Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

αυτο που χρειαζεται ειναι Πανεληνιος Συντονισμος για την αντιμετωπιση του φαινομενου.

Μια ας πουμε Πανελληνια Οργανωση κατα της Αυθαιρεσιας και της Διαφθορας του Κρατους και των Λειτουργων του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο που χρειαζεται ειναι συννενοηση με τον ελεγκτη δημοσιας διοικησης, προσημειωση ενα χιλιαρικο, αστυνομια στη γωνια και *********!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πράγματι χρειάζεται είναι η απλοποίηση και η τυποποίηση των διαδικασιών. Είναι ο έλεγχος λειτουργίας των υπηρεσιών και του παραγόμενου έργου. Είναι η αντιγραφή, σε πρώτο στάδιο, του συστήματος λειτουργίας έκδοσης οικοδομικής άδειας από άλλες προηγμένες χώρες.

Επειδή όταν θα γίνουν αυτά εδώ εγώ θα βλέπω τα ραδίκια απ' την ανάποδη, προτείνω ως τότε την έκδοση διαβατηρίου ή την παράταση ισχύος του, και μετά απο εκεί που πήγαν κι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση δεν πάει άλλο. Ειλικρινά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε!

Διαδικασία Δασαρχείου στην Πάρο 1,5 χρόνο η πράξη χαρακτηρισμού + 6 μήνες η τελεσιδικία = 2 χρόνια!!! Έλεος!!!!!!!!!!

Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά! Βοήθεια κανείς! κάποια ιδέα για προσφυγή;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα, συνάδελφοι, εστιάζεται στις εκατοντάδες (ίσως και χιλιάδες) "δικλείδες ασφαλείας" που βάζει το "σύστημα" της δημοσιοϋπαλληλικής νοοτροπίας και γραφειοκρατίας, με νομοθετικές διατάξεις, δεδομένου ότι επί 150 χρόνια τουλάχιστον επικρατεί η λογική ότι ο ιδιώτης είναι εχθρός (!!!).

 

Είναι γεγονός ότι έχουν γίνει σημαντικά βήματα, τα τελευταία 10-20 χρόνια, στην κατεύθυνση απλούστευσης των διαδικασιών και αλλαγής της επικρατούσας νοοτροπίας αλλά νομίζω ότι θα αργήσει πολύ η ημέρα που η νοοτροπία αυτή θα αλλάξει. Χρειάζεται σοβαρή, επίπονη και μακρόχρονη εκπαίδευση στη σωστή κατεύθυνση.

 

Αλλά νομίζω ότι φταίνε και οι "εχθροί" γιατί, στην προσπάθεια να λύσουν το πρόβλημά τους γρήγορα και εύκολα πληρώνουν 40-50€ για να πάρουν την ανανέωση του διπλώματος οδήγησης στο σπίτι, χωρίς να πάνε σε γιατρούς, υπηρεσίες κλπ (ανέφερα ένα παράδειγμα έξω από τον κύκλο των ενδιαφερόντων μας για να θυμίσω το εύρος της "άλλης" νοοτροπίας που υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι...διαφωνώ πλήρως με τη λογική ότι φταίει και ο ιδιώτης. Αποκλειστικός υπεύθυνος είναι ο δημόσιος υπάλληλος, σε όποια υπηρεσία και αν βρίσκεται.

 

Σπάνιο να δώσει κάποιος 50 ή και 5 ευρώ έτσι, επειδή του ήρθε...Κάποιος τα ζήτησε...Και πιο σωστά δεν τα ζήτησε, τα απαίτησε λες και του τα χρώσταγες!!! Άλλοι τα ζητάνε πιο "άγαρμπα" και άλλοι πιο "εκλεπτυσμένα".

 

Φυσικά, υπάρχει και το φαινόμενο να γίνεται το αντίθετο...Αν όμως ο Δ.Υ. ήξερε ότι για κάθε 5,000 θα έπαιρνε πακέτο και 5 μήνες με αναστολή θα τα έπαιρνε;

 

Συμφωνώ ότι χρειάζεται εκπαίδευση...αλλά αυτή η εκπαίδευση δεν μπορεί να προέλθει από κάποιο σχολείο...ή μάλλον μπορεί, από το μεγάλο σχολείο του Κορυδαλλού. Το καθεστώς ατιμωρισίας είναι που έχει διαδώσει την όλη νοοτροπία.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον cv98019 (σαν αριθμος κρατουμενου ειναι - :))

 

Φταιει και ο ιδιωτης που δεν αντιδρα. Αλλα το ρισκο της αντιδρασης μπορει να ειναι μεγαλο....ποιος το παιρνει?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τον δημόσιο υπάλληλο που κατά πάσα πιθανότητα μπήκε στο Δημόσιο "για να πιάσει την καλή", για να μην σκίζεται στην δουλειά, για να "φτιαχτεί", επειδή ήταν ανίκανος για κάτι άλλο στην ζωή του κλπ. Που για να το πετύχει έβαλε λυτούς και δεμένους, δούλεψε με σύμβαση για να κατοχυρώσει δικαίωμα διορισμού, πέρασε με ΑΣΕΠ και μεθόδευσε την απόσπασή του, δούλεψε πολλά χρόνια με μειωμένη αυτοεκτίμηση και χωρίς συνέπειες για το αποτέλεσμα της εργασίας του. Που διεφθάρη πριν ακόμη αποκτήσει καρέκλα.

 

Που έχει γραφείο έξω και ρουφιανεύει τους ιδιώτες συναδέλφους στους πελάτες τους για να πάρει δουλειά. Που όταν τον ρωτάς μια πληροφορία κοιτάει πως να σε καταρρακώσει. Που όταν υπάρχει ένα δύσκολο πρόβλημα σου δημιουργεί προσκόμματα κάνοντας τον έξυπνο για να επιβεβαιωθεί η ισχύς του. Που δουλεύει όποτε θέλει και όσο θέλει, που αναλαμβάνει όταν έρθει η σειρά του να χτυπήσει και αυτός τις κάρτες των άλλων.

 

Μια κατάσταση που αποτελεί κανόνα. Τόσο απόλυτο, ώστε οι εξαιρέσεις που είχα την τιμή να γνωρίσω ως τώρα (δέκα χρόνια δεν είναι λίγα) μετρούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού. Τόσο ισχυρό, που από τις εξαιρέσεις που γνωρίζω οι μισές δεινοπαθούν εξαιτίας των συναδέλφων τους...

Link to comment
Share on other sites

@zografos_k: Εκεί είναι που διαφωνώ...Προσωπικά δεν ρίχνω κανένα απολύτως φταίξιμο στον ιδιώτη, σε όλα τα επίπεδα.

 

Για μένα δεν φταίει η Ziemens ή ο Χριστοφοράκος. Την απόλυτη ευθύνη την έχουν αυτοί που τα τσέπωσαν. Δεν φταίω εγώ που έδωσα λεφτά στο γιατρό που εγχείρησε τον πατέρα μου, φταίει ο γιατρός που μου τα ζήτησε λίγο πριν τον ναρκώσουν. Δεν φταίω που λάδωσα για το δίπλωμα, μου το έκαναν σαφές ότι αλλιώς δεν θα το έπαιρνα.

 

Για να επιστρέψω στα δικά μας (δημόσια έργα)...Δεν φταίει ο μελετητής που έκανε ελλιπή μελέτη...φταίει αυτός που την έλεγξε. Δεν φταίει ο εργολάβος που στην κατασκευή τα γ****ε όλα...φταίει αυτός που τον επέβλεψε. Δια του λόγου το αληθές, το άνοιγμα των λογαριασμών όσων θεωρώ υπεύθυνους θα έλυνε το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει ο μελετητής που έκανε ελλιπή μελέτη...φταίει αυτός που την έλεγξε. Δεν φταίει ο εργολάβος που στην κατασκευή τα γ****ε όλα...φταίει αυτός που τον επέβλεψε.

 

Με την άποψη αυτή, επιβεβαιώνεις τη θέση μου ότι φταίει και ο ιδιώτης γιατί θεωρείς ότι μπορεί να είναι ανεύθυνος όσο δεν πιάνεται η παρανομία του. Κατά το συλλογισμό σου, θα έπρεπε να υπάρχει ένας "ελεγκτής" για κάθε πράξη στη ζωή μας. Δεν λειτουργεί, όμως, έτσι μία πολιτεία με κανόνες.

 

Το θέμα που συζητάμε είναι ότι, κάνεις μεν σωστά τη δουλειά σου και έρχεται ένας ασυνείδητος ΔΥ, που κρύβεται πίσω από το θεσμικό καθεστώς που έχει ορίσει το γραφειοκρατικό "σύστημα", και σου προβάλλει εμπόδια τα οποία δεν έχουν σχέση με τη (σωστή κατά τα άλλα) δουλειά σου αλλά με τη γραφειοκρατία, οπότε αναγκάζεσαι να "συμμετάσχεις" στο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.