Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έκδοση Βεβαιώσης Μηχανικού Ν. 4014/2011 (παρ. 4/ αρθ. 23) με το ηλ. σύστημα το ΤΕΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Θα ήθελα τα φώτα σας στα κάτωθι δύο (2) ζητήματα.

(1.) μου έχει ζητηθεί να εκδόσω Βεβαίωση Μηχανικού Ν. 4014/2011 (παρ. 4/ αρθ. 23) για ένα οικόπεδο (τοπογραφικό διάγραμμα ΥΠΑΡΧΕΙ). Η ουσία της βεβαίωσης: μη ύπαρξη κτίσματος ή αυθαιρεσίας εντός του οικοπέδου. Ο λόγος: μεταβίβαση. Γνωρίζετε πώς γίνεται αυτό μέσω του ηλ. συστήματος του ΤΕΕ? Δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι.

(2.) Η Βεβαίωση θα είναι βάσει Ν. 4014/2011 (παρ. 4/ αρθ. 23) ή βάσει του μεταγενέστερου Ν. 4178/2013 ή Ν.4495/2017. Ρωτάω γιατί τέτοιες δηλώσεις έχω εντοπίσει στο ηλ. σύστημα του ΤΕΕ.

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις σε παρακαλουμε "θερμα"

να συνεργαστεις με συναδελφο που ασχολειται με το αντικειμενο

[την αρνητικη τι την εβαλε καποιος;

Τι αποτέλεσμα εχει οταν  δεν εξηγει "την βαζω διοτι...   "το" και "το"...και επειδη...ο 4014 μας τελειωσε και τωρα παμε με τον 4495

και διαβασε λιγο τον ν 4495 στις αναρτησεις στο φορουμ..κλπκλπ]

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, VonGhost said:

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Θα ήθελα τα φώτα σας στα κάτωθι δύο (2) ζητήματα.

(1.) μου έχει ζητηθεί να εκδόσω Βεβαίωση Μηχανικού Ν. 4014/2011 (παρ. 4/ αρθ. 23) για ένα οικόπεδο (τοπογραφικό διάγραμμα ΥΠΑΡΧΕΙ). Η ουσία της βεβαίωσης: μη ύπαρξη κτίσματος ή αυθαιρεσίας εντός του οικοπέδου. Ο λόγος: μεταβίβαση. Γνωρίζετε πώς γίνεται αυτό μέσω του ηλ. συστήματος του ΤΕΕ? Δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι.

(2.) Η Βεβαίωση θα είναι βάσει Ν. 4014/2011 (παρ. 4/ αρθ. 23) ή βάσει του μεταγενέστερου Ν. 4178/2013 ή Ν.4495/2017. Ρωτάω γιατί τέτοιες δηλώσεις έχω εντοπίσει στο ηλ. σύστημα του ΤΕΕ.

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!

Καλησπέρα, με  βάση αυτά που παραθέτεις φαίνεται να μην έχεις ιδιαίτερη εμπειρία στο θέμα των αυθαιρέτων. Οπότε καλύτερα συμβουλέψου κάποιο συν/φο να σε βοηθήσει πάνω στο θέμα. ΟΙ Ν.4014/11 και Ν.4178/13 δεν είναι σε ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, akis73 said:

Καλησπέρα, με  βάση αυτά που παραθέτεις φαίνεται να μην έχεις ιδιαίτερη εμπειρία στο θέμα των αυθαιρέτων. Οπότε καλύτερα συμβουλέψου κάποιο συν/φο να σε βοηθήσει πάνω στο θέμα. ΟΙ Ν.4014/11 και Ν.4178/13 δεν είναι σε ισχύ.

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για την απόκριση. Θα μιλήσω με πρεσβύτερους και θα βρω την λύση. Το ότι οι δύο προαναφερθέντες νόμοι είναι εκτός ισχύος βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, dimitris GM said:

κι εμεις σε παρακαλουμε "θερμα"

να συνεργαστεις με συναδελφο που ασχολειται με το αντικειμενο

[την αρνητικη τι την εβαλε καποιος;

Τι αποτέλεσμα εχει οταν  δεν εξηγει "την βαζω διοτι...   "το" και "το"...και επειδη...ο 4014 μας τελειωσε και τωρα παμε με τον 4495

και διαβασε λιγο τον ν 4495 στις αναρτησεις στο φορουμ..κλπκλπ]

 

 

 

Έγινε Δημήτρη! Θερμά εις το τετράγωνο. I will do my Homework...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.