καστανια η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείτε να κτίσετε αμιγώς πέτρινο σπίτι. Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημά σας όμως θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον μηχανικό της περιοχής σας για να σας κάνει την στατική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

συγγενής της γυναίκας μου δραστηριοποιείται στην αρκαδία σε λιθόκτιστα .έχει λατομείο πέτρας και συνεργεία (έλληνες κυρίως) . έχω δει δουλειες του και από φ.ο. σκυρόδεμα οπλ. και από αμιγώς φέρουσα τοιχοποιία. προσεγμένη δουλειά ( μονοκόμμματα πέτρινα πρέκια , καμάρες κτλ). συνεργάζεται με αρκετούς μηχανικούς στην περιοχή καθώς και στην αθήνα.

σύντομα θα κάνει και την πρώτη εφαρμογή του στη λάρισα σε δική μου δουλειά.

αν θέλετε πληροφορίες (έχει site) πείτε μου να σας το στείλω με π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, υπάρχουν αρκετοί εργολάβοι που είναι καλοί στην δουλειά τους.

Είμαι βέβαιος ότι πολλοί συνάδελφοι γνωρίζουν κάποιους απ' αυτούς.

Θεωρείς, glargkatzis, ότι ένας από τους σκοπούς του forum είναι η -έμμεση, έστω- διαφήμιση

των ικανοτήτων κάποιου μάστορα (ή μηχανικού - μέλους);

 

Τα μέλη του forum είναι, κυρίως, Μηχανικοί· δεν βρίσκεις φυσιολογικό να ασχολούνται και με

"επίβλεψη, κατασκευή οικοδ. έργων - στατ. μελέτες ικριωμάτων - διαμόρφωση σιδ. οπλισμού";

Αν έχεις την ευγενή καλοσύνη, μπορείς να μου εξηγήσεις τον λόγο ύπαρξης αυτής της διευκρίνησης στο επάγγελμά σου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.