Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

μόλις επέστρεψα από την κηδεία και θα ήθελα να αναφέρω σαν φόρο τιμής για τον εκλειπόντα κάποια πράγματα Ονομαζόταν Δημήτριος Πολυχρονίου σύζ. Αρχιτέκτονα μηχανικού παιδί φτωχής οικογένειας ακολουθώντας την μοίρα όλων αυτών που το κράτος των Αθηνών έχει αφήσει στην τύχη τους δεν μπόρεσε να σπουδάσει μιας και βγήκε στην βιοπάλη από μικρός. Ομως δεν ήταν από αυτούς που κιότεψαν αγωνίστηκε και κατάφερε χωρίς να εγκαταλείψει την φτωχή πατρίδα του (Κάρυστο)να δουλέψει για την πρόοδό της Οτι δεν μπόρεσε να σπουδάσει το μελέτησε μαζί με την βοήθεια της συναδέλφου γυναίκας του και γνώριζε πολλά πάνω στην επιστήμη μας Ανθρωπος του πολιτισμού (συμμετείχε σε θεατρική ομάδα) και της πολιτικής (δημοτικός σύμβουλος) Ανθρωπος που το χρήμα το είχε σε δεύτερη μοίρα και βοηθούσε τους νέους και που δεν δίσταζε να επιπλήξει και την σύζυγό του όταν έβλεπε στο έλεγχο του διευθυντή παρατυπία Κάποτε όταν πελάτης μου μου ανάφερε ότι είχε αρχικά απευθυνθεί στο γραφείο της συζύγου του για κάποια δουλειά και τον ενημέρωσα να αναλάβει αυτός την μελέτη - άδεια δεν δίστασε να επιμείνει να την κάνω εγώ. Πέθανε εν ώρα υπηρεσίας γιατί ποτέ δεν αρνήθηκε να εκτελέσει εργασία της υπηρεσία του ακόμα και με τις πιο δύσκολες συνθήκες (δύσβατη περιοχή με 40 βαθμούς κελσίου)για να βοηθήσει φτωχούς αγρότες να νομιμοποιήσουν τις κτηνοτροφικές μονάδες τους .με ρώτησαν αν είναι συνάδελφος εγώ έτσι θα τον αποχαιρετήσω ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχως η Καρυστος εχασε εναν εξαιρετο ανθρωπο απο αυτα που μας μεταφερεις συναδελφε Γιωργο.

 

Τα συλλυπητηρια μου και να ειναι ελαφρυ το χωμα που θα τον σκεπαζει.

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε στην εργασία πάνω και αυτό του δίνει μεγάλη τιμή. Πολύ μεγαλύτερη δε, επειδή ήταν και ΔΥ και έδινε το καλό παράδειγμα.

Είχε ένα καλό τέλος που λέγανε και οι αρχαίοι .

 

Μην ξεχνάμε πως υπάρχει κόσμος που φεύγει σε δωμάτια ξενοδοχείων με το βρακί ανάποδα σαν τον σούπερμαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει μήπως κάποιος να μου πει πού μπορείς να καταγγείλεις κάποιον που ενώ είναι δημόσιος υπάλληλος (μηχανικός σε μικρό δήμο της επαρχίας), βγάζει κανονικά άδειες με ξένη σφραγίδα? Υπάρχει περίπτωση δικαίωσης?

 

Αυτό που με βγάζει εντελώς από τα ρούχα μου είναι το γεγονός της ανοχής της πολεοδομίας. Κανείς δε λέει τίποτα κατά τη διάρκεια του ελέγχου και ας ξέρουν την επίσημη ιδιότητά του! Έλεος ρε παιδιά! Στις μικρές κοινωνίες αυτά κάνουν μπαμ και συμβαίνουν με την ανοχή όλων! ...Αλλά θα μου πείτε, μήπως και οι ίδιοι οι υπάλληλοι της πολεοδομίας δεν κάνουν τα ίδια???

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη χειρότερα όταν μαθαίνεις ή αντιλαμβάνεσαι ότι ελεγκτές τις πολεοδομίας που βγάζουν άδειες με ξένη σφραγίδα εκμεταλλεύονται την θέση τους για να αποσπάσουν "πελατεία" από συναδέλφους ιδιώτες.

Ή απλώς όταν έχεις απέναντί τους συναδέλφους που εξασφαλισμένοι πίσω από την μονιμότητα βγάζουν τον χειρότερο εαυτό τους κάνοντας σε κουρέλι. Ακόμη και φωνάζοντας κατά την είσοδό σου στο γραφείο: "τι τα είναι αυτά τα κ@%&χαρτα μωρή που#@%α; Πάνε να μάθεις την δουλειά σου και ξανά έλα!".

Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να αποδειχθούν τέτοιες συμπεριφορές, και σε αυτό φταίμε και πλειονότητα των ελευθέρων επαγγελματιών που προτιμάμε να "συμμορφωθούμε" σε παράλογες απαιτήσεις για να ξεμπερδεύουμε... Λοιπόν, πόσο σίγουρη είσαι ότι συμβαίνει αυτό που θες να καταγγείλεις; Πως θα το αποδείξεις; Αν έχεις τα στοιχεία και μπορείς να το κάνεις, η καταγγελία γίνεται στον εισαγγελέα.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά δεν υπάρχει ένα τηλεφωνάκι 4ψήφιο για ανώνυμες καταγγελίες;

 

άμα όρισμένοι κύριοι και κυρίες μαζέψουν καμμια 20αριά ανώνυμες καταγγελίες δε θα τους τραβήξουν λίγο το αυτί;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ή απλώς όταν έχεις απέναντί τους συναδέλφους που εξασφαλισμένοι πίσω από την μονιμότητα βγάζουν τον χειρότερο εαυτό τους κάνοντας σε κουρέλι. Ακόμη και φωνάζοντας κατά την είσοδό σου στο γραφείο...

 

Άλλο το να σε κάνουν κουρέλι σπάζοντάς σου τα νεύρα με την καθυστέρηση, με παράλογες απαιτήσεις κτλ και άλλο να σου μιλήσει έτσι...Εκεί η υπομονή εξαντλείται και πάμε γι' άλλα...

Link to comment
Share on other sites

κι όμως το περιστατικό είναι αληθινό, δεν το είδα, το άκουσα από διπλανό γραφείο και είδα μετά την συναδέλφισσα σε μια γωνιά να κλαίει με λυγμούς. Κανείς δεν τις συμπαραστάθηκε, γιατί οι παριστάμενοι δεν θέλαν να τα χαλάσουν με τον παλαβιάρη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.