Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

Δυστυχώς έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε το χρήμα τον μοναδικό κινητήριο μοχλό! Ίσως ο συνάδελφος που ήρθε πρώτος στο ΑΣΕΠ να έχει άλλες προτεραιότητες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πάντως πρόσφατα είδα επιτυχόντα σε Δήμο σαν μηχ/κος που είχε δίπλωμα, 2 μεταπτυχιακά, 4 γλώσσες, 57 μήνες προϋπηρεσία, Η/Υ και άλλα πολλά.

Τα παραπάνω βάσει μορίων

Απόρησα.:confused:

Link to comment
Share on other sites

ΔΩΡΕΑΝ, να προσθέσω.

Εδώ όμως το Εθνικό Τυπογραφείο ζητά από τους πολίτες συνδρομή για να κατεβάσουν τους νόμους σε μορφή pdf. Υπενθυμίζω ότι άγνοια του νόμου δεν δικαιολογείται. Πώς όμως θα μάθω τι λέει ο νόμος όταν δεν έχω πρόσβαση σ' αυτόν; Δεν θεωρώ ότι το κείμενο σε μορφή εικόνας που διαθέτει δωρεάν το Εθνικό Τυπογραφείο είναι κατάλληλο για την ενημέρωση των πολιτών. Δεν έχουν όλοι αετίσια μάτια.

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι απαράδεκτο να χρεώνονται τα ΦΕΚ (ανεξαρτήτως κατηγορίας ενδιαφέροντως). Το Ε.Τ. έπρεπε να λειτουργεί εντελώς δωρεάν ακόμα και για έντυπη μορφή ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Να δείτε τώρα μούτρα και συμπεριφορές, όταν θα τους κόψουν και κάποια επιδόματα.

 

Θα μας φάνε ζωντανούς......τους φαγώσιμους.;)

 

Μια ενημερωση για τους μη Δημοσιους Υπαλληλους

Πολτικος Μηχανικος 25 χρονια στο Δημοσιο,με συζυγο και 3 παιδια.Μισθος; 659 Ευρω το δεκαπενθημερο (καθαρα)!!!! Γυφτος ειμαι;Ευτυχως υπαρχουν καποια επιδοματα που αυξανουν λιγο το μισθο (αναλογα με την υπηρεσια που ειναι ο καθενας).Αντε να κοπουν και αυτα και να κοβουμε χορταρια στα χωραφια μετα .

Link to comment
Share on other sites

Ωρα 10:30 πμ. Εχω γυρίσει από τράπεζα, 2 εφορίες και ΙΚΑ. Περιττό να σας πω ότι για σήμερα σχόλασα. Η αγένεια, ο εκνευρισμός και το έτσι θέλω των ΔΥ, δυστυχώς, αναιρούν τις όσο καλές προθέσεις και να έχεις. Πάντως ανεξαρτήτως των προτεταιοτήτων που έχει ο καθένας στην ζωή του, σας διαβεβαιώνω ότι το 80% των ΔΥ είναι πρώην αποτυχημένοι ελ. επαγγελματίες. Σας βεβαιώνω επίσης κατηγορηματικά ότι αν κάποιος μπεί σήμερα στο δημόσιο, αύριο το πρωί θα μπορεί να σας απαντήσει τι μέρα πέφτει η 25η Μαρτίου του 2020.

Link to comment
Share on other sites

Σας βεβαιώνω επίσης κατηγορηματικά ότι αν κάποιος μπεί σήμερα στο δημόσιο, αύριο το πρωί θα μπορεί να σας απαντήσει τι μέρα πέφτει η 25η Μαρτίου του 2020.

αλλά εγώ ΔΕΝ σας διαβεβαιώνω ότι σας θ'απαντησει και ΤΙ γιορτάζουμε

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε το χρήμα τον μοναδικό κινητήριο μοχλό!

 

Φυσικά και τον θεωρούμε τον μοναδικό και τολμώ να προσθέσω σωστά. Πλέον χρήμα=επιβίωση. Πρέπει να επιβιώσεις για να κάνεις οτιδήποτε άλλο. Σκέψου τι αλλαγές πρέπει να γίνουν για να μην σκέφθεσαι καθημερινά (δεν κάνω προσωπική επίθεση, γενικά αναφέρομαι) το πως θα βγάλεις το νοίκι, έξοδα διαβίωσης οικογενείας και τόσα άλλα. Δεν χρειάζεται να κάνω μεγάλη λίστα, όλοι τα ξέρουμε.

 

Στην τελική και άλλο κινητήριο μοχλό να έχεις, σχετίζεται έμμεσα ή άμεσα με το χρήμα χάρη στην παραπάνω ισότητα. Πιθανή (ανάλογα με τον άνθρωπο και τον χαρακτήρα του) εξαίρεση ο συναισθηματικός τομέας με την έννοια της αγάπης και της φιλίας αλλά είμαστε εκτός θέματος...

 

Τώρα αυτό για τα φεκ... να πρέπει να πληρώνει κάποιος συνδρομές κλπ κλπ είναι όντως απαράδεκτο και αναρωτιέμαι πως και δεν έχει γίνει κάποια κίνηση προς τα εκεί. Βέβαια τόσα άλλα κάνουμε σαν λαός, το ότι μαθαίνουμε τα δικαιώματά μας επι πληρωμή θα μας πειράξει?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

659 Ευρω το δεκαπενθημερο (καθαρα)...Ευτυχως υπαρχουν καποια επιδοματα που αυξανουν λιγο το μισθο ..

 

Hτοι 659*2= 1318 το μήνα. Μαζί με τα επιδόματα κάπου στα 1700 το μήνα να υποθέσω ? * 13 = 22100 το χρόνο.

Με 8ωρη εργασία και πενθήμερο (και πολύ σωστά). Και μιλάμε για μισθό ο οποίος έρχεται πάντα (επίσης σωστά). Επίσης υπάρχει χρόνος για την οικογένεια (για όσους έχουν) , σωστό κι αυτό.

Επιπρόσθετα διαφόρων ειδών άδειες (γονικές , εκπαιδευτικές κλπ) που καλώς υπάρχουν , αλλά στον ιδιωτικό τομέα είναι άγνωστες.

 

Αντιθέτως στον ιδ. τομέα :

αν είσαι υπάλληλος

 

1.Το 8ωρο και το πενθήμερο είναι έννοιες άγνωστες.

2. Το ποσόν της αμοιβής παίζει προς τα κάτω , αρκετοί δεν πληρώνονται στην ώρα τους , και η θέση εργασίας δεν είναι εξασφαλισμένη.

3. Δεν ξέρεις σε ποιό σημείο της χώρας μπορείς να βρεθείς να εργάζεσαι αύριο.

4. Ενώ είσαι υπάλληλος ουσιαστικά , τυπικά δεν είσαι (βλέπε μπλοκάκια κλπ)

 

(δείτε σχετικές συζητήσεις στα Εργασιακά του forum)

 

αν είσαι ελ. επαγγελματίας

 

1. Δεν υπάρχει ωράριο γενικώς , ούτε πενθήμερο.

2. Δεν υπάρχει εξασφαλισμένο μηνιαίο εισόδημα (κατά περιόδους μπορεί να είναι μεγάλο ή πολύ μικρό)

3. Εχεις δεν έχεις δουλειά , πληρώνεις εισφορές , ταμεία, λειτουργικά έξοδα κλπ.

4. Αναλαμβάνεις με την υπογραφή σου όλες τις ευθύνες του κόσμου

5. Δεν είναι εξασφαλισμένη η ψυχική ηρεμία και η υγεία του στομαχιού σου.

 

 

και η οικογένειά σου γενικώς σε στερείται.

 

Δεν λέω ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν πρέπει να αμοίβονται καλά , προς Θεού.

 

Σχετικό και το poll που τρέχει αυτές τις ημέρες για το εισόδημα των μηχανικών.

 

Αρα , ειδικά στους δύσκολους καιρούς για τις οικοδομές που ζούμε , εξηγείται και η απορία σου zena13 γιατί κάποιος με πολλά προσόντα προτίμησε το δημόσιο. Επιπλέον ,

για σκεφθείτε αυτόν τον άνθρωπο o oποίος για τις περισσότερες εταιρείες είναι overqualified ποιός θα τον πληρώσει ανάλογα των προσόντων του ? Η πόσο καιρό έψαχνε για δουλειά ? Η αν έχει οικογένεια και πρέπει να μετακομίσει πέντε νομούς μακριά ?

 

Ξέρω είμαι off topic , συγχωρέστε με γι αυτό , απλώς το'φερε η κουβέντα.

 

on topic τώρα , αυτά που εγώ θέλω από τους συνανθρώπους μας του Δημοσίου είναι λίγα , απλά και πιστεύω αυτονόητα.

 

Ευγένεια , συνέπεια , εντιμότητα και ειδικά για τους μηχανικούς συναδελφικό πνεύμα. Δεν είμαστε εχθροί , δεν είμαστε αντίπαλοι.

 

Σαν μηχανικός ελ. επαγγελματίας θα ήθελα από το κράτος μας επιτέλους κάποτε να αποκτήσουμε νομοθεσία απλή ,σαφή και λογική , εύκολα και δωρεάν προσβάσιμη η οποία να εφαρμόζεται το ίδιο σε όλη την επικράτεια.

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημερωση για τους μη Δημοσιους Υπαλληλους

Πολτικος Μηχανικος 25 χρονια στο Δημοσιο,με συζυγο και 3 παιδια.Μισθος; 659 Ευρω το δεκαπενθημερο (καθαρα)!!!! Γυφτος ειμαι;Ευτυχως υπαρχουν καποια επιδοματα που αυξανουν λιγο το μισθο (αναλογα με την υπηρεσια που ειναι ο καθενας).Αντε να κοπουν και αυτα και να κοβουμε χορταρια στα χωραφια μετα .

 

Απλή οικονομική θεωρία: Σίγουρη η επένδυση μικρό το ρίσκο μικρή η απόδοση (Δημόσιος Υπάλληλος). Υψηλού ρίσκου η επένδυση πολλαπλάσιο το ρίσκο, πολλαπλάσια η απόδοση (ελέυθεροι επαγγελματίες).

 

Τώρα πως γίνεται σ' αυτή τη χώρα οι δημόσιοι υπάλληλοι να έχουν mercedes, σπίτι, και εξοχικό με μικρό μισθό και οι ελεύθεροι επαγγελματίες "με τα πολλά τα λεφτά" να είναι στο ενοίκιο δε γνωρίζω. Γνωρίζω όμως πως σε υπηρεσίες του νομού παίρνουν εκτός έδρας κάθε μήνα πολλά λεφτά κι ας είναι στο καφενείο!!!

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Τα παραπάνω δεν αφορούν εσένα kfill αλλά συναδέλφους σου μηχανικούς του δημοσίου που γνωρίζω. Πραγματικά ελπίζω να είσαι απο τις εξαιρέσεις του δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

hτοι 659*2= 1318 το μήνα. Μαζί με τα επιδόματα κάπου στα 1700 το μήνα να υποθέσω ? * 13 = 22100 το χρόνο.

Με 8ωρη εργασία και πενθήμερο (και πολύ σωστά). Και μιλάμε για μισθό ο οποίος έρχεται πάντα (επίσης σωστά). Επίσης υπάρχει χρόνος για την οικογένεια (για όσους έχουν) , σωστό κι αυτό.

Επιπρόσθετα διαφόρων ειδών άδειες (γονικές , εκπαιδευτικές κλπ) που καλώς υπάρχουν , αλλά στον ιδιωτικό τομέα είναι άγνωστες.

 

Αντιθέτως στον ιδ. τομέα :

αν είσαι υπάλληλος

 

1.Το 8ωρο και το πενθήμερο είναι έννοιες άγνωστες.

2. Το ποσόν της αμοιβής παίζει προς τα κάτω , αρκετοί δεν πληρώνονται στην ώρα τους , και η θέση εργασίας δεν είναι εξασφαλισμένη.

3. Δεν ξέρεις σε ποιό σημείο της χώρας μπορείς να βρεθείς να εργάζεσαι αύριο.

4. Ενώ είσαι υπάλληλος ουσιαστικά , τυπικά δεν είσαι (βλέπε μπλοκάκια κλπ)

 

αν είσαι ελ. επαγγελματίας

 

1. Δεν υπάρχει ωράριο γενικώς , ούτε πενθήμερο.

2. Δεν υπάρχει εξασφαλισμένο μηνιαίο εισόδημα (κατά περιόδους μπορεί να είναι μεγάλο ή πολύ μικρό)

3. Εχεις δεν έχεις δουλειά , πληρώνεις εισφορές , ταμεία, λειτουργικά έξοδα κλπ.

4. Αναλαμβάνεις με την υπογραφή σου όλες τις ευθύνες του κόσμου

5. Δεν είναι εξασφαλισμένη η ψυχική ηρεμία και η υγεία του στομαχιού σου.

 

 

και η οικογένειά σου γενικώς σε στερείται.

 

Δεν λέω ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν πρέπει να αμοίβονται καλά , προς Θεού.

 

Σχετικό και το poll που τρέχει αυτές τις ημέρες για το εισόδημα των μηχανικών.

 

Αρα , ειδικά στους δύσκολους καιρούς για τις οικοδομές που ζούμε , εξηγείται και η απορία σου zena13 γιατί κάποιος με πολλά προσόντα προτίμησε το δημόσιο. Επιπλέον ,

για σκεφθείτε αυτόν τον άνθρωπο o oποίος για τις περισσότερες εταιρείες είναι overqualified ποιός θα τον πληρώσει ανάλογα των προσόντων του ? Η πόσο καιρό έψαχνε για δουλειά ? Η αν έχει οικογένεια και πρέπει να μετακομίσει πέντε νομούς μακριά ?

 

Ξέρω είμαι off topic , συγχωρέστε με γι αυτό , απλώς το'φερε η κουβέντα.

 

On topic τώρα , αυτά που εγώ θέλω από τους συνανθρώπους μας του Δημοσίου είναι λίγα , απλά και πιστεύω αυτονόητα.

 

Ευγένεια , συνέπεια , εντιμότητα και ειδικά για τους μηχανικούς συναδελφικό πνεύμα. Δεν είμαστε εχθροί , δεν είμαστε αντίπαλοι.

 

Σαν μηχανικός ελ. επαγγελματίας θα ήθελα από το κράτος μας επιτέλους κάποτε να αποκτήσουμε νομοθεσία απλή ,σαφή και λογική , εύκολα και δωρεάν προσβάσιμη η οποία να εφαρμόζεται το ίδιο σε όλη την επικράτεια.

 

Σε διαβεβαιωνω οτι για τους μηχανικους τουλαχιστον τα 1,4,5 του ιδιωτικου τομεα ισχυουν ακριβως και για το δημοσιο τομεα.Παραδειγμα : Οταν εχει Πλημμυρες,σεισμους ,κατολισθησεις,πυρκαγιες,και οτι αλλο φανταστεις πρεπει να κινητοποιηθεις αμεσως οτι ωρα και οτι μερα ναναι και χωρις φραγκο (και η μετακινηση απο την τσεπη σου).Και αυτα τα γεγονοτα ή καποιο απ αυτα συμβαινουν κατα μεσο ορο 20 φορες το χρονο.Ολα τσαμπα ουτε υπερωρια,ουτε εξοδα μετακινησης

Περα απο τις δεκαδες επιτροπες που πας χωρις να πληρωθεις ενω το προβλεπει ο νομος.Τι να λεμε τωρα.Βεβαια ο ιδιωτικος υπαλληλος ειναι σε ακομα χειροτερη θεση αφου ανα πασα στιγμη μπορει να απολυθει.Και μη ξεχναει κανεις και την ταλαιπωρια των μηνυσεων-δικαστικων εμπλοκων κ.λ.π.Η δικη μου εμπειρια: Μπηκα απο το Δικαστηριο Πραγματογνωμων σαν Δημοσιος υπαλληλος.Εφαγα μηνυση απο τον ηττηθεντα.Και μεχρι τωρα (χωρις καμμια υποστηριξη του Ελληνικου Δημοσιου) εχω ξοδεψει σε δικαστηρια γιαυτη την υποθεση 37000 Ευρω!!! Οποιος θελει ας το πιστεψει.Και εχει ο θεος!

Συναδελφοι παντου υπαρχει το αδικο και το δικαιο.Καλη θεληση χρειαζεται απ ολους.Και ο καθ ενας να κανει αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ που του οριζει η πολιτεια και οχι οτι του κατεβει στο κεφαλι.Και η πολιτεια πρεπει να φροντιζει να ενημερωνει και να εκπαιδευει τους συναδελφους Δημ Υπαλληλους.Το ξερετε οτι π.χ οι απαντησεις του ΟΑΣΠ που αφορουν τον ΕΑΚ (μετα απο ερωτησεις διαφορων ενδιαφερομενων) δεν κοιν/νται σε ολες τις Πολεοδομικες Υπηρεσιες για να υπαρχει κοινη αντιμετωπιση απο τους υπαλληλους;Τι να πουμε χιλιαδες τα θεματα και τα προβληματα.Ζημιωμενοι βεβαια τελικα ειναι και οι δυο (υπαλληλοι και ελευθεροι επαγγελματιες).Οσο αφορα τα εκτος εδρας που αναφερει ο συναδελφος Αλεξανδρος ειναι προνομιο καποιων πολυ λιγων υπηρεσιων που απασχολουν το 10% των υπαλληλων μηχανικων.Για ρωτηστε το ΚΕΔΕ.Για ρωτηστε τη ΔΕΚΕ Πατρων κ.λ.π. κ.λ.π να δειτε πως το τρωνε μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.