Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέμα από μη μηχανικό: Ξύλινο ή πέτρινο σπίτι;


mag

Recommended Posts

ειλκρινα η φερουσα λιθοδομη μου ειναι ιδιαιτερα εως εξαιρετικα καλαισθητη.

 

θα ηθελα το σπιτι μου να ηταν ετσι,αλλα δεν ξερω αν θα εμπιστευομουν συνεργειο.

 

δεν το εχω ψαξει βεβαια,οποτε ισως και να εβρισκα καποιο αξιολογο.

 

παντως καλλιστα μπορει να γινει συμβατικη κατασκευη και επικαλυψη με πετρα.

 

και δεν μιλαω για 5 εκατοστα επικαλυψη.ειχα δει ενα σπιτι που με την επικαλυψη οι τοιχοι ειχαν γινει 50 εκατοστα.δεν ξερω πως το εκαναν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και δεν μιλαω για 5 εκατοστα επικαλυψη.ειχα δει ενα σπιτι που με την επικαλυψη οι τοιχοι ειχαν γινει 50 εκατοστα.δεν ξερω πως το εκαναν.

αμα ειχε προβλεφθει 50εκ επικάλυψη έχει καλώς

Link to comment
Share on other sites

αμα ειχε προβλεφθει 50εκ επικάλυψη έχει καλώς

 

Νομίζω ότι ο/η Sundance εννοεί 50 εκ. συνολικό πάχος τοίχου και όχι μόνο επικάλυψης. Γίνεται χτίζοντας κανονικό εξωτερικό τοίχο με μόνωση (που παίρνει μέσα και τα δοκάρια) και απ' έξω επένδυση πέτρας 20-25εκ. Εκεί χρειάζεται προσοχή ώστε η επένδυση να αγκυρώνεται σε αρκετά σημεία με την εξωτερική τοιχοποιία.

Συμφωνώ και εγώ ότι στην ορεινή Αρκαδία είναι σαφώς προτιμότερο ένα πέτρινο σπίτι (Βλ. Δημητσάνα, Λαγκάδια, Στεμνίτσα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδιά και με το σεισμό τί γίνεται; Μπορούμε να στήσουμε φέρον πέτρινο/ξύλινο έτσι άφοβα; Προσωπικά αυτό με ανησυχεί αλλά μήπως άδικα; Δε διάβασα κάποια σχετική αναφορά για το ποιό είναι περισσότερο ευάλωτο! Επίσης με βάση ποιό κανονισμό (ειδικά για ξύλινο) γίνεται η μελέτη στην Ελλάδα για τέτοια οικοδομήματα;

Link to comment
Share on other sites

Ευρωκώδικα 5 για τα ξύλινα και το φάσμα προσαρμόζεται σύμφωνα με τον ΕΑΚ. Έχει προβλέψεις και για ξύλινα

Link to comment
Share on other sites

Στο χωριο καταγωγης του πατερα μου, πολλα παλια(1960 μην πω και πιο πισω) πατρικα σπιτια, ήταν ισογειο πετρα και ο πανω οροφος ξυλο.Στο ισογειο εχει παχος το δικο μας 70 εκ(ολα μαζι).Το κινητο μεσα αν μπεις δεν πιανει(μονο αν χωθεις σε κανα παραθυρο)!!Καλα και το καλοκαιρι δεν καταλαβαινεις καυσωνα εννοειται.

Πριν 2-3 χρονια ενας ΠΜ(παλιος στο επαγγελμα) που εκανε το σπιτι του διπλα μας πετρινο, εβαλε κανονικα στυλους με σιδερα αλλα μετα παντου πετρα.Δυστυχως το πετυχα στα πολυ τελειωματα οταν πηγα και δεν ειδα πως ταχε κανει απτην αρχη.Οταν το ειδα εγω φαινοταν ενα πετρινο σπιτι που σε γωνιες και αλλα σημεια που ειχε βαλει στυλο, εβγαιναν τα σιδερα.Τη σκεπη εβαζε τοτε και ετσι δεν ειδα πολλα.

Πηγε πολλα λεφτα αποτι ελεγε ο ιδιος παντως.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά είναι πολλά εξαιτίας της πέτρας και όχι του οπλισμού. Η προμήθεια κατεργασία και χτίσιμο πέτρινου τούχου είναι χρονοβόρες διαδικασίες που στοιχίζουν ακριβά σε ημερομίσθια και ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα εννοειται οτι ειναι ακριβο λογω της πετρας!!!!!Γιαυτο αλλωστε και δεν συμφερει καποιον που δεν ειναι πλουσιος,και θελει να κανει μεγαλο σπιτι,να το κανει απο πετρα.Νταξει οταν ειναι το χωριο τωρα πετρινα σπιτιαΜακαρι ναταν τα εξωδα του οπλισμου μονο η διαφορα!Πηγε ακριβοτερα γιαυτα που λες. Εμεις μια μαντρα καναμε 7 μετρων και δεν θελω να θυμαμαι ποσο πηγε!Καλυτερα να βαζα συρμα!ΑΛλα οταν το ολο μερος ειναι ετσι, αναγκαζεσαι στην ουσια.

βεβαια περα απο καλο μαστορα θελει να ψαξεις και την τιμη που σου ζηταει αυτος το μετρο.Γιατι μερικοι νομιζουν οτι φτιαχνουν χρυσαφι!χεχε

Link to comment
Share on other sites

...... Εμεις μια μαντρα καναμε 7 μετρων και δεν θελω να θυμαμαι ποσο πηγε!Καλυτερα να βαζα συρμα!ΑΛλα οταν το ολο μερος ειναι ετσι, αναγκαζεσαι στην ουσια.

βεβαια περα απο καλο μαστορα θελει να ψαξεις και την τιμη που σου ζηταει αυτος το μετρο.Γιατι μερικοι νομιζουν οτι φτιαχνουν χρυσαφι!χεχε

νομιζω καπου 30-40 ε το μέτρο πηγαίνει για πετρινο τοιχο..σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.