Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

Aν οι συνθήκες είναι τόσο άσχημες γιατί όλοι προσπαθούν να μπουν στο δημόσιο?

 

Για τα δεδομένα της Ελλάδας, για τα προσόντα που πραγματικά χρησιμοποιείς και για τον κόπο ένας μισθός (1500-2200)χ14 με αφορολόγητα τα επιδόματα είναι μια χαρα.

 

Τώρα αν βάλουμε παράνομες και αθέμιτες διαδικασίες τα πράγματα είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε διαβεβαιωνω οτι για τους μηχανικους τουλαχιστον τα 1,4,5 του ιδιωτικου τομεα ισχυουν ακριβως και για το δημοσιο τομεα.

 

Λυπάμαι, αλλά αυτά αδυνατώ να τα πιστέψω και αδυνατώ γιατί ξέρω προσωπικά δεκάδες (μη πω εκατοντάδες) περιπτώσεις Δ.Υ. μηχανικών, οι οποίοι κάνουν το ακριβώς αντίθετο, το καυχώνται κιόλας και έχουν γραμμένα νομοθεσία, ευγένεια, γνώσεις και διάφορα άλλα στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Κι αν όντως @kfill, α. Δεν έχεις ωράριο γενικώς , ούτε πενθήμερο, β. Αναλαμβάνεις με την υπογραφή σου όλες τις ευθύνες του κόσμου και γ. Δεν είναι εξασφαλισμένη η ψυχική ηρεμία και η υγεία του στομαχιού σου, τι να πω, πρέπει να είσαι η εξαίρεση των εξαιρέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kfill, να είσαι σίγουρος ότι είσαι η εξαίρεση στον κανόνα. Σχετικά με τα οικονομικά που αναφέρεις, φυσικά και το δέχομαι, όμως είμαι σε θέση να γνωρίζω πάρα πολλούς μηχανικούς ΔΥ με πολύ μεγαλύτερες απολαβές (για να μην μιλήσω για "μαύρα", παραμάγαζα κλπ). Είναι γνωστοί οι ΔΥ που έχουν κάνει περιουσίες τεράστιες. Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι όταν βγαίνουν στην σύνταξη τους "φτύνει" όλος ο κόσμος. Επίσης συμφωνώ με την παρατήρηση των συναδέλφων ότι κανείς δεν υποχρέωσε κανέναν να μπει στο δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

hτοι 659*2= 1318 το μήνα. Μαζί με τα επιδόματα κάπου στα 1700 το μήνα να υποθέσω ? * 13 = 22100 το χρόνο...
Γιατί 13 μισθοί; 14 είναι (12μήνες + 0,5δώρο Πάσχα + 0,5επίδομα αδείας + 1δώρο Χριστουγέννων. Για τις διάφορα επιδόματα έχω ακούσει ότι είναι πάνω πάνω από 500€ και ότι τελικά ένας μηχανικός δημόσιος υπάλληλος με 15 χρόνια υπηρεσία λαμβάνει καθαρά πάνω από 2000€. Είναι έτσι; Σαν ελεύθερος επαγγελματίας δεν σκέφτομαι το μηνιάτικο αλλά θα ήθελα να ακούσω για ετήσιο καθαρό εισόδημα μηχανικού δημοσίου υπαλλήλου.

 

1. Δεν υπάρχει ωράριο γενικώς , ούτε πενθήμερο.

2. Δεν υπάρχει εξασφαλισμένο μηνιαίο εισόδημα (κατά περιόδους μπορεί να είναι μεγάλο ή πολύ μικρό)

3. Εχεις δεν έχεις δουλειά , πληρώνεις εισφορές , ταμεία, λειτουργικά έξοδα κλπ.

4. Αναλαμβάνεις με την υπογραφή σου όλες τις ευθύνες του κόσμου

5. Δεν είναι εξασφαλισμένη η ψυχική ηρεμία και η υγεία του στομαχιού σου.

Το 4 ισχύει σίγουρα ίσως και σε χειρότερο βαθμό για τους δημοσίους υπαλλήλους, γιατί δεν έχει το δικαίωμα επιλογής.

Το 5 ισχύει παντού και εξαρτάται μόνο από τον χαρακτήρα του ανθρώπου. Αν κάποιος είναι ζαμάν φου...

 

aν οι συνθήκες είναι τόσο άσχημες γιατί όλοι προσπαθούν να μπουν στο δημόσιο?...
Αυτή είναι η ερώτηση κλειδί. Γιατί απλώς οι συνθήκες στο δημόσιο είναι καλύτερες από τον ιδιωτικό τομέα. Το επιβεβαιώνει η ζήτηση.
Link to comment
Share on other sites

να σας πω τον πόνο μου;

γιατί στην Πολεοδομία Κηφισιάς θα μου δώσουν αντίγραφα σχεδίων σε 15 μέρες;;;

δε φτάνει που λειτουργούν μόνο Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή

(και καλά οι μηχανικοί αλλά το αρχείο γιατί; )

 

πήγα χθες άδικα τόσο δρόμο, τους βρήκα κλειστούς (και άπραγους) άλλα με πληροφόρισαν πως τα αντίγραφα του αρχείου διδονται σε τρεις εργασιμες ημέρες

ενημερώνω και εγώ τον πελάτη πως τη Δευτέρα θα έχω τα σχέδια

ξαναπάω σήμερα και μου ορίζουν ημερομηνία παράδωσης στις 17 του μήνα

(αναρωτιέμαι αν θα τα βρουν)

 

τί να πω του έρημου του πελάτη που θέλει μια απάντηση για την ενοικιαση ή όχι του χώρου

ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλές δυστυχώς οι περιπτώσεις των ΔΥ που μας κάνουν την ζωή δύσκολη...

Βασικό ατού τους η μονιμότητα, με δευτερο, ειδικά στους νεοπροσληφθέντες μηχανικούς το αίσθημα ανωτερότητας λόγω ΑΣΕΠ...

Και εξηγούμαι...

Λόγω της μονιμότητας, έχουν την άνεση να ερμηνέυουν νόμους όπως γουστάρουν, να καθυστερουν επεξεργασία αιτήσεων (άλλες βέβαια να προχωρούν άμεσα) να απαντούν σε προφορικά ερωτήματα ''αυτό έπρεπε να το ξέρετε'' , να λείπουν από την υπηρεσία με άδεια από την σημαία... και άλλα πολλά.

Λόγω ΑΣΕΠ έχει καλιεργηθεί η κουλτουρα ''είμαστε εδώ γιατί είμαστε οι καλύτεροι'' και αντιμετωπίζουν τους ελεύθυερους επαγγελματίες μηχανικούς ως κατώτερα όντα.

Δεν ξέρω, μετά από 10 χρόνια δουλειάς αρκετά μάχιμης, αναρωτιέμαι πως και δεν βρίσκεται ένας ΔΥ να γράψει στο φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου είπε ότι δεν υπάρχουν? Στο συγκεκριμένο κάνεις λάθος. Απλά είναι λογικό να μην το διαλαλούν αν θέλουν να κρατήσουν την ανωνυμία τους. Αν ξέρεις ότι είμαι πχ από Σπάρτη και ότι δουλεύω στην Πολεοδομία ή ο Κώστας θα είμαι ή ο Μάκης (τυχαία και τα ονόματα και η τοποθεσία).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ελεύθεροι επαγγελματίες, το έγραψα και σε άλλο θέμα, θα το γράψω και εδώ: Οι μηχανικοί είμαστε μεγάλη δύναμη. Σηκώστε κεφάλια, όσο σκύβουμε το σβέρκο θα τρώμε σφαλιάρες. Τους Δ.Υ. εμείς τους κάναμε έτσι όπως είναι. Μήπως δεν αντιστεθήκαμε αρκετά? Μήπως δεν πήγαμε αρκετά διαβασμένοι για τον έλεγχο της άδειάς μας? Μήπως βάλαμε το χέρι στην τσέπη με ευκολία επειδή ο πελάτης μας τα θέλει εδώ και τώρα? Γιατί υποτιμάμε τους εαυτούς μας?:?:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλές δυστυχώς οι περιπτώσεις των ΔΥ που μας κάνουν την ζωή δύσκολη...

Βασικό ατού τους η μονιμότητα, με δευτερο, ειδικά στους νεοπροσληφθέντες μηχανικούς το αίσθημα ανωτερότητας λόγω ΑΣΕΠ...

Και εξηγούμαι...

Λόγω της μονιμότητας, έχουν την άνεση να ερμηνέυουν νόμους όπως γουστάρουν, να καθυστερουν επεξεργασία αιτήσεων (άλλες βέβαια να προχωρούν άμεσα) να απαντούν σε προφορικά ερωτήματα ''αυτό έπρεπε να το ξέρετε'' , να λείπουν από την υπηρεσία με άδεια από την σημαία... και άλλα πολλά.

Λόγω ΑΣΕΠ έχει καλιεργηθεί η κουλτουρα ''είμαστε εδώ γιατί είμαστε οι καλύτεροι'' και αντιμετωπίζουν τους ελεύθυερους επαγγελματίες μηχανικούς ως κατώτερα όντα.

Δεν ξέρω, μετά από 10 χρόνια δουλειάς αρκετά μάχιμης, αναρωτιέμαι πως και δεν βρίσκεται ένας ΔΥ να γράψει στο φόρουμ...

 

Απο που συναδελφε εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν γραφουν εδω οι ΔΥ; Μηπως πρεπει να υπογραφουν τις επιστολες τους με την υποσημειωση ΔΥ;

Μαλλον πρεπει να μπηκες τωρα τελευταια στο φορουμ.Ριξε μια ματια σε ολα τα θεματα και θα βρεις αρκετους ΔΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.