Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευή χώρου στάθμευσης σε κατοικία


Chres Th.

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
2 ώρες πριν, Chres Th. said:

....μήπως μπορεί να περιγραφεί ...

Μελετητές Μηχανικοί και Αρχιτέκτονες είμαστε.... τα κτήρια μάθαμε να τα περιγράφουμε με σχέδια ......

ένα σχέδιο μία κάτοψη μπορεί να δείξει αυτό που θα χρειαζόταν ολόκληρο βιβλίο να το περιγράψει με λόγια...

(προσωπικά δεν το συνηθίζω ούτε το κάνω...., προτιμώ τον σχεδιασμό)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η άποψη η δικιά μου είναι ότι πονάει το κτίριο σου και οχι μόνο γιατί δεν μελετήθηκε αρχικά η θέση για το / τα αυτοκίνητα. Κατά εμένα ένα μεγάλο σφάλμα είναι ότι εντελώς κεντρικά σε ένα πολύ μεγάλο οικόπεδο βάζεις μια μικρομεσαία κατοικία με τέτοιο τρόπο ώστε η δόμηση στο οικόπεδο αργότερα αν θέλει κάποιος να προσθέσει δεύτερο ή τρίτο ή τέταρτο σπίτι αν φυσικά η δόμηση που επιτρέπεται να πραγματοποιηθεί στο οικόπεδο το επιτρέπει σε 5 , 15 ή 35 χρόνια θεωρώ ότι έκανες ένα λάθος, ότι έβαλες κεντρικά το σπίτι με τέτοιο τρόπο και με αυτόν τον δρόμο να φτάσεις εκεί ώστε αν ποτέ επιτραπεί να κτιστεί δεύτερη κατοικία στο οικόπεδο ο/οι ιδιοκτήτες θα σε βρίζουν για το πως το έβαλες. Οταν είσαι σπουδαστής ή νέος μηχανικός - η δικιά μου ταπεινή άποψη και αντιμετωπίζεις ένα τόσο μεγάλο θέμα όσο μια διώροφη κατοικία μεγάλου εμβαδού που πρόκειται να κτιστεί, καλύτερα να έχεις ένα φίλο ένα ικανότερο μηχανικό που να καταλαβαίνει λίγο πως πρέπει να σχεδιάζονται τα σπίτια που κτίζονται ώστε να σε κατατοπίσει στα πρώτα σου βήματα. 
Καλη συνεχεια

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη μιας κατοικίας (όσο μικρή κι αν είναι) δεν είναι απλή υπόθεση. Πέραν της λειτουργικότητας, θα πρέπει να ληφθούν υπόψιν σημαντικοί παράγοντες, όπως το στατικό μοντέλο (αποφεύγουμε τις "ταρζανιές"), ο ΚΕΝΑΚ, κλπ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σαν Πολ. Μηχ. μιλάς πολύ σωστά, εγώ θα ήθελα να ξέρω αν είχες μπροστά τον καθηγητή Αρχιτεκτονικής ΕΜΠ το 1990κάτι, ο οποίος μας έλεγε: "να σχεδιάζετε ότι θέλετε και ο Πολ. Μηχ. θα βρει τρόπο να το στηρίξει" τι θα του έλεγες?

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει σπάνιες περιπτώσεις στο ε.μ.π καθηγητών να σου λένε κανε ότι θες ο στατικός θα σου δώσει τη λύση! Και απο την ελάχιστη εμπειρία που έχω όσοι τα λένε αυτά απλά δεν έχουν κτίσει ή δεν έχουν συνεργαστεί με φυσιολογικούς μηχανικούς, επίσης κάνουμε και ένα ρημαδομαθημα στατικής, βέβαια καλο είναι τον ανωτέρω συνάδελφο και τον οποιοδήποτε νέο που δν έχει άδεια και θέλει να μπει απο νωρίς στα βάσανα να μην τν κρίνουμε αυστηρά. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Arche said:

...τι θα του έλεγες?

 Σε αυτόν τίποτε. Στους φοιτητές του, ότι είναι επικίνδυνος και να μην τον παίρνουν στα σοβαρά

 

1 ώρα πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

.... να μην τν κρίνουμε αυστηρά. 

Η αυστηρή κριτική στοχεύει στη μετάδοση της εμπειρίας μας, ώστε να μην αναγκαστεί να μάθει από τα λάθη του, διότι δεν είναι εποχές παχέων αγελάδων...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια και δηλώνεις φοιτητής θα ήθελα να σε συμβουλέυσω (τουλάχιστον τώρα που ξεκινάς) ότι η ορθή μελέτη μιας κατοικίας προύποθέτει τη συνεργασία 4 επιστημόνων. Τοπογράφος, Πολιτικός μηχανικός, Αρχιτέκτονας, Μηχανολόγος. Δυστυχώς το ελληνικό κρατός έχει αλληλοκαλύψει τα επιστημονικά πεδία του καθενός με αποτέλεσμα τα επαγγελματικά δικαιώματα να είναι ένας αχταρμάς. Αν λοιπόν θέλεις να ξεκινήσεις τη μελέτη βρες αντίστοιχα τους υπόλοιπους 3 και μέσα απο τη κουβέντα και τα γνωστικά σας αντικείμενα θα δωθεί και η λύση σε αυτά που ρωτάς. Καλή συνέχεια

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.