Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίλυση φορέα με σεισμό και SAP


 

Recommended Posts

Γεια σε ολους τους συναδελφους και καλη Σαρακοστη.

Παραθετω ενα φορεα παρακατω που θα ηθελα να τον επιλυσω με το SAP2000 σε σεισμο.Αυτο που ζηταω ειναι αν υπαρχει καποιος να με βοηθησει σε μερικα βηματα όπως το να βγάζω ιδιομορφές και ενεργές μάζες, δεν τα είχα κάνει ποτέ ξανά.

Θα λειπω ταξιδι αυτη την εβδομαδα οποτε ισως αργω να απαντήσω, ευχαριστώ πολύ

post-121-131887196473_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να σε βοηθησω εγω μεχρι και τον υπολογισμό των τεμνουσων λογω σεισμού. Ξεκινα εσυ να υπολογίζεις τις δυσκαμψίες των ορόφων για να φτιαξεις το μητρώο δυσκαμψίας και τα ξαναλέμε.

Αν εχείς προβλημα και με αυτο στείλε μηνυμα να παρουμε ενα ενα

Αυτα ειναι για επίλυση στο χέρι γιατι αν καταλαβα καλα αυτο ζητας,αλλιως το sap φανταζομαι τα υπολογιζει αυτοματα και δεν χρέιαζεται να υπολογίσεις ενεργες μαζες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

εχω το φασμα σχεδιασμου Sa=2,125μ/sec^2 ,q=3.5, ζωνη σεισμικοτητας 3 και ζηταω μεσω του SAP τα παρακατω:

1)Τις πρωτες 18 ιδιομορφες, τους συντελεστες συμμετοχης και και τις ενεργες μαζες

2)Τις 2 πρωτες ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΕΣ ιδιοπεριοδοι με τους συντελεστες συμμετοχης τους

3)Οριζοντιες μετατοπισεις καποιων δοκαριων, τις στροφες πλακων των οροφων και τα αντατικα μεγεθη σχεδιασμου των γωνιακων μονο υποστυλωματων για συνδυασμους G+-0.3Ex+-Ey και G+-0.3Ey+-Ex (Φασματικη δυναμικη αναλυση)

και μερικα άλλα , αλλά καλυτερα να αρχισουμε απο αυτα.

Λοιπον στις ερωτησεις που εχω ειναι

1)Αφού σχεδιασω το φορέα βαζω τα φορτία στα δοκάρια(οι πλακες θα μπουν σαν γραμμικα φορτια στα δοκαρια με τα σχηματα επιρροης τους, τριγωνα και τραπεζια, δε με ενδιαφερει μεγαλυτερη ακριβεια για τις πλακες)

..βαζω στα δοκαρια τα ομοιομορφα γραμμικα φορτια, μετα ξερω να κανω στατικη αναλυση με το φορτιο dead αλλα δεν ξερω να υπολογισω ιδιοπεριοδους, ιδιομορφες και να δω και τα σχηματα τους.

2)Πως θα δημιουργησω τους αλλους 2 συνδυασμους φορτισεων G+-E...

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια , να ξερεις οτι εστω και λιγα πραγματα να μου πεις θα με βοηθησουν απεριοριστα

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ορίσεις πρώτα τις φορτίσεις και μετά τους συνδυασμούς αυτών. define load cases , define load combosΠρέπει να ορίσεις το φάσμα (το περνάς μέσω τχτ αρχείου και το συνδεέις με την δυναμικλη φορτιση του σεισμου define response spectrum case. Περνάς τον φορέα και μετα run analysis kai meta view output kai epilegeis ta dynamika stoixeia

Link to comment
Share on other sites

Καλυφθηκες συναδελφε απο τον Evan? το sap δε το ξέρω αλλα αν θες τυπολόγια για υπολογισμό ενεργων μαζών, συ/στων συμμετοχης και γενικα δυναμικής των κατασκευων κανενα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ γιατιςαπαντησεις σας, θα δουλεψω σημερα και αυριο και θα επανελθω με τυχον αποριες

Link to comment
Share on other sites

Εδωσα λοιπον ολο το input της ανοδομης και με μειωμενες δυσκαμψιες κατα ΝΕΑΚ αλλα ξεχασα να ρωτησω κατι για τη θεμελιωση.

Εχω περιμετρικο τοιχειο παχους 0,20μ και παντου εσχαρα πεδιλοδοκων με υψος 0,8μ και πλατος 1,50μ. Η ερωτηση ειναι πως θα το μοντελοποιησω; Δεν ειμαι οικειος με τη χρηση shell στο SAP και αν και προσπαθησα αρκεταδεν μπορω να βαλω ουτε ενα τοιχειο μεσα στο μοντελο μου.Επισης τα θεμελια των 4 κεντικων υποστυλωματων (αυτα που δεν εχουν τοιχεια) είναι πακτωσεις ή αρθρωσεις με καποιο στροφικο ελατηριο;

 

αλλη μια ερωτηση, ανεχω μια διατομη L και θελω να την περιστρεψω πχ 30 μοιρες, σε μια στεγη ας πουμε πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Για την περιστροφή πρέπει να κάνεις assign-frame axis kai na kaneis rotate όσο θέλεις τους άξονες. Για την σήμανσή τους δεν το help του προγράμματος που είναι πολύ καλό.Το κορμό θα τον περάσεις ως frame element και το πέλμα ως shell -define shell element δώσε υλικό πάχος κλπ και μετά σχεδίασέ το . ΠΡΟΣΟΧΗ πρέπει το frame element me to shell element να συνδέονται σε κοινό κόμβο αλλίως ο φορέας είναι ασύνδετος. Γενικά αυτές τις απορίες μπορείς να τις λύσεις από το help το προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.