Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διόρθωση γεωτεμαχίου


Recommended Posts

10 λεπτά πριν, tetris said:

άρα???

κάτι βρωμάει άσχημα εδώ

Μπορεί να μου απαντήσει σας παρακαλώ κάποιος που να μου πει ένα ασφαλή τρόπο πριν την αγορά τι πρέπει απλά να κάνω 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dimitris GM said:

"το κτήμα αγοράστηκε το 1954 από τον πατερα της και το 1995 έγινε γονική παροχή στην πωλήτρια όπου ο πατέρας της πέθανε το 2010…" 

για ποσα τμ. εγινε η αγορα και η γονικη;

Γραφει το συμβολαιο αν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο;

Υπαρχει  τοπογραφικο της γονικης ή λογω γονικης το παρελειψαν;

Με αυτες τις απαντησεις πας στον μηχανικο σου.

 

 

ό,τι λεμε εδω και 15 ωρες...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ξανά ανοίγω το θέμα αλλά αυτή την φορά σωστά  ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κτήμα.. 4.500

τώρα που  πήρα τα συμβόλαια είδα πως  φαίνεται 2 στρέμματα περίπου αλλά έτσι τησ το έδωσε ο πατέρας τησ από γονική παροχή το 1995 και το 1955 το αγόρασε αυτός πάλι 2 στρέμματα...

η ιδιοκτήτρια από καταμέτρηση δίκη της το 2010 το βρήκε 4,500...

εγώ πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι βγαίνει οικοδομική άδεια μπορεί να γίνει διόρθωση στον συμβολαιογράφο τόσο μεγάλη γίνεται διόρθωση και φαίνεται μετά εξαρχεις 4,500 στρέμματα από το 1995....Κτηματολόγιο δεν  αναρτήθηκε ακόμη  στην περιοχή με τους γείτονες μήπως έχω προβλήματα πως μπορώ να είμαι σίγουρος???

σας καταθέτω το καινούργιο  τοπογραφικό και ένα δασικό που είχε η ιδιοκτήτρια από το 2011... σας παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει το κτήμα το πουλάει ακριβά και δεν είναι να  την πατήσω....

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον (πόσο μάλλον, όταν είναι δικό σου θέμα), με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

 

ΕΓΓΡΑΦΟ 1.pdf scan158.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση

αυτη την φορά ανέβασα τοπογραφικό θα μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος ο οποίος γνωρίζει ; Η που είχε τόσο μεγάλη απόκλιση

Βοήθεια έχω ;

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" .

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Link to comment
Share on other sites

αν συνεχίσεις να προμοτάρεις ο θέμα σου, θα κλειδώσει.

Περίμενε και όταν κάποιος θελήσει να ασχοληθεί θα σου απαντήσει.

Είχα σκοπό πριν λίγο να σου απαντήσω αφου έκατσα και ειδα τα τοπογραφικά σου αλλά δεν μέχρι αυρίο.

Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2021 at 10:04 ΜΜ, Πάνος1- said:

...πως μπορώ να είμαι σίγουρο για τα σύνορα....

..... πως μπορώ να είμαι σίγουρος  οτι μπορώ να βγάλω άδεια οικοδομησ....

Το σίγουρος για όρια ιδιοκτησίας ειδικά για εκτός σχεδίου και χωρίς να έχουν κυρωθεί οι χάρτες και τα ΚΑΕΚ του Κτηματολογίου, είναι μια τεράστια λέξη που σπάνια θα την βρεις.

Συγκεκριμένα με βάση το Τοπογραφικό που ανέβασες.

Δεν δείχνει ο συνάδερφος να υπάρχουν καλά διαμορφωμένα όρια ιδιοκτησιών και αυτό είναι εμφανές και στο απόσπασμα της Αεροφωτοφιάς ΕΚΧΑ. Μονο ό δρόμος λειτουργεί ως (ας πούμε) βεβαιωμένο όριο ιδιοκτησίας.

Όλα τα άλλα όρια είναι καθ’ υπόδειξη της ιδιοκτησίας, δηλαδή αυτού που το πουλάει.

Σημάδια δεν δείχνει να υπάρχουν επι του εδάφους, αυτά είπε ότι λέει ο ιδιοκτήτης, τον βάζει και ο υπογράφει ο Μηχανικός ότι αυτός τα υπέδειξε και κάνει την μέτρηση με βάση αυτή την υπόδειξη.

Με βάση λοιπόν αυτό ότι γράφει επιφάνεια αυτό είναι

ΟΜΩΣ

Αύριο μεθαύριο μπορεί ο γείτονας ο «Πάρης» πχ ή οποιοδήποτε άλλος να πει ή και να έχει καταθέσει στο κτηματολόγιο δικό του τοπογραφικό που να δείχνει το όριο το δικό του 10 και 20 κλπ. μέτρα μπρος την μεριά της δήλωσης της πωλήτριας του δικου σου.

(Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο αυτό φυσικά)

Αν συμβεί κάτι σαν αυτό από έναν ή κι από αλλους και όλοι μαζί τότε θα αποφασίσουν τα δικαστήρια μετά από πολλές αναβολές κλπ. κλπ μέχρι που είναι τα ορια του καθένα με βάση ή πιο καλούς παλαιούς τίτλους, ή πιο καλούς μάρτυρες ή οτιδήποτε άλλο….

Αυτό είναι μια νομική αβεβαιότητα η οποία λογικά δεν θα υπαρχει όταν μετα από χρονιααααα ολοκληρωθεί το κτηματολόγιο.

Μέχρι τότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σίγουρος.

 

 

Λύση μια

Προτείνεις στην πωλήτρια να κάνετε προσύμφωνο αγοράς, δίνεις και μια προκαταβολή και έχεις έναν (ή πιο καλά δύο) ειδικούς όρους αναίρεσης

Να αποκτήσεις με δική σου πρωτοβουλία και έξοδα μηχανικού και διάφορα αλλα, την κοινή αποδοχή ορίων επι τοπογραφικού αν όχι με όλους αλλά με τους περισσότερους όμορους γείτονες.

Με αυτό επίσημα αν το εχεις αποκτάς ένα σημαντικό τμήμα σιγουριάς πριν ακόμα ολοκληρωθούν οι διαδικασίες του κτηματολογίου.

Και 2ο όρο αναίρεσης, να καταθέσεις προέγκριση Οικοδομικής Άδειας (πάλι με δικά σου έξοδα)… με βάση το τελικό τοπογραφικό που θα έχεις και την αποδοχή ορίων.

Οπότε ο πωλητής αυτό που τάζει θα το εχεις, αλλά εσυ θα κάνεις τα έξοδα για να βεβαιωθείς. Αν με όλα τα έξοδα αυτά βγουν 2 όχι τότε έχασες τον χρόνο και το χρήμα σου και παίρνεις πισω την προκαταβολή.

Θα μου πεις, γιατί όλα αυτά να μη τα κάνει ο πωλητής …..

Μπορεί να μη έχει τα λεφτά και την διάθεση να το κάνει αλλά αν το είχε κάνει θα σου ζητούσε σημαντικά μεγαλύτερο ποσό απ όσο σου ζητάει τώρα (κι ας μη γνωρίζω καν πόσο στο πουλάει)

Γενικά η ιστορία αυτή θέλει προσεκτικούς και επιδέξιους χειρισμούς.

Καλή επιτυχία να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Didonis said:

Το σίγουρος για όρια ιδιοκτησίας ειδικά για εκτός σχεδίου και χωρίς να έχουν κυρωθεί οι χάρτες και τα ΚΑΕΚ του Κτηματολογίου, είναι μια τεράστια λέξη που σπάνια θα την βρεις.

Συγκεκριμένα με βάση το Τοπογραφικό που ανέβασες.

Δεν δείχνει ο συνάδερφος να υπάρχουν καλά διαμορφωμένα όρια ιδιοκτησιών και αυτό είναι εμφανές και στο απόσπασμα της Αεροφωτοφιάς ΕΚΧΑ. Μονο ό δρόμος λειτουργεί ως (ας πούμε) βεβαιωμένο όριο ιδιοκτησίας.

Όλα τα άλλα όρια είναι καθ’ υπόδειξη της ιδιοκτησίας, δηλαδή αυτού που το πουλάει.

Σημάδια δεν δείχνει να υπάρχουν επι του εδάφους, αυτά είπε ότι λέει ο ιδιοκτήτης, τον βάζει και ο υπογράφει ο Μηχανικός ότι αυτός τα υπέδειξε και κάνει την μέτρηση με βάση αυτή την υπόδειξη.

Με βάση λοιπόν αυτό ότι γράφει επιφάνεια αυτό είναι

ΟΜΩΣ

Αύριο μεθαύριο μπορεί ο γείτονας ο «Πάρης» πχ ή οποιοδήποτε άλλος να πει ή και να έχει καταθέσει στο κτηματολόγιο δικό του τοπογραφικό που να δείχνει το όριο το δικό του 10 και 20 κλπ. μέτρα μπρος την μεριά της δήλωσης της πωλήτριας του δικου σου.

(Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο αυτό φυσικά)

Αν συμβεί κάτι σαν αυτό από έναν ή κι από αλλους και όλοι μαζί τότε θα αποφασίσουν τα δικαστήρια μετά από πολλές αναβολές κλπ. κλπ μέχρι που είναι τα ορια του καθένα με βάση ή πιο καλούς παλαιούς τίτλους, ή πιο καλούς μάρτυρες ή οτιδήποτε άλλο….

Αυτό είναι μια νομική αβεβαιότητα η οποία λογικά δεν θα υπαρχει όταν μετα από χρονιααααα ολοκληρωθεί το κτηματολόγιο.

Μέχρι τότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σίγουρος.

 

 

Λύση μια

Προτείνεις στην πωλήτρια να κάνετε προσύμφωνο αγοράς, δίνεις και μια προκαταβολή και έχεις έναν (ή πιο καλά δύο) ειδικούς όρους αναίρεσης

Να αποκτήσεις με δική σου πρωτοβουλία και έξοδα μηχανικού και διάφορα αλλα, την κοινή αποδοχή ορίων επι τοπογραφικού αν όχι με όλους αλλά με τους περισσότερους όμορους γείτονες.

Με αυτό επίσημα αν το εχεις αποκτάς ένα σημαντικό τμήμα σιγουριάς πριν ακόμα ολοκληρωθούν οι διαδικασίες του κτηματολογίου.

Και 2ο όρο αναίρεσης, να καταθέσεις προέγκριση Οικοδομικής Άδειας (πάλι με δικά σου έξοδα)… με βάση το τελικό τοπογραφικό που θα έχεις και την αποδοχή ορίων.

Οπότε ο πωλητής αυτό που τάζει θα το εχεις, αλλά εσυ θα κάνεις τα έξοδα για να βεβαιωθείς. Αν με όλα τα έξοδα αυτά βγουν 2 όχι τότε έχασες τον χρόνο και το χρήμα σου και παίρνεις πισω την προκαταβολή.

Θα μου πεις, γιατί όλα αυτά να μη τα κάνει ο πωλητής …..

Μπορεί να μη έχει τα λεφτά και την διάθεση να το κάνει αλλά αν το είχε κάνει θα σου ζητούσε σημαντικά μεγαλύτερο ποσό απ όσο σου ζητάει τώρα (κι ας μη γνωρίζω καν πόσο στο πουλάει)

Γενικά η ιστορία αυτή θέλει προσεκτικούς και επιδέξιους χειρισμούς.

Καλή επιτυχία να έχεις.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση… 

εαν εγώ το ελέγξω με τους γείτονες απλά και τυπικά γιατι με υπογραφές ξέρεις πως είναι  αν το ελέγξω τυπικά οτι τα όρια είναι εκεί όπου και το τοπογραφικό που έχω στα χέρια μου και οτι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα όρια και ότι ο καθένας έχει γειτονα τον πωλητή μου στο τοπογραφικό του και βάλω και μερικά πασαλακια για να θέσουμε τα όρια δεν είμαι καλυμμένος;;;

μια άλλη ερώτηση μια τόσο μεγάλη διορθώσει εμβαδού με τόσο μεγάλη απόκλιση μπορεί να την κάνει ο Συμβολαιογραφος.;; Με την πολεοδομία για άδεια οικοδομής θα υπάρχει πρόβλημα ;;

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Πάνος1- said:

...

εαν εγώ το ελέγξω με τους γείτονες απλά και τυπικά γιατι με υπογραφές ξέρεις πως είναι ...

Έλεγξε το όπως θες.... βάλε και ντρον να πετάει.....

Αν δεν μπουν υπογραφές επι κοινού τοπογραφικού απο εσένα και τους γείτονες εχεις κάνει μια τρύπα στο νερό.

οι υπογραφές μπορεί να είναι η πιο απλή μορφή με γνήσιο υπογραφής σε ένα ΚΕΠ ή για πιο σοβαρό ακόμα σε μια συμβολαιογραφική πράξη, κοινής αποδοχής ορίων

όλα τα άλλα είναι άρες μάρες.... και το λέω αυτο διότι ΕΣΥ ζήτησες ΣΙΓΟΥΡΙΑ ... όχι αβεβαιότητα

στα υπόλοιπα σου απάντησα αν δεις με προσοχή τι σου έχω γράψει.

καλό βράδυ

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Didonis said:

Έλεγξε το όπως θες.... βάλε και ντρον να πετάει.....

Αν δεν μπουν υπογραφές επι κοινού τοπογραφικού απο εσένα και τους γείτονες εχεις κάνει μια τρύπα στο νερό.

οι υπογραφές μπορεί να είναι η πιο απλή μορφή με γνήσιο υπογραφής σε ένα ΚΕΠ ή για πιο σοβαρό ακόμα σε μια συμβολαιογραφική πράξη, κοινής αποδοχής ορίων

όλα τα άλλα είναι άρες μάρες.... και το λέω αυτο διότι ΕΣΥ ζήτησες ΣΙΓΟΥΡΙΑ ... όχι αβεβαιότητα

στα υπόλοιπα σου απάντησα αν δεις με προσοχή τι σου έχω γράψει.

καλό βράδυ

Σε ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.