Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

τελικά με αυτά που διαβάζω για τις αυθαιρεσίες σε πολεοδομίες μάλλον πρέπει να θεωρώ το ευατό μου τυχερό που ζω στην κάρυστο γιατί εδώ στο πολεοδομικό γραφείο τέτοια φαινόμενα τουλάχιστον τα 15 χρόνια που δραστηριοποιούμε στην περιοχή δεν υφίσταται (και να συπληρώσω ότι αναφέρθηκε από τα πιο οργανωμένα Π.Γ. από τους ελέγχους της δημόσιας διοίκησης)

Ετσι λοιπόν έχω την εντύπωση ότι τα φαινόμενα των αυθαιρεσιών στις πολεοδομίες εμφανίζονται κυρίως στις μεγάλες πόλεις (κυρίως Αθήνα) αφού το είχα ζήσει και εγώ στα πρώτα βήματά μου και αποτελούν μέρος των δυσλειτουργιών της οικονομίας μας με ασφυκτική συγκέντρωση πληθυσμού σε μεγαλουπόλεις όπου όλα λειτουργούν απρόσωπα και υπάρχει μεγάλη αλλοτρίωση στις συμπεριφορές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακραίο και τραγικό. Αλλά μικρότερης έντασης περιστατικά απαξίωσης του μελετητή είναι καθημερινότητα στις πολεοδομίες. Τουλάχιστον για τους πολιτικούς μηχανικούς...

 

Οπως θα ελεγε και ο φιλος μου ο TheoTDM900

(για να το παμε στην πλακα, γτ αλλιως δε παλευεται..)

 

"Του σπας τα κοκκαλα, τον πας 3 μηνες στο νοσοκομειο, Σου κανει μηνυση, μολις βγει απο το νοσοκομειο, τον πετυχαινεις στην εισοδο, του ξανασπας τα κοκκαλα, παλι τρεις μηνες στο νοσοκομειο, καποια στιγμη θα του μεινει και κανα κουσουρι και θα σε αφησει ησυχο.."

 

Εγω πεφτω απο τα συννεφα με αυτα που ακουω..Εγω βρεθει σε απαραδεχτες συμπεριφορες σε δημοσιες υπηρεσιες αλλα οχι σε τετοιο βαθμο..

 

Για την περιπτωση που αναδερει η συναδελφος προτεινω καταγγελια στο ΤΕΕ, αλλα ειστε και μικρη κοινωνια και θα σου γυρισει μπουμερανκ πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα, δυστυχώς. Όσο για το περιστατικό, πάνε πλέον χρόνια... Το πρόβλημα δεν είναι ενός ανθρώπου, ούτε ενός συστήματος, αλλά όλης της κοινωνίας. Το έχω ζήσει και εγώ με απαράδεκτες (αλλά όχι χυδαίες) συμπεριφορές, με απίστευτες χρονοτριβές και καψόνια, με ρουφιανιές στον πελάτη κλπ. Και ξανασυνάντησα τυχαία αυτόν τον "ισχυρό άνδρα" που λόγω ότι ήταν συμβασιούχος δεν ήταν πια στο δημόσιο, φερόταν σαν σκυλάκι...

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι ακουσα νοσοκομειο πηγε μονο ο μηχανικός.

Αλλα δεν εκανε "λαθος" (ετσι λεγεται) ...

 

Μαιμουδια ακουστηκε πως εκανε...

 

Παντως ο καημενος ο μηχανικός ήταν υπερβαρος και μεγαλης ηλικιας. Οποτε δυσκολα τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Εξωφρενικό ελπίζω πραγματικά να μην μου τύχει ποτέ να μου φερθούν έτσι γιατί θα καταστρέψω τη ζωή μου..Αλλά κατι τέτοιοι ξέρουν που τα κάνουν...εκεί που τους παίρνει.Τέτοια συμπεριφορά πάντως δεν έχω ξανακούσει από συναδελφο σε συνάδελφο και νομίζω ότι ως τώρα στις εργασιακές μου εμπειρίες έχω συνεργαστεί ή είχα προισταμένους που πιστεύω πραγματικά ότι χρήζουν ψυχιατρικής βοήθειας, παρόλα αυτά ποτε κάτι τέτοιο ή κάτι κοντά σε αυτό...:-x

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή είστε και νέοι . Πριν αρκετά χρόνια υπήρχε ένας μηχανολόγος που έκανε την ίδια δουλειά σε πολεοδομία της μεγάλης πόλης . Δηλαδή η φασόν σε αυτόν οι δουλειές η δεν πέρναγες .

Είχε γίνει καθεστώς ιδιαίτερα στις μικροδουλειές των ιδιωτών .

Αυτός όμως γλυκάθηκε και άρχισε να θέλει και μεγαλύτερες δουλειές και άρχισε να παρενοχλεί κατασκευαστές μεσαίους και μεγάλους .

 

Ενας μηχανολόγος τέτοιου κατασκευαστή την έμαθε την ρουφιανιά και ήρθε μέσα στην πελεοδομία και παρουσία αρκετών δεκάδων ατόμων , υπαλλήλων , μηχανικών και ιδιωτών τον ξεφτίλισε με ύβρεις και απειλές .

Στην αρχή το πρώτο λεπτό πήγε να το παίξει τσαμπουκάς το λαμόγιο , αλλά μετά λούφαξε του ζήτησε τα σχέδια και τα υπέγραψε αμέσως .

 

Μετά από λίγες μέρες τον μετέθεσαν .

Πάντως το έλεγε ο άνθρωπος . Δυό παιδιά σπουδάζω στο Λονδίνο πώς να τα βγάλω πέρα με ένα μισθό . Είχε και τα σέρβις του ακριβού αμαξιού του βλέπετε .

Link to comment
Share on other sites

κι όμως το περιστατικό είναι αληθινό, δεν το είδα, το άκουσα από διπλανό γραφείο και είδα μετά την συναδέλφισσα σε μια γωνιά να κλαίει με λυγμούς. Κανείς δεν τις συμπαραστάθηκε, γιατί οι παριστάμενοι δεν θέλαν να τα χαλάσουν με τον παλαβιάρη...

 

Ενας μηχανολόγος τέτοιου κατασκευαστή την έμαθε την ρουφιανιά και ήρθε μέσα στην πελεοδομία και παρουσία αρκετών δεκάδων ατόμων , υπαλλήλων , μηχανικών και ιδιωτών τον ξεφτίλισε με ύβρεις και απειλές .

 

Η διπλή παράθεση για σύγκριση νοοτροπίας. Γεμάτο ΚΑΡΠΑΖΟΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΕΣ είναι το σινάφι μας δυστυχώς συνάδελφοι. Φάνηκε αυτό μάλιστα τελευταία, από τη συμβιβασμένη αντιμετώπιση όσον αφορά ΤΣΜΕΔΕ, ασφαλιστικό, φορολογικό κλπ. Όχι δε θα τη λυπηθώ την κυρία συνάδελφο. Καλά να πάθει. Γιατί αντί να του κοπανήσει την τσάντα στην κεφάλα, κάθισε στη γωνιά και έκλαιγε. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!

Λόγω ειδικότητας και ενασχόλησης τα τελευταία χρόνια με άλλου είδους αντικείμενο που δεν με ενέπλεξε σχεδόν καθόλου με πολεοδομίες και τον λοιπό βόθρο, μου ακούγονταν αδιανόητες οι δραματικές περιγραφές. Τον τελευταίο καιρό (ελλείψει άλλου αντικειμένου άρχισα να ασχολούμαι με πιο "mainstream" θέματα), απλά αρχίζω να αηδιάζω, όχι τόσο από τους Δ.Υ. αλλά βλέποντας "συναδέλφους" να συμπεριφέρονται (και να περιφέρονται) σαν ...βρεγμένες γάτες σε χώρους που κανονικά τους ανήκουν. Αλλάξτε τροπάρι, μάθετε να διεκδικείτε τα (αυτονόητα) δικαιώματά σας και θα δείτε πως η δουλειά σας μια χαρά θα γίνεται. ΛΙΓΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.