Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΑΠΟ Ν.4178


angel30

Recommended Posts

40 λεπτά πριν, killertomato said:

δύσκολο το βλέπω να γίνει σε 10 μέρες κάτι, μπορεί απο πλευράς μηχανικού να μπορέσετε να συγκεντρώσετε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά αλλά θα χρειαστείτε βεβαίωση ΤΑΠ (ο δήμος Αθηναίων έχω ακούσει ότι κάνει 1 μήνα να τη βγάλει) , πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ (αν έχει δηλωθεί σωστά το ακίνητο βγαίνει ηλεκτρονικά και είναι σύντομο), φορολογική και ασφαλιστικη ενημερότητα του γονέα και διάφορα άλλα χαρτιά που θα σας ενημερώσει ο συμβολαιογράφος. Γενικά επειδή έχει αλλάξει και απο πλευράς συμ/φων η νομοθεσία πρόσφατα υπάρχει μια δυσκολία στη σύνταξη συμβολαίων. Θα μιλησετε με μηχανικό και συμβολαιογράφο για να σας καθοδηγήσουν και οπλιστείτε με υπομονή

Χρειάζεται και ασφαλιστική ενημερότητα; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, killertomato said:

δύσκολο το βλέπω να γίνει σε 10 μέρες κάτι, μπορεί απο πλευράς μηχανικού να μπορέσετε να συγκεντρώσετε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά αλλά θα χρειαστείτε βεβαίωση ΤΑΠ (ο δήμος Αθηναίων έχω ακούσει ότι κάνει 1 μήνα να τη βγάλει) , πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ (αν έχει δηλωθεί σωστά το ακίνητο βγαίνει ηλεκτρονικά και είναι σύντομο), φορολογική και ασφαλιστικη ενημερότητα του γονέα και διάφορα άλλα χαρτιά που θα σας ενημερώσει ο συμβολαιογράφος. Γενικά επειδή έχει αλλάξει και απο πλευράς συμ/φων η νομοθεσία πρόσφατα υπάρχει μια δυσκολία στη σύνταξη συμβολαίων. Θα μιλησετε με μηχανικό και συμβολαιογράφο για να σας καθοδηγήσουν και οπλιστείτε με υπομονή

Έχω ήδη ολοκληρωμένα, φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα, πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ και ΤΑΠ πληρωμένο. Μένει να πάω ένα φάκελο στην εφορία και δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται για την ώρα, με πάει βήμα βήμα ο συμβολαιογράφος. Απλά από άποψη μηχανικού εννοώ αν είναι εφικτό σε 10 μέρες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.