Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

εγω παω αμοιβες βαση πολεοδομιας....δεν με νοιαζουν σχεδια -αδειες κτλ αν υπαρχουν...

 

απλα σε ποια πολεοδομια θα πρεπει να τρεξω...φανταζομαι οτι δεν ειμαι εκτος πραγματικοτητας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο ΥΠΕΧΩΔΕ δεν εμπίπτουν οι πολεοδομίες;

 

Οι πολεοδομίες υπάγονται στο Υπουργείο Εσωτερικών ή όπως κι αν ονομάζεται σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι με την έννοια που γνωρίζαμε μέχρι το 1995. Μέχρι τότε, οι πολεοδομίες ανήκαν, οργανικά, στο τότε ΥΠΕΧΩΔΕ και, μετά την εφαρμογή του "Καποδίστρια", ανήκουν στις αντίστοιχες Νομαρχίες, εκτός εκείνων που είχαν μεταβιβαστεί σε ορισμένους δήμους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σημερινο συμβαν...

Επισκεψη στο τοπικο ΤΕΕ για να παρω συμπληρωματικη εντολη πληρωμης..

Το ιστορικο..

Εχω πληρωθει αμοιβες στατικων, το εργο τελικο εγινε μεγαλυτερο και ηθελα τη συμπληρωματικη πληρωμη...

 

Προσκομιζω αντιγραφο του γραμματιου της ΕΤΕ με την προηγουμενη πληρωμη και το εντυπο του ΤΕΕ με το υδατογραφημα με τη νεα πληρωμη...

 

-Τι ειναι αυτα??

-Τι ειναι??

-Μου τα εχεις φερεις λαθος...α καλα, ειναι λαθος αυτα..

-Τι ακριβως ειναι λαθος?

-Εδω εχεις μονο αμοιβες στατικων και ΗΜ

-Το ξερω...

-Ειναι λαθος..

-Γτ ειναι λαθος..

-Επρεπε να ειναι ολες οι αμοιβες, και αρχιτεκτονικα και τοπογραφικο κτλ

-Να τις κανω τι??

-Επρεπε να ειναι ολες, ειναι λαθος..

-Μα γτ να ειναι λαθος?? Εγω στατικα θα πληρωθω και ο μηχανολος τα ΗΜ

-Και πως θα βγει η ΟΑ χωρις αρχιτεκτονικα κτλ??

-Μα ποιος μιλησε για ΟΑ??????

-Ε τι θα τις κανεις τι αμοιβες σταικων..???

-Μα ποιος μιλησε για ΟΑ??? Εμενα ηρθε ο πελατης και μου ειπε οτι θελει τα στατικα για το ταδε κτηριο και του ειπα αμοιβες βασει ΤΕΕ, το ιδιο και ο φιλος μου για τις αμοιβες ΗΜ...

-Μα τι σημαινει μονο αμοιβες στατικων???Δλδ ΟΑ δεν θα βγει??

-Μα ποιος μιλησε για ΟΑ?? Δεν με νοιαζει τι θα κανει ο ανθρωπος με την ΟΑ. Εγω μονο στατικα θα πληρωθω....

.......

-Καλα θα σου βγαλλω εντολη πληρωμης αλλα ειναι λαθος...πρεπει να εχεις ολες τις μελετες....

 

Και μετα μου λετε εμενα για ελαχιστες και μπουρδες....Εδω εχουν συνδεσει τις ελαχιστες με την ΟΑ....

 

ΥΓ. Για να πω την αληθεια θα βγαλλω κανονικα ΟΑ....αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση..Εχω πληρωθει αρχ, τοπογραφικο παθητικη πριν 1 χρονο....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα, αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτογράψω...

Θα αναφερθώ στο αρχείο της Συγγρού... Έχω παραγγείλει έναν φάκελο 2 μήνες πριν. Πάω την ημέρα που μου όρισαν να παραλάβω σχέδια. Ήμουν γύρω στα 10 λεπτά στο γραφείο του πολυαγαπημένου υπαλλήλου περιμένοντας... Ήταν βέβαια κόσμος, αλλά δεν εξυπηρετούσε κανεναν, απλά είχε συγχιστεί από την πολυκοσμία. Εγώ περίμενα... Σε κάποια φάση ερχεται μια συναδελφος, για την οποια δε θα πω κάτι..., χωνεται και του λέει "θέλω ένα παραπεμπτικό για Σωκράτους", και εκείνη τη στιγμή κάνω το τραγικό λάθος να πω "προηγούμαι". Η απάντηση ήταν: "εγώ καθορίζω τη σειρά εδώ μέσα..." με ενοχλημένο και έντονο ύφος. Βασλικότερος του βασιλέως ο υπάλληλος. Δεν τον έβρισα, γιατί σκέφτηκα ότι πραγματικά δεν αξίζει τον κοπο, πάμε να κάνουμε τη δουλειά μας κάπου και θεωρώ ότι δε μπορεί ο κάθε ανειδικευτος, επειδή είναι σε ένα πόστο να σε κάνει να ξεκατινιάζεσαι. Οπότε έκατσα επάνω στο διπλανο γραφείο και περίμενα...... Ένας άλλος υπάλληλος που με έβλεπε επί 20 λεπτά να κάθομαι εκεί, με ρώτησε τι θέλω, και μου εδωσε επι τόπου τον φάκελο ο οποίος ήταν ακριβώς πίσω από τον πολυαγαπημένο!!! Τόσο δυσκολο ήταν αυτό που είχα ζητήσει δηλαδή... Ο δε πολυαγαπημένος σε άλλη περίπτωση που είχε χαθεί το τοπογραφικό μέσα από το φάκελο και το ηθελα για τακτοποίηση μου είχε πει "Δε με ενδιαφέρει αν χάθηκε, πρόβλημά σου, εγώ βεβαίωση απωλείας για το σχέδιο, δε σου δίνω"

Link to comment
Share on other sites

Στη πολεοδομία του Ευόσμου δεν δέχτηκαν φάκελο τακτοποίησης γιατί οι αιτήσεις ήταν θεωρημένες για το γνήσιο της υπογραφής! Μετά από αυτό οτι και να ακούσω θα μου φανεί λίγο :D

Link to comment
Share on other sites

Και μετα μου λετε εμενα για ελαχιστες και μπουρδες....Εδω εχουν συνδεσει τις ελαχιστες με την ΟΑ....
Το επίπεδο όχι μόνο είναι τραγικό, αλλά από τις πολλές φραπεδούμπες ο εγκέφαλος έχει σταματήσει να σκέφτεται...και όπως έχω πει σε άλλο thread και παρεξηγήθηκε ένας 55χρονος, (ο οποίος προφανώς είναι υπάλληλος της πολεοδομίας) οι άνθρωποι εκτός από άσχετοι είναι και επικίνδυνοι...
Link to comment
Share on other sites

Η όλη διαδικασία έκδοσης των οικ. αδειών (πολεοδομίες-υπάλληλοι--νομοθεσία-φορολογικά-υπολογισμός αμοιβών-απαιτούμενων μελετών-προδιαγραφές μελετών, κλπ), άν μείνει όπως έχει και δεν αλλάξει, θα σας οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στην σχιζοφρένεια και θα πάνε στον βρόντο και οι σπουδές σας και η καλή σας διάθεση.

Και λέω θα σας, βγάζοντας τον εαυτό μου απ' έξω, γιατί ήδη μου εμφανήστηκαν τα πρώτα συμπτώματα!

Link to comment
Share on other sites

Τραβήξτε μηνύσεις μπας και ξυπνήσουν μερικοί και συνετιστούν...αλλιώς η καρέκλα και η φραπεδούμπα είναι γλυκιά...και δεν καταλαβαίνουν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.