Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσβαση σε κοινόχρηστο χώρο.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.
Υπάρχει μία πολυκατοικία η οποία ανήκει σε 2 ιδιοκτήτες ενώ έχει 11 ενοίκους.
Η πολυκατοικία έχει χτιστεί σε 3 άδειες με την τελευταία άδεια να είναι του 1980.
Το κτίριο κάνει ένα νοητό γάμα και στο εσωτερικό του Γ υπάρχει κοινόχρηστη πρασιά.
Το θέμα που έχει προκύψει είναι ότι για να πάει κάποιος στην πρασιά αυτή θα πρέπει να περάσει μέσα από την δική μου περιουσία η οποία μάλιστα είναι και ενοικιασμένη.
Ο έτερος ιδιοκτήτης απαιτεί να έχει ελεύθερη πρόσβαση στη πρασιά, κάτι το οποίο καταλαβαίνω αλλά δεν γίνεται να δώσω και τα κλειδιά του ξένου μαγαζιού σε αυτόν.
Ως ποιο σημείο μπορεί να με πιέσει να του "ανοίξω" δίοδο μέσα από το μαγαζί μου;
Τα συμβόλαια δείχνουν την δίοδο αυτή ως δική μου περιουσία. Τα σχέδια το ίδιο, η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας δεν αναφέρει πουθενά ως κοινόχρηστο χώρο αυτό τον "διάδρομο".
Όλες οι περιουσίες θα μπορούσαν να έχουν πρόσβαση με εξωτερική σκάλα από τα πίσω μπαλκόνια της πολυκατοικίας.
Δεν θέλουν όμως γιατί φοβούνται (και με το δίκιο τους) τους κλέφτες.
Με την σύμφωνη γνώμη του ενοικιαστή (που είναι ανοικτός όλη μέρα μέχρι αργά το βράδυ) τους επιτρέπεται η διάβαση μέσω του μαγαζιού τις ώρες που είναι ανοικτό, αλλά δε τους φτάνει. Θέλουν να το χαρακτηρίσουν κοινόχρηστο αυτόν τον "διάδρομο" και να έχουν ελεύθερη πρόσβαση.
Είμαι εγώ εκτεθειμένος βάσει νόμου (όπως μου είπε η δικηγόρος του) γιατί θα πρέπει όλοι να έχουν πρόσβαση στους κοινόχρηστους χώρους ή μπορώ να το παλέψω;

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω να το πω σίγουρα και σίγουρα εδώ υπάρχουν συνάδελφοι οι οποίοι θα ξέρουν καλύτερα από εμένα να απαντήσουν το θέμα, φαντάζομαι ότι σου έχει δοθεί ένας χώρος με αποκλειστική χρήση και οι άλλοι ιδιοκτήτες θα πρέπει να περάσουν μέσα από αυτόν για να πάνε στην κοινόχρηστη αυλή που μιλάς, στο χέρι σου νομίζω είναι τώρα και το λέω με κάποια επιφύλαξη αν θα τους αφήσεις, γιατί έχουν υπογράψει μια σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών η οποία ονοματίζει τον χώρο τον δικό σου σαν δικό σου και το υπογράφουν όλοι όσοι έχουν ιδιοκτησία σε αυτήν την οικοδομή. Οπότε καλά κάνεις και τους αφήνεις τώρα κάποιες ώρες να περνάνε, αλλά μιλάνε για τροποποίηση οριζοντίου όπου χώρος που αγόρασες δεν θα φαίνεται πια σαν χώρος της αποκλειστικής σου χρήσης αλλά θα είναι κοινόχρηστος. Νομίζω έχεις επίσης δικαιώματα να μην το επιτρέψεις, περίμενε όμως λίγο να γράψουν και άλλοι συνάδελφοι γιατί είναι νομικό έντονα θέμα το οποίο απασχολεί μηχανικούς και όχι μόνο. Υπομονή λίγο να δεις τι θα σου γράψουν και οι άλλοι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ο ακαλυπτος χωρος της οικοδομης

Θεωρητικα ειναι κοινοχρηστος και επρεπε να ειναι προσβασιμος απο όλους.

Εσυ εχει τιτλο για μια ΟΙ   του ισογειου και ζητανε να περνανε απο εσενα για να πηγαινουν στον ακαλυπτο

Εσυ εχεις συμβολαιο όπου δεν δειχνει οτι υπαρχει καμμια "διοδος"

Στα σχεδια της  άδειας της οικοδομης επίσης δεν υπαρχει.

Ποιά ειναι η κοινοχρηστη διοδος που προσαρτηθηκε απο εσενα σε βαρος των υπολοιπων;;;

Υπαρχει αλλη ΟΙ στο ισογειο,  μεσω της οποιας μπορει να "περασει" καποιος;

 

δξ τι αλλα στοιχεια εχει ο δικηγορος σου και θεωρει οτι είσαι "εκτεθειμένος βάσει νόμου"

αλλα δεν βλεπω με ποιον τροπο μπορει να σου αφαιρεσει τμ. απο την ιδιοκτησια σου και να τα κανει "κοινοχρηστα"

υγ

Γιατι ζηταει "διοδο απο συγκεκριμενο σημειο";;;;;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, dimitris GM said:

υπαρχει ο ακαλυπτος χωρος της οικοδομης

Θεωρητικα ειναι κοινοχρηστος και επρεπε να ειναι προσβασιμος απο όλους.

Εσυ εχει τιτλο για μια ΟΙ   του ισογειου και ζητανε να περνανε απο εσενα για να πηγαινουν στον ακαλυπτο

Εσυ εχεις συμβολαιο όπου δεν δειχνει οτι υπαρχει καμμια "διοδος"

Στα σχεδια της  άδειας της οικοδομης επίσης δεν υπαρχει.

Ποιά ειναι η κοινοχρηστη διοδος που προσαρτηθηκε απο εσενα σε βαρος των υπολοιπων;;;

Υπαρχει αλλη ΟΙ στο ισογειο,  μεσω της οποιας μπορει να "περασει" καποιος;

 

δξ τι αλλα στοιχεια εχει ο δικηγορος σου και θεωρει οτι είσαι "εκτεθειμένος βάσει νόμου"

αλλα δεν βλεπω με ποιον τροπο μπορει να σου αφαιρεσει τμ. απο την ιδιοκτησια σου και να τα κανει "κοινοχρηστα"

υγ

Γιατι ζηταει "διοδο απο συγκεκριμενο σημειο";;;;;

 

Δεν έχει κάτι άλλο η δικηγόρος. Θεωρεί ότι ως κοινόχρηστος χώρος θα πρέπει να έχουν πρόσβαση όλοι και εφόσον είναι η μοναδική δίοδος αυτή θα πρέπει να "βαπτιστεί" και αυτή κοινόχρηστη. Μου ανέφερε κάτι για λόγους ασφαλείας σε περίπτωση φωτιάς κλπ οι οποίοι δε στέκουν γιατί για να πας στον κοινόχρηστο (και να βρεθείς σε ένα κλειστό χώρο όπου θα κινδυνέψεις περισσότερο) θα περάσεις από ένα σημείο που με 4 βήματα έχεις βγει στην πλατεία που έχει μπροστά. 
Στην ουσία όλο αυτό το Γ που φτιάχνει το κτίριο στο ισόγειο είναι δική μου περιουσία οπότε εκ του ισογείου μόνο από εμένα μπορούν να περάσουν.
Μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση αυτοί μόνο φτιάχνοντας κλίμακα στο πίσω μέρος. (πράγμα που για λόγους πυρασφάλειας είναι πιο ασφαλές)

 

Link to comment
Share on other sites

σημερα, δεν τιθεται κανενα θεμα να "περασουν"

Ποιοί να περασουν και να πανε "πού";;;

Ειστε δυο ιδιοκτητες και 11 ενοικοι.

Οι ενοικοι δεν εχουν κανενα δικαιωμα να ζητανε διοδους και εξοδους...

 

ό,τι συμβαινει μεταξυ των δυο συνιδιοκτητων, που εχουν απο 50% καθε ενας...που υπεγραψαν την συσταση και -πιθανον- και τον κανονισμο...

θα κριθει απο τα δικαστηρια.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι οι όλοι (και οι ενοικιαστές) έχουν δικαίωμα να επισκέπτονται τους κοινόχρηστους χώρους.
Για αυτό το τελευταίο με τα δικαστήρια ρωτάω. Αν φτάσουμε εκεί, θα μπορούν να βρουν κάποιο πάτημα;

Link to comment
Share on other sites

Οταν γινει και δουμε την αγωγη...θα τα πουμε

Οι ενοικοι δεν εχουν εμπραγματα δικαιωματα.

Πιο απλο..."πεθαινει"

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Τάσος Κονταρός said:

.... τελευταία άδεια να είναι του 1980.
Το κτίριο κάνει ένα νοητό γάμα και στο εσωτερικό του Γ υπάρχει κοινόχρηστη πρασιά.
Το θέμα που έχει προκύψει είναι ότι για να πάει κάποιος στην πρασιά αυτή θα πρέπει να περάσει μέσα από την δική μου περιουσία....

Δεν είναι εφικτο να γίνει κατανοητό το επακριβές σχήμα του ακινήτου σας από την λεκτική και μόνο περιγραφή που κάνεις.

Δεν είναι εφικτο να κατανοηθεί πως υπάρχει κάτι που το ονομάζεις «πρασιά» αλλά είναι περίκλειστο..

Η χρήση τμημάτων των κτηρίων προσδιορίζεται βασικά από 2 παράγοντες.

1ος ο Πολεοδομικός

2ος ο Ιδιοκτησιακός.

Αν κάτι εκ της πολεοδομικής νομοθεσίας είναι υποχρεωτικό να έχει κοινόχρηστο χαρακτήρα και πρόσβαση απ’ όλα τα ακάλυπτα του γεωτεμαχιου αυτό είναι κάτι ιδιαίτερα ισχυρο για να αναιρεθεί από ιδιοκτησιακά δικαιώματα.

 

Συνοπτικά θα πρέπει να δουν αναλυτικά την υπόθεση σας Μηχανικός – Τεχνικό Γραφείο και Δικηγόρος – Νομικό Γραφείο.

Αν ανεβάσεις εδώ με καλή ανάλυση σχέδια μπορεί να εχουμε μια πιο καλή εικόνα για τις όποιες σκέψεις μας.

Από τα σχέδια τα εγκεκριμένα της τελευταίας Οικοδομικής Άδειας ανέβασε

·         Τοπογραφικό Διάγραμμα

·         Διάγραμμα Κάλυψης

·         Κάτοψη της επίμαχης στάθμης (υποθέτω ισόγειο)

Αυτά για τον πολεοδομικό παράγοντα.

 

Για τον ιδιοκτησιακό παράγοντα ανέβασε τα σχέδια που μνημονεύουν οι τίτλοι

·         Τοπογραφικό

·         Κάτοψη Ισογείου

Και αποσπάσματα από την σύσταση ή τον κανονισμό του τίτλου που αναφέρει περιγραφές χρήσης της στάθμης ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Didonis said:

Δεν είναι εφικτο να γίνει κατανοητό το επακριβές σχήμα του ακινήτου σας από την λεκτική και μόνο περιγραφή που κάνεις.

Δεν είναι εφικτο να κατανοηθεί πως υπάρχει κάτι που το ονομάζεις «πρασιά» αλλά είναι περίκλειστο..

Η χρήση τμημάτων των κτηρίων προσδιορίζεται βασικά από 2 παράγοντες.

1ος ο Πολεοδομικός

2ος ο Ιδιοκτησιακός.

Αν κάτι εκ της πολεοδομικής νομοθεσίας είναι υποχρεωτικό να έχει κοινόχρηστο χαρακτήρα και πρόσβαση απ’ όλα τα ακάλυπτα του γεωτεμαχιου αυτό είναι κάτι ιδιαίτερα ισχυρο για να αναιρεθεί από ιδιοκτησιακά δικαιώματα.

 

Συνοπτικά θα πρέπει να δουν αναλυτικά την υπόθεση σας Μηχανικός – Τεχνικό Γραφείο και Δικηγόρος – Νομικό Γραφείο.

Αν ανεβάσεις εδώ με καλή ανάλυση σχέδια μπορεί να εχουμε μια πιο καλή εικόνα για τις όποιες σκέψεις μας.

Από τα σχέδια τα εγκεκριμένα της τελευταίας Οικοδομικής Άδειας ανέβασε

·         Τοπογραφικό Διάγραμμα

·         Διάγραμμα Κάλυψης

·         Κάτοψη της επίμαχης στάθμης (υποθέτω ισόγειο)

Αυτά για τον πολεοδομικό παράγοντα.

 

Για τον ιδιοκτησιακό παράγοντα ανέβασε τα σχέδια που μνημονεύουν οι τίτλοι

·         Τοπογραφικό

·         Κάτοψη Ισογείου

Και αποσπάσματα από την σύσταση ή τον κανονισμό του τίτλου που αναφέρει περιγραφές χρήσης της στάθμης ισογείου.

Δεν τα έχω σε αρχεία για να τα ανεβάσω. Θα προσπαθήσω να τα πάω να τα βγάλω σε ένα μαγαζί.
Δεν έχω τις γνώσεις για τους όρους και για αυτό σας μπερδεύω.
Αυτό που υπάρχει στο εσωτερικό του Γ του κτηρίου είναι κήπος και είναι κοινόχρηστος όπως αναφέρεται στην οριζόντια ιδιοκτησία. Επίσης φιλοξενεί τον λέβητα του καλοριφέρ σε ένα μικρό κτίσμα, τη δεξαμενή του πετρελαίου καθώς και ένα bbq και ένα πηγάδι.
Τον αναφέρω ως κλειστό χώρο γιατί παραπλεύρως υπάρχουν τρία άλλα κτίρια (ξένες ιδιοκτησίες) που κλείνουν αυτό το το "Γ" και στην ουσία το μετατρέπουν σε κλειστό χώρο.
Στην εξωτερική πλευρά του Γ υπάρχει αυλή (τσιμέντο) 6 μέτρων και από τις δύο πλευρές του Γ, και αυτός κοινόχρηστος.
Ρώτησα ένα μηχανικό που έκανε μία τακτοποίηση και συμπεριέλαβε τον επίμαχο "διάδρομο" και κάποια παρακείμενα σε αυτόν δωμάτια στο μαγαζί πληρώνοντας το ανάλογο πρόστιμο (τα έκανε υγειονομικού ενδιαφέροντος - παλαιότερα ήταν γκαρσονιέρα) , και μου είπε προφορικά ότι εφόσον οι άδειες είναι προτού το '83 δεν υπάρχει δικαίωμα χρήσης από κάποιον άλλον πλην εμού εφόσον δεν αναφέρεται πουθενά σε συμβόλαια/σχέδια ως κοινόχρηστος ο διάδρομος.
Τι άλλαξε το 83 άραγε;

Link to comment
Share on other sites

η αρχικη ερωτηση ηταν

"Τα συμβόλαια δείχνουν την δίοδο αυτή ως δική μου περιουσία. Τα σχέδια το ίδιο, η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας δεν αναφέρει πουθενά ως κοινόχρηστο χώρο αυτό τον "διάδρομο".

Σε αυτην απαντησα.

τα υπολοιπα που βγαινουν  στη συνεχεια ενα-ενα... υπο διαφορετικο "μανδυα"

δεν παιρνουν απαντηση απο εμενα.

"Αυτό που υπάρχει στο εσωτερικό του Γ του κτηρίου είναι κήπος και είναι κοινόχρηστος όπως αναφέρεται στην οριζόντια ιδιοκτησία. Επίσης φιλοξενεί τον λέβητα του καλοριφέρ σε ένα μικρό κτίσμα, τη δεξαμενή του πετρελαίου καθώς και ένα bbq και ένα πηγάδι."

καλη συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.