Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σχέδια Πόλεως - Όρια Οικισμών σε ψηφιακή μορφή


TSAF

Recommended Posts

Να'σαι καλά συνάδελφε. Κάποια στιγμή θα χρειαστώ και εγώ κάτι.

Από περιέργεια τι χρεώνουν για τα στοιχεία?

 

Για τα ορια οικισμών χρεώνουν 300 ευρώ τον νομό. Σου δίνουν τα όρια σε μια polyline σε εγσα 87. Οπότε αν έχεις γεωαναφερμένους χάρτες (ευτυχώς έχω) είσαι κομπλέ. Και πάλι ευχαριστώ. Νομίζω ότι αξίζουν τα λεφτά τους...

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι οι γεωαναφερόμενοι χάρτες και από που τους παίρνουμε;

 

απλά εχεις τους χάρτες σε μορφή raster πχ στο autocad σε πραγματικες συντεταγμένες και σε οποίο γεωδαιτικό σύστημα θες. Τώρα πια πουλάει και η ΓΥΣ αλλά τους έχει 100 ευρώ τον έναν. Εγώ τους έφτιαξα μόνο μου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Γεωαναφερόμενοι είναι οι χάρτεs (ψφιακοί και αναλογικοι) οι οποίοι αναφέρονται σε κάποιο γεωγραφικό σύστημα αναφοράς (πχ ΕΓΣΑ) δηλαδη με το που θα τους εισάγεις σε ένα πρόγραμμα να είναι σε κάποιο σστημα αναφορας . Τους παίρνουμε απο διάφορες υπηρεσίες. ΟΚΧΕ, ΓΥΣ, ιδιωτικές,

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι οι γεωαναφερόμενοι χάρτες και από που τους παίρνουμε;

 

απλά εχεις τους χάρτες σε μορφή raster πχ στο autocad σε πραγματικες συντεταγμένες και σε οποίο γεωδαιτικό σύστημα θες. Τώρα πια πουλάει και η ΓΥΣ αλλά τους έχει 100 ευρώ τον έναν. Εγώ τους έφτιαξα μόνο μου πάντως.

 

Το θέμα είναι με τι ακρίβεια τους φτιάχνεις;

Η ΓΥΣ πουλάει 100€ τον έναν, εννοείς τον 1:5000;

 

Πουλάνε πουθενά γεωαναφερόμενες αεροφωτογραφίες (τύπου google π.χ.); Πόσο κοστίζουν και τι ακρίβεια έχουν;

Link to comment
Share on other sites

πουλάει και η διεύθυνση Γεωργίας ορθοφωτοχάρτες αλλά είναι ακριβοί και χωρίς καλή ακρίβεια. Το google έχει καλύτερη ακρίβεια.

Τους πεντάρηδες μπορείς να τους βρεις και από την περιφέρεια η από καμιά νομαρχία δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Οι Γεωαναφερόμενς αεροφωτογραφίες είναι ορθοφωτοχάρτες. Υπάρχουν ορθοφωτοχάρτες έγχρωμοι από τον ΟΚΧΕ σε αναλογική μορφή οι οποίοι μπορείς να τους γεωαναφέρεις εσύ με διάφορα δεδομένα που μπορεί να έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.