Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

...Έτσι και οι δημόσιοι υπάλληλοι που κάνουν σωστά την δουλειά τους δεν χρειάζονται επευφημίες και αναγνώριση γιατί απλά αυτή είναι η δουλειά τους και έτσι πρέπει να την κάνουν...

Και όμως κι αυτοί χρειάζονται έναν καλό λόγο όπως κάθε άνθρωπος έστω και αν κάνει απλώς τη δουλειά του αν και πολλοί ξεπερνούν τα όρια του καθήκοντος και προσφέρουν περισσότερα.

Χθεσινό παράδειγμα η εξυπηρέτηση που είχα από την κυρία Στέλλα Βρεττά υπεύθυνη της βιβλιοθήκης του ΙΤΣΑΚ στη Θεσσαλονίκη. Ευγενική, με το χαμόγελο στα χείλη, πρόθυμη να εξυπηρετήσει και να βοηθήσει όσο μπορεί.

 

Προς όλους όσους διαμαρτύρονται για τα χάλια της δημόσιας διοίκησής στην Ελλάδα. Πιστεύετε ότι μπορείτε μόνοι σας να αλλάξετε κάτι ή αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν οργανωθούμε σε ομάδες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα δεν είναι ο καλος λόγος, άλλωστε αυτό εκφράζει την προσωπικότητα του καθένα, για το αν θα το κάνει η όχι.

Η αλήθεια είναι πως έχουμε μάθει να μην εξυπηρετούμαστε και όταν συμβαίνει το αντιθετο μας κάνει εντύπωση .

Επίσης εάν κάποιος προσφέρει αυτό το κατι παραπάνω σίγουρα θα είναι σε θέση να εκτιμήσει αυτόν που έχει απέναντι του, γιατί αυτό το παραπάνω δεν μοιράζεται απλόχερα.

 

Στο τελευταίο ερώτημα, προσωπική μου άποψη πάντα, είναι ότι όπως και να έχει δύσκολα θα αλλάξει κάτι ότι και να κάνουμε, από την στιγμή που στη δημόσια διοίκηση κυριαρχεί η αναξιοκρατια, το βύσμα και η πολιτική γνωριμια, με αποτέλεσμα τις περισσότερες θέσεις να καταλαμβάνουν άνθρωποι που δεν θα επρεπε να ασχολουνται με άλλο πραγμα εκτός από τα οικιακα.

και μην ξεχναμε οτι καποιοι που προσπαθουν να κανουν την δουλεια τους σωστα βρισκουν και το μπελα τους απο τους ιδιους τους συνάδελφούς τους

Link to comment
Share on other sites

Απαισιόδοξη η άποψή σου και προφανώς αν δεν ελπίζεις πως θα αλλάξει κάτι δεν κάνεις και οτιδήποτε για να αλλάξει το σημερινό status quo.

Προσωπικά πιστεύω ότι η ευγένεια, το χαμόγελο, ο καλός λόγος και οι καλοί τρόποι ανοίγουν πόρτες για να κάνεις τη δουλειά σου, σε κάνουν να νιώθεις πιο όμορφα και κάνουν τον άλλον να νιώθει πιο όμορφα και συμπαρασύρεις σ' ένα καλύτερο αύριο όλο και περισσότερο κόσμο όλο και μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας.

Αν καταφέρω να επηρεάσω θετικά 2 άτομα και ο καθένας απ' αυτούς τους 2 άλλους 2 και αυτό γίνει για 24 συνεχείς φορές τότε στο τέλος της ημέρας θα έχουν επηρεασθεί θετικά 2^24=16.777.216 άτομα!!!

Έχεις-Έχουμε τη δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύεται ότι η δημόσια διοίκηση είναι κάτι ξεχωριστό από την ελληνική κοινωνία? φαντάζομαι πως όχι, διότι εγώ που έρχομαι σε καθημερινή επαφή με εργολάβους, μελετητές, δεν είμαι αντιμέτωπη συνήθως με ανθρώπους που υπερασπίζονται την ασφάλεια της κατασκευής, ή την επιστημονική γνώση αντίστοιχα. όταν δε έρχομαι σε επαφή με πολίτες εκεί γίνεται το έλα να δεις, ποιος θα φάει πρώτος το γείτονα, κι ας είναι και αδελφός του. καταλαβαίνω και αποδέχομαι πλήρως την απαξίωση των δημοσίων υπαλλήλων, και την επίπτωση που έχει αυτό στη ζωή σας, διότι απο αυτό εξαρτάται η δουλειά σας και η ζωή σας. αλλά από τη μικρή εμπειρία μου, το ποσοστό των ευσυνείδητων δημοσίων υπαλλήλων είναι ίδιο με το ποσοστό των ευσυνείδητων ιδιωτών. και τέλος η ευρεία τακτική του "δούναι και λαβείν" μεταξύ ιδιώτη και δημοσίου αποτελεί ευθύνη και των δύο. ξέρετε πόσες φορές με έχουν ρωτήσει δημότες ή ιδιώτες... αν χρωστάνε τίποτα? το πρόβλημα της δημόσιας διοίκησης υπάρχει ναι, και είναι αποτέλεσμα της κουτοπόνηρης νοοτροπίας που έχει η κοινωνία μας, που έχουμε όλοι, όταν πρόκειται για το συμφέρον μας.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που έχουμε να κάνουμε τουλάχιστον εμείς που θεωρούμε το εαυτό μας ως καλύτερο από τον άξεστο δημόσιο υπάλληλο, είναι να σταματήσουμε την γκρίνια και να προσπαθήσουμε να κάνουμε ότι μπορούμε για την λύση του προβλήματος "απαράδεκτη συμπεριφορά δημοσίων υπαλλήλων".

 

Ο τρόπος που λέει ο Χάρης (ευγένεια, χαμόγελο) μπορεί να βοηθήσει.

 

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός τι εννοώ λέγοντας "να κάνουμε ότι μπορούμε για την λύση του προβλήματος". Αυτό το θέμα θα πρέπει να γίνει κάτι παραπάνω από απλή απαρίθμηση γραφικών και ιλαροτραγικών καταστάσεων.

 

Υπάρχουν μέλη του φόρουμ που δουλεύουν στο δημόσιο. Αυτοί ξέρουν καλύτερα ίσως, τις λύσεις των προβλημάτων.

 

Ως λύση φυσικά δεν εννοώ την δια μαγείας εξαφάνιση των απαράδεκτων συμπεριφορών. Ως λύση εννοώ έστω την κουβέντα εκείνη που μπορεί μεν να μην κάνει τον δύστροπο υπάλληλο να κάνει την δουλειά του, αλλά θα το "βάλει" στην θέση του.

 

Bottom line: επικεντρώστε την προσοχή σας (και τα μηνύματά σας) στην λύση. Εστω και με ημίμετρα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω να παρατηρήσω και δεν ξέρω αν θα συμφωνήσετε, ότι ο Έλληνας γενικά και ο δημόσιος υπάλληλος δεν ήταν πάντοτε έτσι. Στην δεκαετία του 50 και 60 υπήρχε σεβασμός, αξιοπρέπεια και τυπικότητα στην συμπεριφορά γενικώς. Αυτό αποτυπώνεται ακόμα και στις κινηματογραφικές ταινίες της εποχής αλλά είμαι σίγουρος ότι μας το έχουν μεταφέρει και οι γονείς μας.

 

Το κακό ήρθε με την λαίλαπα της δεκαετίας του 80, τον τσοβολισμό (δεν κάνω πολιτική, απλά διαπιστώνω το αυτονόητο πιστεύω). Η περιβόητη "αλλαγή" έφερε αλλαγή ηθών προς το χειρότερο, και δυστυχώς αναρριχήθηκαν σε θέσεις νευραλγικές (όπως υπουργεία, δημόσιους οργανισμούς) άνθρωποι χαμηλής ποιοτικής στάθμης που συμπαρέσυραν προς τα κάτω όλο το σύστημα..

 

Όσο για το τι μπορεί να γίνει, ακούω με προσοχή τον Χάρη. Τα περιβόητα pressure groups είναι πιστεύω και εγώ η λύση. Αμφιβάλλω αν το ΤΕΕ με την δομή που το γνωρίζουμε μπορεί να παίξει αυτόν τον ρόλο. Και αυτό διότι είναι το ίδιο κομματικοκρατούμενο, εκπροσωπεί και τους δημοσίους υπαλλήλους μηχανικούς με τους οποίους ερχόμαστε αντιμέτωποι, οπότε από εκεί δεν μπορεί να υπάρξει λύση.

Link to comment
Share on other sites

Να δείτε τώρα μούτρα και συμπεριφορές, όταν θα τους κόψουν και κάποια επιδόματα.

 

Θα μας φάνε ζωντανούς......τους φαγώσιμους.;)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε κι αυτό:

"Άλλο είναι η έγκριση εργασιών και άλλο η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας", ...... ειπώθηκε από προιστάμενο σε πολεοδομία, του Ν. Αχαίας!!!:confused: είναι για γέλια το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.