Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίλυση φορέα με σεισμό και SAP


 

Recommended Posts

Συνεχιζοντας τις ερωτησεις...εχω μοντελοποιησει το φορεα μου ολοκληρο και εχω βαλει ολα τα φορτια G(dead) τα μονιμα, κινητα δεν εχω.

1) Πως θα κανω τους συνδυασμους G+-Ex+-0,3Ey και G+-Ey+-0.3Ex,ουσιαστικα πως θα ορισω το Ε , combos ξερω να φτιαχνω περιπου

2) Πρεπει να ορισω μαζα καθε οροφου για να περασω στη δυναμικη αναλυση η μπορω να ορισω μεσω των dead φορτιων, ρωταω για τα σωστα αποτελεσματα

και τελος

3)Τα σχεδια ιδιομορφων απο που θα τα βρω και τις ενεργες μαζες

 

Ξερω οτι γινομαι κουραστικος αλλα μεσα απο αυτες τις ερωτησεις πιστευω οτι καταληγω στα σωστα αποτελεσματα και οτι βοηθεια, παίρνουν πολλοι αλλοι συναδελφοι

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Η άσκηση του Αναγνωστόπουλου δεν είναι αυτή?? (Δυναμική των κατασκευών)

 

Σωστόοοοοοοοοοοος Όταν το διάβασα με θυμήθηκα έξω απο το γραφείο του να την διαβάζω και μόλις είδα το post σου με πιάσανε τα γέλια

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάμε και λίγο τις ημερομηνίες παρακαλώ. Τα παραπάνω τα ζητούσα πριν 2 χρόνια. Πάντως ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 years later...

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με το πως υπολογίζονται οι ιδιομορφές ενός τρισδιάστατου κτιρίου λόγω σεισμού στη μια μόνο διεύθυνση; Δηλαδή πως προσομοιώνουμε το σεισμό στη μία διεύθυνση... Γιατι, αν δεν κανω λάθος, στο response spectrum όταν βαζω CQC ή SRSS σημαίνει οτι γίνεται σύνθεση των δύο διευθύνσεων του σεισμου, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα... Θα ήθελα να ρωτήσω πως βρίσκουμε την ιδιομορφική απόκριση ενός κτιρίου σε σεισμό στο sap2000. Αν για παράδειγμα βάλω σεισμό σε μια διεύθυνση (μέσω response spectrum), στα base reactions και γενικά στις αντιδράσεις μου βγάζει αποτελέσματα με ιδιομορφές μόνο για modal analysis και όχι για σεισμό. Για σεισμό μου βγάζει μόνο τη μέγιστη και την ελάχιστη τιμή. Εγώ αυτό που θέλω είναι να δω ποιες ιδιομορφές συμμετέχουν για σεισμό πχ σε μια διεύθυνση και ποια είναι τα εντατικά μεγέθη για αυτή τη σεισμική δράση ανά ιδιομορφή. Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.