Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διόρθωση γεωτεμαχίου


Recommended Posts

να βγαλει την αδεια στο ονομα του ιδιοκτητη ο μηχανικος,  που λεει οτι μπορει

 

και να σου μεταβιβασει ο πωλητης το ακινητο με εκχωρηση των δικαιωματων εκ της υπ' αριθ....αδειας δομησης

πιο απλο...δεν γινεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Πάνος1- said:

Ο ένας Μηχανικος λέει βγαίνει άδεια ο άλλος όχι….περιμένω απάντηση από έναν άλλο τοπογράφο το έδωσα να το ελέγξει…

στα συμβόλαια είναι 2 στρέμματα πρέπει να γίνει διόρθωση αλλά πως εντάσσομαι σε κάποιες από της παρεκκλίσεις αυτό είναι μια καλή ερώτηση 

Και κάτι ακόμη πως γίνεται να έχεις 2.500 απόκλιση τόσο μεγάλη διαφορά ;;;

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, dimitris GM said:

να βγαλει την αδεια στο ονομα του ιδιοκτητη ο μηχανικος,  που λεει οτι μπορει

 

και να σου μεταβιβασει ο πωλητης το ακινητο με εκχωρηση των δικαιωματων εκ της υπ' αριθ....αδειας δομησης

πιο απλο...δεν γινεται

Και ποιος θα πληρώσει τα έξοδα για σχέδια και τα λοιπά αν κάτι πάει στραβά ; Και δεν βγαίνει άδεια ;;

Link to comment
Share on other sites

Η παρέκκλιση, ενδεχομένως, αφορά στο ότι ναι μεν φαίνεται >4 στρεμ., αλλά δεν έχει πρόσωπο σε αναγνωρισμένο αγροτικό δρόμο (ως προϋφ. της 31-12-2003)

Κι επειδή δεν αποδεικνύεται ότι ήταν ανέκαθεν >4000 μ² (άρα και προ 2003), η μόνη λύση είναι αυτή που προανέφερα.

Τίποτε άλλο. Ούτε άδεια στο όνομα του νυν ιδιοκτήτη, διότι μπορεί κάλλιστα να ανακληθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Στα πολύ σωστά που αναφέρουν οι παραπάνω, προσθέτω ότι για την περιοχή σου νομίζω ότι έχει γίνει προανάρτηση κτηματολογίου. Να ζητήσεις από τον πωλητή ένα απόσπασμα αυτής της προανάρτησης, διότι αποτελεί μία ένδειξη για το αν αυτά τα 4500τ.μ. διεκδικούνται ή όχι από ομόρους. Μπορείς να τα δεις τα πολύγωνα και ο ίδιος από το maps gov.gr.

Και πάλι όμως, θεωρώ ότι, αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο στοιχείο που να μας διαφεύγει, η δήλωση 651/77 δεν είναι σωστή. Σε καμία περίπτωση μην προβεις σε αγορά ωσάν να είναι οικοδομήσιμο. Να σου βγάλουν πρώτα την άδεια οι πωλητές είτε να στο πουλήσουν σε τιμή μη οικοδομήσιμου..

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, tetris said:

Η παρέκκλιση, ενδεχομένως, αφορά στο ότι ναι μεν φαίνεται >4 στρεμ., αλλά δεν έχει πρόσωπο σε αναγνωρισμένο αγροτικό δρόμο (ως προϋφ. της 31-12-2003)

Κι επειδή δεν αποδεικνύεται ότι ήταν ανέκαθεν >4000 μ² (άρα και προ 2003), η μόνη λύση είναι αυτή που προανέφερα.

Τίποτε άλλο. Ούτε άδεια στο όνομα του νυν ιδιοκτήτη, διότι μπορεί κάλλιστα να ανακληθεί. 

Υπάρχει δρόμος αγροτικός όχι αναγνωρισμένος.. 

ακριβως από κάτω είναι 2 σπίτια από το κτήμα… A587AA7F-E606-4E77-BEFC-573314239D8E.thumb.jpeg.9bf4d9a59cff39dff0ff7de14eeefc84.jpeg

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, ntanos said:

Στα πολύ σωστά που αναφέρουν οι παραπάνω, προσθέτω ότι για την περιοχή σου νομίζω ότι έχει γίνει προανάρτηση κτηματολογίου. Να ζητήσεις από τον πωλητή ένα απόσπασμα αυτής της προανάρτησης, διότι αποτελεί μία ένδειξη για το αν αυτά τα 4500τ.μ. διεκδικούνται ή όχι από ομόρους. Μπορείς να τα δεις τα πολύγωνα και ο ίδιος από το maps gov.gr.

Και πάλι όμως, θεωρώ ότι, αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο στοιχείο που να μας διαφεύγει, η δήλωση 651/77 δεν είναι σωστή. Σε καμία περίπτωση μην προβεις σε αγορά ωσάν να είναι οικοδομήσιμο. Να σου βγάλουν πρώτα την άδεια οι πωλητές είτε να στο πουλήσουν σε τιμή μη οικοδομήσιμου..

Είναι στο νότιο πηλιο περιμένουν προανάρτηση από Ιούλιο αλλά κανείς δεν ξέρει πότε…

εαν έπιανα εγώ τους γείτονες και θέταμε τα όρια ότι δεν καταπατά καμία άλλη περιουσία έτσι θ η μου σίγουρος πως αυτή είναι η γειτόνισα και από  τους 3 γείτονες αλλά πως θα μπορούσα να αποδείξω ότι το κτήμα ήταν 4.000 στρέμματα προ 2003 είναι το θέμα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς, γιαυτό η πρότασή μου σε καλύπτει απόλυτα. Εκτός αν περιμένεις την οριστική ανάρτηση στο Κτηματολόγιο αλλά, και πάλι, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει προσφυγή (διόρθωση γεωμ. στοιχείων) από όμορο. Το ότι υπάρχουν διαγράμματα (συντεταγμένα "ελαφρά τη καρδία") δεν λέει τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, tetris said:

Δεν μπορείς, γιαυτό η πρότασή μου σε καλύπτει απόλυτα. Εκτός αν περιμένεις την οριστική ανάρτηση στο Κτηματολόγιο αλλά, και πάλι, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει προσφυγή (διόρθωση γεωμ. στοιχείων) από όμορο. Το ότι υπάρχουν διαγράμματα (συντεταγμένα "ελαφρά τη καρδία") δεν λέει τίποτε.

Άρα εγώ την πρέπει να πω στην πωλήτρια λιανά και σταράτα… γιατί της είπα να πιάσει τους γείτονες και να πάρει υπογραφές και αρνήθηκε κάπως… 

και δεν είχα ιδέα ότι στα συμβόλαια ήταν 2.000 τετραγωνικά… το παρουσίαζε σαν 4.5 στρέμματα στο τοπογραφικό και μόλις πήρα τα συμβόλαια έπεσα από τα σύννεφα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.