Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

terry δεν θα ήθελα να δυναμητίσω την ατμόσφαιρα και άλλο.

Οι απαράδεκτες συμπεριφορές έχουν και τα αίτια τους. Καλό είναι να τα δούμε και αυτά.

Δεν θέλω να δικαιολογήσω φυσικά τίποτα απλά να πω και εγώ όπως και ο ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛ να μην γενικέυουμε. Φυσικά και υπάρχουν αδικαιολόγητες συμπεριφορές

 

Terry μην ξεχνάς ότι τον εργολάβο που σε κοροιδέυει ίσως να μην του συμπεριφέρεσαι το ίδιο και να είσαι κάποιες φορές απότομος.

Δεν μιλαώ για το να είσαι συνεχώς όπως μερικοί δύστροπος. Σίγουρα δεν πρέπει. Αλλά κάποιες - ελάχιστες - φορές κάποια πράγματα είναι ανθρώπινα.

 

Μην συγκρίνεις με τον πελάτη σου. Αυτόν θα τον δεις 5-10 φορές.

Τον μηχανικό όμως ο ελεγκτής θα τον βλέπει κάθε μέρα, από την μια στιγμή που θα τον κοροιδέυει, στην άλλη που θα προσποιείται ότι δεν τρέχει τίποτα. Γενικά ότι δίνεις παίρνεις.

 

Εσύ όπως διάβασα μερικά που γράφεις φαίνεσαι σωστός μηχανικός. Σου συμπεριφέρονται στις πολεοδομίες που πηγαίνεις έτσι άσχημα όλοι? Σε αναβάλουν συνεχώς χωρίς λόγο?

Το να ξεχάστεί σε έναν έλεγχο κάτι είναι ανθρώπινο. Εξάλλου για να είναι άρτια η άδεια το ζητάει και να μην λείπει τίποτα. Οχι επειδή του αρέσει.

Αν σε αντιμετωπίζουν όλοι άσχημα ενώ είσαι σωστός τότε τι να πω καλά κάνεις και φωνάζεις και είμαι μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε περιπτωση χθεσινη..

 

Μιλαω στο τηλεφωνο με υπαλληλο ο οποιος βαριοτανε..(απο τον τονο του το καταλαβα..) για να μου δωσει καποιες προδιαγραφες..

 

Ημουνα διπλα στο γραφειο του..

του λεω "να ερθω τωρα"??

Μου λεει "οχι οχι, θελω χρονο να τα βρω, τωρα δεν μπορω, ελα αυριο κατα τις 12μμ"

 

Παω σημερα στις 12μμ και ελειπε..

Παιρνει στο κινητο τηλεφωνο αλλος ΔΥ απο το διπλανο γραφειο..

Ο υπαλληλος που περιμενα ειχε παει σε ανθοκομικη εκθεση..!!!!!!!

Μου λεει "ελα κατα τις 2μμ"

 

Παω κατα τις 2.20μμ..

Μου λεει "ελα ρε συ και πρεπει να φυγω.."

Δεν μιλαω..

Μου κανει "εχεις φλασακι"

"ναι λεω.."

 

Ηταν 2λεπτα!!!!!! υποθεση να κανω μια "αποστολη προς--Αφαιρουμενος δισκος.."

 

Πες μου τωρα τι να κανω εγω...

 

Να του ανοιξω το κεφαλι????

Το κακο ειναι οτι θα το χρειαστω και αυριο....

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου για να είναι άρτια η άδεια το ζητάει και να μην λείπει τίποτα. Οχι επειδή του αρέσει.

 

αστο φιλε. ο καθενας ζηταει οτι θελει γιατι θελει να τα παρει. αλλος λογος δεν υπαρχει. 1 στους 1000 να ειναι νεος και να κανει κομπλες απο ανασφαλεια. οι παλιουρες οταν δημιουργουν προβλημα ειναι για λαδωμα. βγαζεις αδειες ή θεωρητικα μιλας φιλε?

 

τους αρεσει και τους παρα-αρεσει.

 

οταν ημουν ψαρι μου καναν κομπλες για να μην βγαζω ακρη και οταν πηγαινε ο πελατης του λεγανε "καλα εβαλες τον πιτσιρικα να σου κανει δουλεια? θα στην βγαλω εγω την αδεια"....

 

μετα που πηγαινα με μεγαλα εργα για πολυ σοβαρους πελατες και εγω δεν μασαγα, αρχιζανε τα οργανα με το στυλ "βγαζεις τοσα λεφτα εσυ, εχει εκατομμυρια αυτος, δωσε κ σε μας κατι συναδελφε..."

 

σε ποια πολεοδομια δεν τα παιρνουν? πλακα κανουμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μιλησα για λαδωματα...

 

Μιλησα για συμπεριφορες...

 

Αν καποιος αποσκοπει σε λαδωματα, μαλλον καλη θα ειναι η συμπεριφορα του..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει εδώ και κάποιο διάστημα, αφού χρόνο έχουμε, να είμαι με έναν κολλητό μου Δ.Υ. σε πολεοδομία και να βλέπω τι του ζητάνε οι συνάδελφοι, μου έχουν πέσει τα μαλλιά από το κεφάλι.

Η φάση είναι πως στην αρχή προσπαθούσα να σώσω αυτό που του ζητούσαν αλλά πλέον έχω απογοητευθεί. Δεν σώζονται με τίποτα αυτά που ζητάνε.

 

Είμαστε και εμείς ρε παιδί μου μερικές φορές τελείως άπαιχτοι....

Link to comment
Share on other sites

howard_roark εργάζομαι 5 χρόνια σε πολεοδομία.

Εχω κάνει και απέξω αρκετά χρόνια.

 

Και εγώ είχα την ίδια γνώμη με εσένα για τις πολεοδομίες γνωρίζοντας τι γίνεται από παλαιά...

Τώρα η εικόνα που έχω είναι από τον χώρο εργασίας μου που είναι όλοι νέοι και από φίλους.

Αυτά που περιγράφεις είναι φυσικά απαράδεκτα!

Terry ομοίως. Για να είμαι όμως και απόλυτα ειλικρινής μου έχει τύχει και εμένα να ταλαιπωρήσω συνάδελφο για ψίλλου πήδημα μέσα στην τρελλή αναμπουμπούλα της καθημερινότητας.

 

Είναι όμως έτσι όπως τα περιγράφετε παντού? Διακαιολογείται τόσο μίσος και τέτοιες εκφράσεις για όλους?

Θέλετε να πώ παραδείγματα του τι συναντώ κάθε μέρα? Θα αρχίσετε ίσως να αναρρωτιέστε...

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Για φαντασου να ελεγα εγω σε παλετη μου.."ελα αυριο σημερα ειμαι απο το πρωι εδω.." "Ξερεις τραβα φερε και αυτο γτ τωρα το θυμηθηκα...", "ναι οκ σημερα σου ειχα πει να ερθεις αλλα ελα παλι αυριο γτ σημερα γενναει η κατσικα μου.."..

Α γειά σου...

Ξέρετε τι είναι να σου λένε, δεν σου πρωτοκολώ τον φάκελο επειδη έχει λάθος χρώμα/σχήμα;

Η το άλλο κορυφαίο, σε πολεοδομία εκτός έδρας, ''καλά, εδώ δεν εχουμε ντόποιους μηχανικούς και ήρθες εσύ; ''

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία Καπανδριτίου μάθατε τι έγινε....http://www.inews.gr/116/-kai-to-ladoma-omos-paei-synnefo.htm

 

Το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος υπάλληλος όποτε πηγαίναμε για έλεγχο την μία έτρωγε τυρόπιτα, την άλλη ενώ περιμέναμε στην σειρά μας έμπαινε ο κολλητός του μηχανικός εκτός σειράς και περίμενε μία ώρα. Τι να πει κανείς πια δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως έτσι όπως τα περιγράφετε παντού? Διακαιολογείται τόσο μίσος και τέτοιες εκφράσεις για όλους?

Θέλετε να πώ παραδείγματα του τι συναντώ κάθε μέρα? Θα αρχίσετε ίσως να αναρρωτιέστε...

 

Και φυσικά δεν δικαιολογείται. Την επόμενη φορά πρέπει να τον στείλεις τουλάχιστον 3 μήνες νοσοκομείο για να έχει χρόνο να σκέφτεται τι έφταιξε άραγε και βρέθηκε στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία Καπανδριτίου μάθατε τι έγινε....http://www.inews.gr/116/-kai-to-ladoma-omos-paei-synnefo.htm

 

Το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος υπάλληλος όποτε πηγαίναμε για έλεγχο την μία έτρωγε τυρόπιτα, την άλλη ενώ περιμέναμε στην σειρά μας έμπαινε ο κολλητός του μηχανικός εκτός σειράς και περίμενε μία ώρα. Τι να πει κανείς πια δηλαδή.

 

Τέτοια περιστατικά πρέπει να τα καταγγέλετε έστω και ανώνυμα αν φοβάστε και δεν είστε τόσο θαραλλέοι όπως ο κ. Pappos όπου μπορείτε (δημάρχους, ΤΕΕ, εισαγγελείς )

Μακάρι να μπει φυλακή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.