Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Xορηγηθείσα βεβαίωση μηχανικού Ν. 4178 χωρίς Ο.Α & εγκεκριμένα σχέδια, σε συμβόλαιο μετά το 2011


Recommended Posts

Καλησπέρα
Σε αγοραπωλησία διαμερίσματος μου ζητήθηκε να γίνει έλεγχος από τον αγοραστή για το ακίνητο (διαμέρισμα).
Στον έλεγχο διαπιστώθηκε ότι έχει γίνει συμβόλαιο μετά το 2011, με βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας (4178/13), συμπληρώνοντας ως Οικοδομική άδεια τον αριθμό του προηγούμενου συμβολαίου.
Στην τεχνική έκεθση αναφέρει ο μηχανικός ότι ο έλεγχος έγινε με το συμβόλαιο του 1970 (δεν είναι η σύσταση) και συγκεκριμένα με την περιγραφή του στο συμβόλαιο.
Θεωρείτε ότι ισχύει η βεβαίωση?
 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

μη κοιτας σημερα, που, για πολλους λογους, ιδιαιτερα Κτηματολογιου,  κανουμε συσταση ΟΙ σε ολοκληρη την οικδομη με  τις χρησεις/διελευσεις κλπ..κλπ.και παιρνουν ολες οι ΟΙ ΚΑΕΚ.

Το 1970 εγινε συσταση μαζι με το συμβολαιο μεταβιβασης.

Χρησιμοποιηθηκε -στο συμβολαιο μετα το 2011-

σαν τοπογραφικο, αυτο του συμβολαιου του 1970, με την εκει βεβαιωση του 651, που υπεγραφε ο τοτε μηχανικος.

Το πηγαν με  το αρθρο  83 παρ. 5α,  

[παρα τις οποισδηποτε επιφυλαξεις και αντιρησεις, οτι το σωστο, θα  ηταν ενα καινουργιο τοπογραφικο.]

τεσπα, εσυ βρηκες διαφορές;

υγ

δεν καταλαβα  αυτο που λες,

"συμπληρώνοντας ως Οικοδομική άδεια τον αριθμό του προηγούμενου συμβολαίου"

υποθετω οτι εχει σχεση με την υποχρεωση επισυναψης αντιγραφου της αδειας ή αλλως ΥΔ  οτι χτισθηκε προ του 85  ή κατι αλλο;;;

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
Διαφορές. Με τι να το συγκρίνω? Ο έλεγχος έγινε με την περιγραφή του διαμερίσματος από το συμβόλαιο. Το ακίνητο προφανώς και έχει σύσταση. Σε επικοινωνία με τον μηχανικό της βεβαίωσης μου είπε ότι έχει στα χέρια του μόνο το συμβόλαιο, ούτε σχέδια ουτε Ο.Α.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

προφανώς ο προηγούμενος μηχανικός βάσει συμβολαίου του 1970 το θεώρησε ως προ του 1975. Τελικά έχει αυθαιρεσίες ή όχι?? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Akalyptos77 said:


Διαφορές. Με τι να το συγκρίνω? Ο έλεγχος έγινε με την περιγραφή του διαμερίσματος από το συμβόλαιο. Το ακίνητο προφανώς και έχει σύσταση. Σε επικοινωνία με τον μηχανικό της βεβαίωσης μου είπε ότι έχει στα χέρια του μόνο το συμβόλαιο, ούτε σχέδια ουτε Ο.Α.

Συνάδελφε νομίζω κατάλαβα το πρόβλημα. Ο προηγούμενος (αναρωτιέμαι και εγώ για το πως αν και έχουν δει τα μάτια μου παρόμοιες- καταστάσεις) χορήγησε βεβαίωση χωρίς να διαθέτει εγκεκριμένα σχέδια και χωρίς Ο.Α. Αν δεν υπήρχε δόλος μιλάμε για τιτανομέγιστη ασχετοσύνη και μια άκρως επικίνδυνη για τον ίδιο και τον εντολέα του, ενέργεια. Κάνε την έρευνά σου στην ΥΔΟΜ. Αν δεν βρεθεί Ο.Α και σχέδια, δεν μπορείς να προχωρήσεις σε έλεγχο. . Η πράξη σύστασης είναι εξίσου απαραίτητη στον έλεγχο καθώς και η προσαρτημένη σε αυτή κάτοψη για να ελεγχθεί και η τυχόν περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης. Τα υπόλοιπα να τα λύσει ο προηγούμενος με τον πωλητή και να απευθυνθούν σε συμβολαιογράφο. Ίσως υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης ή διόρθωσης του συμβολαίου. Σε καμία περίπτωση τέτοιας απίστευτης κοτσάνας δεν πας να εμπλακείς αν δεν γυρίσει η κατάσταση πίσω, δηλαδή χρονικά πριν το μεταβιβαστικό συμβόλαιο του 2011. 

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Akalyptos77 said:

....
Θεωρείτε ότι ισχύει η βεβαίωση?
 

Η βεβαίωση ισχύει

Αν είναι σωστή δεν το ξέρεις.

Για να διαπιστωθεί η ορθότητα ή μη ζητάς να σου δώσουν ή να σου αναθέσουν να βρεις την οικοδομική άδεια και τα αναγκαία σχέδια και ελέγχεις αν η υφιστάμενη κατάσταση του ακινήτου έχει υπερβεί σδ σκ και όγκο

Αν δεν υπάρχει υπέρβαση όλα είναι εύκολα.

Αν υπάρχει υπέρβαση τότε ξεκίνησαν τα πανηγύρια...

 

Ενημέρωσέ μας για το αποτέλεσμα

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.