Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόσβαση σε κοινόχρηστο χώρο.


Recommended Posts

14 minutes ago, dimitris GM said:

η αρχικη ερωτηση ηταν

"Τα συμβόλαια δείχνουν την δίοδο αυτή ως δική μου περιουσία. Τα σχέδια το ίδιο, η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας δεν αναφέρει πουθενά ως κοινόχρηστο χώρο αυτό τον "διάδρομο".

Σε αυτην απαντησα.

τα υπολοιπα που βγαινουν  στη συνεχεια ενα-ενα... υπο διαφορετικο "μανδυα"

δεν παιρνουν απαντηση απο εμενα.

"Αυτό που υπάρχει στο εσωτερικό του Γ του κτηρίου είναι κήπος και είναι κοινόχρηστος όπως αναφέρεται στην οριζόντια ιδιοκτησία. Επίσης φιλοξενεί τον λέβητα του καλοριφέρ σε ένα μικρό κτίσμα, τη δεξαμενή του πετρελαίου καθώς και ένα bbq και ένα πηγάδι."

καλη συνεχεια

 

Συγνώμη. Δεν ξέρω τη γλώσσα σας των μηχανικών και τι είναι σπουδαίο και τι όχι προς αναφορά.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kαλημέρα σε όλους...πελάτης μου κατέχει ισόγειο διαμέρισμα το οποίο είναι σε επαφή με υπόστυλο χώρο. Ο εν λόγω υπόστυλος χώρος στην οικοδομική άδεια έχει προσμετρήσει σε δόμηση και ας φαίνεται "σαν πυλωτή". Βάσει συμβολαίου, στον πελάτη μου, πέραν από το ισόγειο διαμέρισμα έχει δοθεί και η μελλοντική επέκταση κατά πλάτος με ποσοστό 3% χωρίς όμως να προσδιορίζεται προς τα που θα γίνει η εν λόγω επέκταση. Μάλιστα στο συμβόλαιο αναφέρεται ως όρος ότι μπορεί να προβεί στην κατά πλάτος επέκταση και να συνενώσει την προσθήκη με την υφιστάμενη ισόγεια κατοικία, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών των άνω ορόφων. Σήμερα επιθυμεί να κλείσει τμήμα του υπόστυλου χώρου κλείνοντας μάλιστα την πρόσβαση στον πίσω ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου στους λοιπούς συνιδιοκτήτες.  

1)Δεν είναι προφανές, ότι δεν μπορεί να κλείσει την πρόσβαση στους ιδιοκτήτες του οικοπέδου στον πίσω ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου;

2)Επίσης όταν δεν μου προσδιορίζεται που μπορεί να γίνει η επέκταση κατά πλάτος του ισόγειου διαμερίσματος, εγώ μπορώ να προχωρήσω χωρίς συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών;

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, HAROUL said:

... "σαν πυλωτή". .....

....Σήμερα επιθυμεί να κλείσει τμήμα του υπόστυλου χώρου ....

Η τελευταία άδεια που έχει εκδοθεί για ακίνητο είναι προ ΓΟΚ 85?

Link to comment
Share on other sites

η άδεια με την οποία έλαβε χώρα η "πυλωτή" είναι του 1980. Είχε τίτλο ως προσθήκη επιφάνειας ισογείου και καθύψος α' ορόφου. Στα σχέδια όμως την εν λόγω προσθήκη την έδειχνε ανοικτή (τύπου πυλωτή). Επισυνάπτω τμήμα του σχεδίου σε jpg

σχέδιο αδείας.JPG

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν μπορείς να εκδώσεις άδεια που περιορίζει την πρόσβαση σε κοινόχρηστα ή κοινόκτητα τμήματα ακόμα και αν αυτά είναι χώροι αποκλειστικής χρήσης.

Επίσης είμαι της άποψης ότι θα έπρεπε η σύσταση να ορίζει σαφώς πού και πώς θα γίνει η επέκταση ή να αναφέρει ρητά ότι θα είναι πάντα δική του επιλογή χωρίς να απαιτείται η συναίνεση των υπολοίπων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, HAROUL said:

η άδεια με την οποία έλαβε χώρα η "πυλωτή" είναι του 1980......

Ως Piloti με τις ευεργετικές διατάξεις να μη προσμετράει σε συντελεστή δόμησης και το κλιμακοστάσιο (υπό όρους και προϋποθέσεις) πρωτοξεκίνησε με τον ΓΟΚ 85.

Οπότε πριν από αυτό δεν υπήρχε αλλά υπήρχε σε κάποιους ΓΟΚ η δυνατότητα να έχει αδιαμόρφωτο ισόγειο (δεν τα ξέρω καλά)

Στην δική σου την περίπτωση με βάση την κάτοψη που έχεις βάλει ούτε Piloti είναι (αφού δεν προέβλεπε ο ΓΟΚ73) ούτε αδιαμόρφωτο είναι αφού έχει δείξει περίγραμμα τοίχων χωρίς καμία άλλη διαμόρφωση. Επικουρικά αν κατάλαβα καλά είδες ότι το έχει προσμετρήσει σε Συντ. Δόμησης.

Άρα από πολεοδομική άποψη θα χρειαστεί μόνο αλλαγή χρήσης σε Διαμέρισμα, ή Διαμερίσματα ή μπακάλικο ή ότι θέλουν οι ιδιοκτήτες.

Και αυτό είναι θέμα που αφορά εμάς ως μηχανικούς να λύσουμε πως και με ποιους όρους.

Στο ιδιοκτησιακό ζήτημα όμως αν ο χώρος αυτός έχει χιλιοστά, ανήκει και τον κάνει όποιος έχει την ιδιοκτησία των χιλιοστών.

Αν είναι παράρτημα διαμερίσματος το κάνει ότι θέλει ο ιδιοκτήτης του Διαμερίσματος.

Αν ανήκει σε περισσότερα του ενός διαμερίσματος και αν δεν προβλέπει από πού μέχρι που ή τα όρια του καθένα σε σχέδιο που να έχει επισυναφθεί στις πράξεις ιδιοκτησίας τότε ανοίγει η κεκρόπορτα να φάνε τα μουστάκια τους και να τρέχουν σε δικηγόρους αν δεν αποφασίσουν από κοινού τι επιθυμούν.

Αυτό αν και όποτε το λύσουν τότε πάλι μπορεί να Μηχανικός να κάνει κάτοψη ισογείου με τις μελλοντικές χρήσεις και όρια ανα ιδιοκτησία και όταν αυτό το βάλουν σε διορθωμένους τίτλους προχωράς και στις όποιες αναγκαίες οικοδομικές άδειες για να υλοποιηθούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.