Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πατζούρι αλουμινίου με θερμοδιακοπή?


mgkizeli

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος αν υφίσταται η έννοια (αν έχει και νόημα) πατζούρι με περσίδες (όχι ρολό) αλουμινίου με θερμοδιακοπή;

Edited by mgkizeli
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, mgkizeli said:

Γνωρίζει κάποιος αν υφίσταται η έννοια (αν έχει και νόημα) πατζούρι με περσίδες (όχι ρολό) αλουμινίου με θερμοδιακοπή;

Θέλω να βάλω πατζουρια pvc Kommerling και ο εργολάβος προσπαθεί να με πείσει ότι το pvc στον ήλιο  μπορεί να μην θερμαίνεται αλλά θα πολυμεριστεί σε λίγο καιρό. Επιμένει να βάλω πατζούρια αλουμινιου και ισχυρίζεται ότι δεν θερμαίνονται διότι θα έχουν θερμοδιακοπή! Ισχύει η θερμοδιακοπή στο πατζούρι (μόνο για υαλοπινακες βρίσκω); Το χρώμα είναι καφέ-απομίμηση ξύλου. Έχω ήδη βάλει ένα υαλοπίνακα + ασορτί πατζούρι αλουμινίου στο ίδιο χρώμα  και δεν τολμάς να ανοιξεις τα τζάμια το καλοκαίρι αν θες πατζούρι κλειστό, διότι εκπέμπει θερμότητα. Επίσης, αν έχετε υπόψη σας τι χρόνο ζωής μπορεί να έχουν τα pvc πατζούρια στον ήλιο. Λιγότερο από 25-30 έτη? 

Νόμος Αττικής.Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνωση εκτός του κελύφους δεν έχει νόημα.

Επομένως δεν νομίζω ότι υπάρχει θερμοδιακοπή σε πατζούρι.

Edited by antloukidis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μα, θερμοδιακοπή μπαίνει στο πλαίσιο, καθώς και στο προφίλ του υαλοπίνακα. Στο πατζούρι (δηλαδή τις περσίδες), τι θερμοδιακοπή να μπει;
Θα θερμανθεί το αλουμίνιο, και θα ακτινοβολεί θερμότητα εσωτερικά αν το χτυπά ο ήλιος, αυτό ισχύει.

Όπως ισχύει και ότι σε κάποια χρόνια, το pvc θα πολυμεριστεί. Σε πόσα δεν ξέρω, εγώ για αυτό τον λόγο απέφυγα τα pvc, δεν τα εμπιστεύομαι για το κλίμα και την ηλιοφάνειά μας (ειδικά εδώ στα ΝοτιοΔυτικά, που είμαι εγώ!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.