Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι εφόσον το δημόσιο δεν παρέχει δωρεάν νομική κάλυψη στους υπαλλήλους του μπορεί κάποιος να βρεθεί άσχημα μπλεγμένος και να τραβιέται σε δικαστήρια ξοδεύοντας πολλά χρήματα. Ο kfill δεν είχε ανάλογη εμπειρία;

Ο κακός όμως δημόσιος υπάλληλος ξέρει πολύ καλά πού να κάνει τον μάγκα και πού την πάπια.

Χαρακτηριστικά θυμάμαι περίπτωση που ήμουν σε πολεοδομία που είναι αυστηρή στις αυτοψίες, τις οποίες διενεργεί αυτεπάγγελτα, όταν έπεσε τηλέφωνο ότι πρέπει κάποιος να πάει να κάνει αυτοψία σε γνωστό μεγάλο νυχτερινό μαγαζί. Φαντάζεστε πόσοι πρόθυμοι ήταν όλοι οι υπάλληλοι που σ' άλλες περιπτώσεις του απλού κοσμάκη δε σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα δεν περιορίζεται μόνο στις πολεοδομίες αλλά σε όλες τις υπηρεσίες. Το "πόθεν έσχες" των ΔΥ έχει εφαρμοστεί? Υπήρξαν αποτελέσματα, απολύσεις, διώξεις? Πως είναι δυνατόν υπάλληλοι με μισθούς σαν αυτούς που περιέγραψε ο nomad παραπάνω να έχουν κάνει τεράστιες περιουσίες. Πιστεύω ότι ακόμα και αν υπήρξαν κάποιες διώξεις, αυτές έγιναν σε κάποιους οι οποίοι δεν είχαν ισχυρές πλάτες και κυρίως για "ξεκάρφωμα". Ορθώς επισημάνθηκε από τον nomad ότι ο ΔΥ είναι ευάλωτος, αυτό όμως προυποθέτει να εφαρμόζεται ο σχετικός κώδικας και η ηγεσία των υπηρεσιών να είναι ανεξάρτητη και όχι κομματικά (ψηφοθηρικά) διορισμένη. Η αντίδραση του πολίτη σαφώς και δεν πρέπει να είναι παθητική, όμως δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

...Το "πόθεν έσχες" των ΔΥ έχει εφαρμοστεί?...

Αν είναι όπως των βουλευτών μας που είναι μόνο έσχες και όχι πόθεν (από πού, πώς απέκτησαν όσα κατέχουν), τι να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γενικός Επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης όπως και ο Συνήγορος του Πολίτη είναι δύο θεσμοί Κύρους, οι οποίοι με περιορισμένους προϋπολογισμούς, μέσα και στελέχωση επιτελούν σοβαρότατο έργο!

Το άλλο με τον Τοτο το ξέρεις;

Χρειάστηκε ποτέ να προσφύγεις στον ΣτΠ?

Γιατί όταν προσέφυγα για πολεοδομική υπόθεση και δικαιώθηκα, η απάντηση της Υπηρεσίας ήταν ότι δεν δεσμεύεται από τις αποφάσεις του...

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο με τον Τοτο το ξέρεις;

Χρειάστηκε ποτέ να προσφύγεις στον ΣτΠ?

Γιατί όταν προσέφυγα για πολεοδομική υπόθεση και δικαιώθηκα, η απάντηση της Υπηρεσίας ήταν ότι δεν δεσμεύεται από τις αποφάσεις του...

 

Ναι έτσι είναι οι αποφάσεις του Συνηγόρου του Πολίτη δεν είναι δεσμευτικές για τη Διοίκηση. Οι Δ. Υπηρεσίες όμως γνωρίζουν πως αν υπάρχει γνωμοδότηση του ΣτΠ υπέρ του πολίτη που ταλαιπωρούν, καλά θα κάνουν να τον εξυπηρετήσουν. Υπάρχουν βέβαια και εντελώς ανεγκέφαλοι που την έχουν δει Βεζίρηδες και με αγοραίο ύφος του τύπου "εγώ έτσι γουστάρω" δεν αντιλαμβάνονται πόσο βαθιά μπαίνουν μέσα στα σ**τά.

 

Με την γνωμοδότηση λοιπόν του ΣτΠ προσφεύγεις στα δικαστήρια ποινικά και διοικητικά και ζητάς ό,τι θέλεις. Εκεί είναι που προσέρχονται αυτοί οι καραγ**άω, γιαλαντζή μάγκες σαν βρεγμένες κότες και προσπαθούν να εξηγήσουν τη μαγκιά τους. Οι μαγκιές πληρώνονται!!!

 

Με μία γνωμοδότηση του ΣτΠ έχεις 99,5% τη δικαίωσή σου από τα δικαστήρια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για τρίτη φορά πηγαίνω στην Πολεοδομία Καπανδ. στο τοπογραφικό τμήμα. Δεν υπήρχε κανείς εκτός από τον τύπο που έχει άφεση αμαρτιών. Όσοι πηγαίνουν στην πολεοδομία αυτή γνωρίζουν.

Απεγνωσμένος, μιας και το θέμα ήταν ειδικό και αφορούσε κληροτεμάχιο το οποίο είχε κατατμηθεί με διαθήκη (1973 ο θάνατος του κληρονομούμενου) και στην συνέχεια στον νέο τίτλο την αποδοχή κληρονομιάς δεν αναφερόταν καθόλου η προέλευση του (δηλαδή ότι ήταν κληροτεμάχιο), ήθελα να μάθω τι γίνεται με την αρτιότητα του γηπέδου. Καθώς όπως είναι γνωστό ότι τα κληροτεμάχια δεν κατατμούνται, εκτός από τις εξαιρέσεις ( βλ. Κατατμήσεις γεωτεμαχίων Κωττούλας) ήθελα να βεβαιωθώ για την ορθή δήλωση του 651 στο τοπογραφικό μου.

Αποφασίζω να πάω να ρωτήσω τον προϊστάμενο μήπως βγάλω κάποια άκρη.

Μπαίνω στο γραφείο του και του λέω ότι θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για ένα θέμα που έχω, αφού με κοίταξε με μισό μάτι κρατώντας ένα απόσπασμα Γ.Υ.Σ με τη θέση του οικοπέδου και το τοπογραφικό ξεκινάω να του περιγράφω τη θέση του ακινήτου. Με σταματάει αμέσως και μου λέει αγενέστατα "Δεν ξέρω που είναι, τι θες ;" Ξεκινώ να του πω ιστορικό για την κατάτμηση και με διακόπτει μετά από λίγα δευτερόλεπτα και μου λέει. " Και τι με ρωτάς, σύμβουλός σου είμαι;!!! Κάτσε και διάβασε.

Περιττό να σας πω ότι πριν πάω εκεί, είχα ψάξει στο forum, είχα μιλήσει με τον Ρωμαλιάδη και είχα ξαναδιαβάσει και τις σελίδες του βιβλίου του Κωττούλα που αναφέρεται στα κληροτεμάχια. ΄

Του απαντάω ευγενικά ότι ήρθα στην πολεοδομία η οποία είναι αυτή η οποία θα ελέγξει

στην συνέχεια το τοπογραφικό μου.

Σηκώνεται λοιπόν και φεύγει από το γραφείο του αγνοώντας με κανονικά.

Ε δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έγινε, μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι, τον ακολουθώ από πίσω και τον αρχίζω μπροστά σε όλους να τον κράζω. Είπα ότι ήθελα να πω τόσο καιρό σε ΔΥ που εκμεταλλεύεται τη θέση του και συμπεριφέρεται σε εμάς τους υπόλοιπους λες και είμαστε σκουπίδια. Επί 5 λεπτά του έσυρα ότι μου ερχόταν στο μυαλό, είχανε σταματήσει όλοι και με κοιτάζανε. Θα μου πείτε και τι κατάλαβα, απάντηση δεν πήρα.

Συμφωνώ όμως με την συνάδελφο Ζένα ότι δεν πρέπει συνέχεια να σκύβουμε το κεφάλι. Πρέπει να τους συμπεριφερόμαστε αντίστοιχα.

Αν άλλα 10 άτομα τον κάνουν ρόμπα, ίσως την επόμενη φορά να σκεφτεί να μας συμπεριφερθεί λες και είμαστε σκουπίδια της κοινωνίας. Το ξέρω ότι κάποια στιγμή θα τον βρω πάλι μπροστά μου και ότι μπορεί να με ταλαιπωρήσει όσο δεν πάει, αλλά πραγματικά δεν με νοιάζει. Έκανε αυτό που έπρεπε να κάνω αν ήθελα να έχω την αξιοπρέπεια μου.

Το θέμα είναι ότι κάποιος άλλος συνάδελφος από αυτούς που του τα έχουν χώσει κατά καιρούς θα τον χτύπαγε στην πλάτη και θα του έλεγε μην δίνεις σημασία...

 

 

Τέτοια συμπεριφορά και τέτοια αναίδεια δεν είχα ξαν’αντιμετωπίσει τον τελευταίο καιρό.

Μου χάλασε όλη την ημέρα.

Ευτυχώς βρέθηκαν κάποιοι συνάδελφοι και με ηρεμήσανε λίγο γιατί ήμουν έτοιμος να εκραγώ.

Τους ευχαριστώ .

 

Είμαι 34 χρονών και ακόμα πιστεύω ότι κάτι κάποια στιγμή μπορεί να αλλάξει αρκεί να βάλει από ένα λιθαράκι ο καθένας και να μην διαιωνίζουμε την κατάσταση αυτή. Εμείς οι μηχανικοί τους έχουμε κάνει έτσι, με τα "δώρα" που μας ζητάνε και το σκύψιμο του κεφαλιού! ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ , ΦΤΑΝΕΙ.

 

 

 

 

Αλήθεια έχει κάνει κανείς αναφορά σε δημόσιο υπάλληλο, ποιος κρίνει την αναφορά που κάνουν οι πολίτες για τους μηχανικούς της Πολεοδομίας;

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση η ιστορια του landsurveyor. Οχι γιατι δεν συμβαινει αλλα γιατι βλεπω την διαφορα με τον προισταμενο στην πολεοδομια που παω εγω. Καμμια σχεση. Ο ανθρωπος οτι και να του ζητησεις δεν μπορει να σου πει οχι και μονο που δεν σου το κάνει ο ιδιος.

 

Πραγματικα μονο οτι τους δημιουργεις φασαρια αρχισουν να σε ...ας πουμε ...σέβονται.

Link to comment
Share on other sites

Μιά και έχω καμμιά 25+ χρόνια πείρας στις πολεοδομίες , θα ήθελα να πω και εγώ ότι η ΜΕΓΑΛΗ διαφορά που υπάρχει σε αυτά τα χρόνια , είναι η ΠΑΝΤΕΛΗΣ έλλειψη ευγένειας από πολλούς υπαλλήλους , ιδιαίτερα νέους .

 

Παλιότερα ο αμοιβαίος σεβασμός των συναδέλφων , ήταν αυτονόητος , ενώ πολλοί έμπειροι υπάλληλοι με ευγένεια συμβούλευαν τους νεαρότερους επαγγελματίες , ενώ προς τους έμπειρους υπήρχε σεβασμός .

 

Τώρα άσχετοι υπάλληλοι με λίγες γνώσεις των θεμάτων , μιλάνε με ύφος απαξιωτικό και σε νέους , αλλά και σε ανθρώπους με τεράστια πείρα .

 

Οταν με το καλό σταματήσει η πίεση στους μηχανικούς της πιάτσας για΄αυθαιρεσίες από τους ιδιοκτήτες και μπούν όλα σε ένα δρόμο , τότε στις πολεοδομίες θα δουμε εκπλήξεις .

Link to comment
Share on other sites

@landsurveyor

Τελικά, με βάση τη μαρτυρία του gio, μήπως δεν πήγες στον προϊστάμενο αλλά στον ... αναπληρωτή του ή σε "φερόμενο" ως προϊστάμενο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.