Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μη εύρεση οικοδομικής άδειας για υπαγωγή αυθαιρέτων Ν. 4495/17


Recommended Posts

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
κατανοώ, ορθά, μόνο ως προς ΥΔ και ΥΚ μπορώ να βγάλω συμπεράσματα κατά τα λοιπά δεν υπάρχουν νόμιμα συγκρίσιμα μεγέθη [...]  Υποθέτω είναι μια περίπτωση όπου η αντιμετώπιση θα ταν ορθότερη ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετο κατ.2, όπως προτείνετε αλλού. 

Σε κάθε περίπτωση αντιμετώπισης των αυθαιρεσιών,  η κατάθεση σχεδίων αποτύπωσης όταν ο φάκελος έχει απωλεστεί στην υ.δομ. δεν είναι απαραίτητη ώστε να αποκτήσει το ακίνητο 'φάκελο';
>> Διότι η υπάλληλος [τηλεφωνικά] υποστήριζε ότι δεν υπάρχει υποχρέωση ούτε γενικά ούτε ειδικά, και ότι εφόσον έχω διάγραμμα κάλυψης δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο παρά να ανεβάσω την λοιπή μου αποτύπωση στο σύστημα 4495 και μόνο αν επιμένει ο ιδιοκτήτης [...] να πάω από εκεί να καταθέσω σχέδια, το οποίο κάπως με έπιασε εντελώς εξ απίνης :)
 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ή ανασύσταση φακέλου ΟΑ, ή υπαγωγή ακινήτου ως Κατηγορία 2 άνευ ΟΑ....

P.S. Εγώ θα έκανα ανασύσταση φακέλου διότι η αμοιβή για το έργο θα πήγαινε στην τσέπη μου κι όχι στα κρατικά ταμεία....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 28/9/2021 at 1:43 ΜΜ, mariluth said:

Καλημέρα 

Υπάρχει και αυτό

image.thumb.png.542aeb1a997d83487d02449f2b1a1d45.png

 

καλησπέρα, τι αναφέρει αυτό το έγγραφο?

Δυστυχώς έχω κληθεί να δώσω βεβαίωση για ακίνητο που έχει γίνει ρύθμιση 4495 κατ. 4, αλλά ο συνάδελφος έκανε έλεγχο και ρύθμιση/περαίωση απλά με τα σχέδια της σύστασης χωρίς καμία διαδικασία απ'την ΥΔΟΜ και μετά απεβίωσε. Δεν έκανε ανασύσταση ενώ έχει χαθεί όλος ο φάκελος κ έχει δοθεί βεβαίωση απώλειας απτην ΥΔΟΜ.

Τι γίνετε τώρα ??!! Πάει αυτή η ρύθμιση ??

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πρόκειται για μεγάλο λάθος και δεν μπορείς να βασιστείς σε μια τέτοια υπαγωγή στα πλαίσια της οποίας το ακίνητο δεν ελέγχθηκε βάσει των εγκεκριμένων σχεδίων της οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 25/10/2021 at 8:17 ΜΜ, Pavlos33 said:

Προφανώς πρόκειται για μεγάλο λάθος και δεν μπορείς να βασιστείς σε μια τέτοια υπαγωγή στα πλαίσια της οποίας το ακίνητο δεν ελέγχθηκε βάσει των εγκεκριμένων σχεδίων της οικοδομικής άδειας.

Kαλησπέρα

όταν όμως υπάρχει βεβαίωση απώλειας από την πολεοδομία, ο έλεγχος ουσιαστικά δεν γίνεται με την αποτύπωση; Δηλαδή, εφόσον ΔΕΝ υπάρχουν εγκεκριμένα σχέδια λόγω απώλειας φακέλου (με βεβαίωση), πώς αλλιώς μπορεί να γίνει ο έλεγχος;

Επίσης, τι αναφέρει το παραπάνω έγγραφο της ΥΔΟΜ Δήμου Αθηναίων; Και κατά πόσο βέβαια αυτό μπορεί να ληφθεί υπόψη..

Edited by desptsouk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε οικοδομή στο κέντρο της Θεσσαλονίκης δεν ήταν δυνατή η εύρεση του αριθμού της αδείας έπειτα από ενδελεχή έρευνα στην Πολεοδομία και μέσω ΚΑΕΚ με έλεγχο πολλών συμβολαίων ιδιοκτητών. Σε κάποια από αυτά αναφερόταν λανθασμένα μάλιστα ο αριθμός αδείας της διπλανής οικοδομής που έχει ανεγερθεί από τον ίδιο εργολάβο το 1959. Από όσο κατάλαβα τα δύο αυτά οικόπεδα ήταν ένα ενιαίο παλαιότερα κάτι που παρατήρησα πως αναφέρεται συχνά στα συμβόλαια και έπειτα διαιρέθηκαν. Τα δύο οικόπεδα έχουν διαφορετικά ΚΑΕΚ. Κι όμως φαίνεται να μην υπάρχει πουθενά άδεια για το ένα που με αφορά. Πώς τακτοποιώ ιδιοκτησία σε αυτήν την περίπτωση; Ως εξολοκλήρου αυθαίρετη διαιρετή ιδιοκτησία σε αυθαίρετη οικοδομή προ του '75; 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εύρεση της οικ. αδείας, εφόσον έχεις το ΚΑΕΚ του οικοπέδου μπες στις εγγραφές του Κτημ/γιου και κατέβαζε ένα ένα τα συμβόλαια και ίσως σε κάποιο από αυτά γράφει τον αριθμό της αδείας και βγάλεις άκρη. Αυτό τουλάχιστον κάνω εγώ και πιάνει σχεδόν πάντα, όταν δεν έχω τον αριθμό της αδείας.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, akis73 said:

Σχετικά με την εύρεση της οικ. αδείας, εφόσον έχεις το ΚΑΕΚ του οικοπέδου μπες στις εγγραφές του Κτημ/γιου και κατέβαζε ένα ένα τα συμβόλαια και ίσως σε κάποιο από αυτά γράφει τον αριθμό της αδείας και βγάλεις άκρη. Αυτό τουλάχιστον κάνω εγώ και πιάνει σχεδόν πάντα, όταν δεν έχω τον αριθμό της αδείας.

Όπως ανέφερα, έψαξα σε ΟΛΑ τα συμβόλαια. Περίπου 25-30. Τα 3 μόνο ανέφεραν αριθμό αδείας και αυτός ήταν της διπλανής οικοδομής, λανθασμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω έντυπο  οικ. αδειας 1948 στο οποίο αναφέρει ανέγερση ισόγειου αποθήκης αλλα δεν έχει ούτε σκαρίφημα ουτε εμβαδόν  οπότε δεν φαίνονται οι διαστάσεις πως να προχωρησω ? να το θεωρησω ως προυφισταμενο 1955 ? εχουν γινει βεβαια  μετεπειτα εργασιες με αδεια επισκευής σεισμοπλήκτου  και άδεια μικρής κλίμακας, σε περίπτωση μεταβίβασης μπορεί να εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.