Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδυασμός φορτίσεων σεισμού EC vs EAK


 
statik

Recommended Posts

Γεια σας

Εχω μια απορία σχετικά με το συνδυασμό φορτίσεων με σεισμό   (σε κτιριο απο ΟΣ) .

Συμφωνα με τον ΕΑΚ έχει την μορφή  S=G+0,3Q+-Ex+-0,3Ey

Η απορία μου δημιουργήθηκε δουλεύοντας το sap2000, επιλεγεί αυτομάτως τους συνδυασμούς κατά των ευρωκωδίκων και συγκεκριμένα , EN 1990:2002

1082451232_ec0draseis.JPG.2c48d9d642fb4c5d3e4c55ed9e0c4867.JPG

Με αποτέλεσμα να μου βγαζει τους συνδιασμους με σεισμό

G+0,3Q+-Ex

G+0,3Q+-Ey

Λείπει δηλαδή σε σχέση με τον ΕΑΚ ο όρος  +-0,3Ey τον  οποίο δεν  βλεπω στις παραπανω σχέσεις 6.10

Ειναι σωστό αυτο να λειπει αυτος ο όρος κατα των Ευρωκωδίκων?

 

Π

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος, αλλά δεν το λένε οι Ευρωκώδικες, ούτε το SAP.
Κατέληξες σε αυτούς τους συνδυασμούς λόγω μίας σειράς ατυχών επιλογών στο SAP:

  • Επέλεξες να χρησιμοποιήσεις την χωρική επαλληλία του ΕΑΚ.
  • Έφτιαξες δύο response load cases, ένα για x-x και ένα για y-y.
  • Ζήτησες από το SAP να φτιάξει τους συνδυασμούς φόρτισης.

Εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την επαλληλία του ΕΑΚ, θα πρέπει να φτιάξεις τους συνδυασμούς φόρτισης εσύ ο ίδιος.

Εάν θέλεις το SAP να φτιάξει τους συνδυασμούς φόρτισης, θα φτιάξεις μόνο ένα response load case, που θα περιέχει και την χωρική επαλληλία ως SRSS ή CQC3 ή Absolute.

 

Υ.Γ: Ο ΕΚ-8 χρησιμοποιεί χωρική επαλληλία SRSS.

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Από ότι κατάλαβα είστε γνώστης του Sap2000 οπότε μπορώ να ρωτήσω και κάτι πιο συγκεκριμένα.

Πράγματι ΔΕΝ θέλω να χρησιμοποιήσω καμία επαλληλία του ΕΑΚ αλλά να φτιάξει τους συνδυασμούς από μόνο του , κάτι που γίνετε οταν επιλέξεις

Design->Start Design (αφού πριν έχω επιλέξει EC2)

8 ώρες πριν, AlexisPap said:

Εάν θέλεις το SAP να φτιάξει τους συνδυασμούς φόρτισης, θα φτιάξεις μόνο ένα response load case, που θα περιέχει και την χωρική επαλληλία ως SRSS ή CQC3 ή Absolute.

Αυτό θέλω αλλά πως? Γράφω αυτά που εκανα διοτι κάπου σίγουρα η διαδικασία είναι λάθος

1)Απο το Define Load Patterns εχω βάλω σεισμικό φορτίο (φάσμα) αλλά εκεί πρέπει να επιλέξεις την διευθυνση κατα Χ και Υ οπότε αναγκαστικά εβαλα 2 φορτίσεις.

1700030966_.thumb.JPG.e9e1eb9e4c5ab8ad0d02b4917b57f902.JPG

Απο ότι κατάλαβα δεν είναι η σωστή διαδικασία.

2)Δεν εκανα τίποτα άλλο, απλα επιλογή run και  Design->Start Design για να βγουν οι συνδυασμοί όπως του περιέγραψα παραπάνω.

Πως ακριβώς θα φτιάξω μόνο ένα response load case, που θα περιέχει και την χωρική επαλληλία ως SRSS ή CQC3 ή Absolute.?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αυτό είναι το Load Pattern. Όταν το δηλώνεις δημιουργεί αυτόματα ένα αντίστοιχο load case, που τυπικά είναι εξορισμού static. Πρέπει να τροποποιήσεις αυτό το load case. Το pattern δεν κάνει τίποτα, όλη την δουλειά την κάνει το load case. Μπορείς να έχεις μόνο load case και όχι pattern, αλλά δεν μπορείς να έχεις μόνο pattern και όχι load case...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στο Load Pattern καλύτερα να μην βάλω καμία σεισμική φόρτιση διότι οπως φαίνεται παραπάνω στο εικονίδιο πρέπει να βάλω διευθυνση Χ ή Υ και ως εκ τουτου δύο σεισμικλα δορτία , ενα για καθε δ/νση , κατι που οπως είπες δεν πρέπει.

Οπότε πηγα κατ ευθείαν στο load case να δημιουργήσω το σεισμικό φορτίο οπως παρακάτω

414557814_.thumb.JPG.8d1f45d89f1d6c8b8c7042f04b0740ca.JPG

Η απορία μου είναι τώρα ΤΙ πρέπει να βαλώ τωρα στο Load Applied για να πετυχω τον αντιστοιχω συνδιασμό +-Εχ-+0,3Εy .

To U1 επάνω δηλώνει μετακίνηση κατα το "Χ" , έχει και U2 gia to Υ.  Οπως ειναι τώρα παραπάνω υπάρχει ενα σεισμικό φορτίο κατα το φάσμα του ec8 κατά Χ,

δεν γνωρίζω αν λαμβάνει υποψην την κίνηση κατα + - Χ ή αν πρέπει να το βαλω χειροκίνητα στο ScaleFactor +1, -1.

Aν έχεις εμπειρία και έχεις ασχοληθεί πες μου πως ακριβώς θα το διαμόρφωνες.

 

Link to comment
Share on other sites

  1. Απ' όσο θυμάμαι, ο ευρωκώδικας δεν έχει χωρική επαλληλία με συντελεστή 0,3. Έχει μόνο με SRSS.
  2. Για να κάνεις αυτό που θές, θα φτιάξεις δύο response load cases. Στην μία (ας πούμε "response 1") θα έχεις 1 στο U1 και 0,3 στο U2. Στην άλλη (ας πούμε "response 2") θα έχεις 0,3 στο U1 και 1 στο U2. Το SAP θα φτιάξει συνδυασμούς g+0.3q+-response 1 και g+0.3q+-response 2.
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Απ' όσο θυμάμαι, ο ευρωκώδικας δεν έχει χωρική επαλληλία με συντελεστή 0,3. Έχει μόνο με SRSS.

Aν ισχύει αυτό  και ΔΕΝ θέλω καμία χωρική επαλληλία , τοτε πως συντασω το response load case ? Πάλι δεν πρέπει να φτιάξω δύο response load cases , μια για U1 (μετακινηση για Χ. εστω seismU1)) και μια για U2 (κατάΥ seismU2)? οπότε η συνδιασμοί θα είναι αυτομάτως g+0.3q+-seismU1 ,  g+0.3q+-seismU2 , χωρίς τον όρο δηλαδή +-0.3seismU1,U2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.