Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια Πόλεως - Όρια Οικισμών σε ψηφιακή μορφή


TSAF

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Αναζητώντας  χάρτη με τα όρια οικισμών βρήκα δύο downloads εδω στο φορουμ, έναν του κτηματολογίου, κι έναν της epoleodomias. Καμία σύμπτωση μεταξύ τους, τεράστιες αποκλίσεις. Για τα οικόπεδα εντός οικισμών  που είναι μισά εντός, μισό εκτός, και κτίζουν 240 η 400 ανάλογα με το εμβαδό τους είναι κρίσιμη και χρήσιμη μια ακριβής νόμιμη οριοθέτηση. Υπάρχει; έστω και επί πληρωμή;

Link to comment
Share on other sites

Γενική βάση δεδομένων με τα όρια των οικισμών δεν υπάρχει.Το μόνο έγκυρο στοιχείο είναι τα ΦΕΚ. Επειδή όμως τα 5ρια (στο ΦΕΚ) δεν φαίνονται καλά, απευθύνεσαι στην αρμόδια ΥΔΟΜ.  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποτέ δεν θα βασιζομουν σε σχέδια που δίνονται ηλεκτρονικά. Θα έκανα αυτά που συστήνει ο tetris. 

Nα μάθετε να επισκέπτεστε τις υπηρεσίες των πολεοδομικών γραφείων. Εκεί θα πάρεις σίγουρα την σωστή πληροφορία. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, nbr said:

 

Nα μάθετε να επισκέπτεστε τις υπηρεσίες των πολεοδομικών γραφείων. 

Και η Πολεοδομία θέλει διασταύρωση. Στον Τοπικό μου Δήμο τοπογράφος ανέλαβε εργολαβικά προ 2 ετίας και ψηφιοποίησε τα όρια των οικισμών του Δήμου, ρωτωντας ψαχνοντας τις καλύβες που αναγραφονται κλπ, αλλά ακόμα επισήμως δεν είδαμε τίποτα, και πάμε βασει ΦΕΚ.  Σε άλλον κοντινό Δήμο η πολεοδομία ανάλογα με τον υπάλληλο, δίνει το ΦΕΚ αλλά και ψηφιακά αρχεία με τα όρια των οικισμών του. Εξέδωσα άδεια βάσει φεκ με έλεγχο τοπογραφικού που εγκρίθηκε, και ηρθε ο α΄Ελεγτής Δόμησης  και μου πε ότι τα ορια εντος-εκτός  είναι 1 μέτρο λάθος, βάσει του ψηφιακού που του έδωσε η πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα ακούσουμε ακόμη; 

Υπάρχει πρωτόκολλο παραλαβής αυτής της μελέτης; 

Νομίζω πως ακόμα και να υπήρχε, η πολεοδομία έχει υποχρέωση να παρουσιάζει στους συναδέλφους ότι θεωρημένο σχέδιο διαθέτει. 

Καλό κουράγιο! 

Εγώ θα την κατ'ονομαζα την πολεοδομία. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, θανος_ said:

.... και ηρθε ο α΄Ελεγτής Δόμησης  και μου πε ότι τα ορια εντος-εκτός  είναι 1 μέτρο λάθος, βάσει του ψηφιακού που του έδωσε η πολεοδομία.

Απαράδεκτος ο ελεγκτής, και η δήλωσή του για τα σκουπίδια. Χρησιμοποίησε ανεπίσημο αρχείο για σοβαρό έλεγχο. 

Τα "ψηφιακά αρχεία" ΔΕΝ είναι επίσημα και ΔΕΝ σημαίνουν τίποτε. Το έχω δει το έργο και στην περιοχή μου, όπου υπάλληλος της υπηρεσίας με "κλίση στα ηλεκτρονικά" πέρασε τα όρια των οικισμών σε .dwg με υπόβαθρο τις υπάρχουσες τότε ασπρόμαυρους α/φ. Το αποτέλεσμα: επιεικώς απαράδεκτο.

Ξαναλέω πως, επίσημο είναι μόνον ό,τι υπάρχει σε ΦΕΚ. Οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί, είναι επικίνδυνο 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Ερώτηση: Επειδή τα ΦΕΚ πολλές φορές έχουν κακοτυπωμένα σκαριφήματα με τα όρια των οικισμών, δεν είναι ασφαλές να τα βλέπουμε από την δασική ανάρτηση; 

 

Link to comment
Share on other sites

Η πιο ασφαλής μέθοδος είναι με εφαρμογή των περιγραφών στο ΦΕΚ (π.χ. γωνία Μύλου, διστάυρωση οδών...κ.λ.π.).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι τα όρια των οικισμών που έχουν χαραχτεί στους Δασ. Χάρτες έχουν αρκετές αποκλίσεις από το λεκτικό των ΦΕΚ και τα επίσημα διαγράμματα....

Η άποψή μου είναι ότι εάν θέλεις να δεις εάν το γεωτεμάχιο που μελετάς είναι εντός ή εκτός των ορίων του οικισμού, σε γενικές γραμμές είσαι οκ και μπορείς να στηριχτείς στους Δασ. Χαρτες.... Εάν είσαι πολύ κοντά στο όριο ή εάν τέμνεσαι από αυτό, θα πρέπει να δουλέψεις με το ΦΕΚ και να εφαρμόσεις το επίσημο διάγραμμα που το συνοδεύει....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι δασικές αναρτήσεις έχουν βασιστεί στα στοιχεία που έχουν πάρει (ανεπίσημα συνήθως) από τις ΥΔΟΜ και, ως εκ τούτου, δεν είναι αξιόπιστες. Άλλωστε δεν οριοθετούν οικισμούς, αλλά δασικές εκτάσεις.

πάντως, για τα κακοτυπωμένα ΦΕΚ, υπάρχουν λύσεις

- βρίσκουμε το εγκεκριμένο σχέδιο στην ΥΔΟΜ. Αν και με αυτό δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη, προσπαθούμε να εφαρμόσουμε την έκθεση περιγραφής ορίων

- κάνουμε αίτηση στην ΥΔΟΜ για χορήγηση βεβαίωαης

Το πιο σωστό πάντως, είναι η οριοθέτηση βάσει ΕΓΣΑ 87, κι έκδοση Π.Δ.(*). Προς αυτή την κατεύθυνση θα πρέπει να πιεστούν οι τοπικοί άρχοντες, μιας και τα "σαϊνια" του τεε κοιμούνται μακαρίως.

(*) η έκδοση ΠΔ είναι μονόδρομος, δεδομένου ότι οι αποφάσεις νομαρχών (μεμονωμένες περιπτώσεις)  έχουν κριθεί από το ΣτΕ ως μη νόμιμες 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.