Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρέμα μέσα σε οικόπεδο...


Recommended Posts

Με τη μέθοδο αυτού του είδους της κατάτμησης έχει δομηθεί παράνομα το μεγαλύτερο μέρος της (παραθεριστικής) Ελλάδας και αυτός ήταν ο βασικός και κύριος λόγος που καταργήθηκε η κάθετη στις εκτός σχεδίου περιοχές.

 

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο εάν ισχύει ακόμη η άδεια (ενδεχομένως να έχουν ξεκινήσεις κάποιες εργασίες, ΦΟ κλπ, ποτέ δεν ξέρεις τι σκαρφίζεται ο άνθρωπος), αλλά εάν έχει απομείνει σδ από το ξεχείλωμα των αδειών των υπόλοιπων 4 αγροτεμαχίων.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλημέρα στους εκλεκτούς συναδέλφους. "Ξέθαψα" αυτό το παλιό θέμα επειδή έχω παρόμοια ερώτηση με των προηγούμενων συναδέλφων και είναι και το πρώτο που βγαίνει στην αναζήτηση για "ρέμα".

Ένας φίλος μηχανολόγος που ζει μόνιμα στο εξωτερικό θέλει να αγοράσει σπίτι στη Σαρωνίδα Αττικής και μου ζήτησε να το ελέγξω. Στο απόσπασμα ορθοφωτογραφίας της ΕΚΧΑ που επισυνάπτω βλέπουμε τοπικά πυκνή βλάστηση και πιθανή κοίτη ρέματος. Στο ρυμοτομικό δείχνει κάτι καμπύλες, που υποθέτω ότι αντιστοιχούν στις οχθογραμμές του εν λόγω ρέματος.

Η οικ. άδεια του 2005 παρ'όλ'αυτά δεν εμφανίζει καθόλου το ρέμα και όπως βλέπουμε στην φωτογραφία πολλοί έχουν χτίσει μέσα ή δίπλα από αυτό. Γνωρίζετε πού πρέπει να αποτανθεί ο ενδιαφερόμενος συν/φος για να διευκρινιστεί εάν πράγματι οι πτυχώσεις αυτές θεωρούνται μη-οριοθετημένο ρέμα ή έχει πλέον αποχαρακτηριστεί;

Ευχαριστώ θερμά!

Ρέμα.png

Link to comment
Share on other sites

Εκεί Δημήτρη, εξ όσων γνωρίζω, έχει μόνο τα οριοθετημένα (όπως και το τοπογραφικό της ΕΥΔΑΠ στα Ιλίσια, αν δεν κάνω λάθος). Ανεβάζω και snapshot από το e-poleodomia για του λόγου το αληθές. Το δικό μας είναι ψηλά στο λόφο. Έχει νόημα να ρωτήσω τον Τζώρα στο Μαρκόπουλο; Να πάω στην ΤΥ Καλυβίων; Μήπως ο Μάκης ή κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει την περιοχή μπορεί να βοηθήσει;

e-pol.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μικρό update στην παραπάνω υπόθεση: Ο συνάδελφος υπογράφων την οικ. άδεια της κατοικίας που θέλουμε να αγοράσουμε, με ενημέρωσε ότι το ρέμα είναι υπαρκτό και απλώς δεν το έδειξε στο τοπογραφικό του.. Στο διάγραμμα του κτηματολογίου που μου στείλανε δεν φαίνεται ρέμα. Δεν έχω προλάβει να πάω στην Τεχνική Υπηρεσία Καλυβίων και την ΥΔομ Μαρκοπούλου ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Και η στικτή γραμμή τι νομίζεις ότι είναι? Ρέμα είναι μάλλον, στα Ιλίσια έχουν μελέτες, και ότι έχει κλείσει με οχετό, αν δεν έχει οριοθετηθεί δεν θα υπάρχει.

Περιφέρεια Δνση Υδάτων εάν θα ξέρουν, και κυρίως εάν το μεταβάλαν σε κλειστό (γιατί βλέπω κάτι κτίρια από πάνω ακριβώς). Αλλά με σχέδιο του 66 ζόρικο να έχει γίνει οριοθέτηση ή διευθέτηση. Αποχαρακτηρισμός δεν νομίζω ότι υπάρχει γενικά ως έννοια.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, οι στικτές γραμμές στο e-poleodomia λογικά είναι τα μη-οριοθετημένα ρέματα. Η μία και μόνη στικτή γραμμή που υπάρχει στην περιοχή πράγματι αντιστοιχεί εδώ στο google maps. Αυτά πάντως που κοιτάζω εγώ δεν πρέπει να αποτελούν πρόβλημα αφού τα έχει λάβει υπόψη του το σχέδιο και τα έχει αφήσει εκτός. Αν και το ρυμοτομικό που έχω εγώ είναι λίγο διαφορετικό από αυτό που βλέπω online. ΥΓ: Και όμως υπάρχει κάπου γραμμένο σε νομοθέτημα "ρέματα που πλέον έχουν αποχαρακτηριστεί".
+1 Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η έννοια του αποχαρακτηρισμού , αν πλέον το ρέμα δεν παίρνει νερά διότι έχουν διευθετηθεί με άλλο τρόπο .

Γενικά επειδή είχα και εγώ παλιά κάτι τέτοιες περιπτώσεις και είδα λίγο την διαδικασία , υπάρχει ένα μπάχαλο και δεν ισχύουν κάποιοι κανόνες . Γενικά στα εντός σχεδίου οι απορροές γίνονται από τα κράσπεδα , οπότε μικρά ρεματάκια , μπορεί να έχουν αποχαρακτηριστεί , αν τα νερά πάνε αλλού .

Link to comment
Share on other sites

μηπως  στο αρθρο 143 του 4495?

Άρθρο 143

Τροποποίηση διατάξεων του ν.4258/2014

Στο άρθρο 5 του ν.4258/2014 (Α94) προστίθεται παράγραφος 3α ως εξής :

«3α. Στις περιπτώσεις υδατορεμάτων που απεικονίζονται σε εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια παλαιότερα του ν.880/1979 (Α58) και τα οποία έχουν διευθετηθεί με τεχνικά έργα κλειστής διατομής, η δόμηση επιτρέπεται στο οικοδομήσιμο τμήμα των όμορων οικοδομικών τετραγώνων με τους όρους δόμησης της περιοχής, εφόσον τα τεχνικά έργα βρίσκονται κάτω από εγκεκριμένους και διαμορφωμένους κοινόχρηστους χώρους του ρυμοτομικού σχεδίου και έχουν κατασκευαστεί βάσει μελέτης αρμόδιας υπηρεσίας ή φορέα, όπως πιστοποιείται από την υπηρεσία ή το φορέα αυτόν ή από την διάδοχη υπηρεσία ή από τον διάδοχο φορέα που διατηρεί το σχετικό αρχείο».

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδελφοι Χρόνια Πολλά! Γνωρίζει κάποιος αν σε ιδιοκτησία, που σε τίτλο αναφέρεται ως μία ιδιοκτησία, διέρχεται ρέμα τι συμβαίνει ;  Συνεχίζει να υφίσταται ως μία ιδιοκτησία; To ρέμα την χωρίζει σε δύο Ιδιοκτησίες; Δεν είναι οριοθετημένο ρέμα, εκτός Σχεδίου και εκτός Οικισμού το αγροτεμάχιο, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Το πρόβλημα είναι,πως πρέπει να δηλωθεί στο κτηματολόγιο; Τα ρέματα δεν ανήκουν σε κανέναν άρα πρέπει να αφαιρέσω την έκταση του ρέματος; και αν ναι με τι όρια αφού δεν υπάρχει οριοθέτηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.