Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παθητικά Σπίτια


GIMISH

Recommended Posts

Ο όρος "Παθητικό Κτίριο", προέρχεται από το αγγλικό Passive House και το Γερμανικό Passivhaus.
Πρόκειται για κτίρια σχεδόν μηδενικής ενεργειακής κατανάλωσης (NZEB), τα οποία όμως, το έχουν πάει ένα βήμα ακόμα παραπέρα, ακολουθώντας συγκεκριμένο πρότυπο βάσει του οποίου η κατοικία πιστοποιείται ως παθητική. Δηλαδή, μπορεί ένα μηδενικής ενεργειακής κατανάλωσης κτίριο, να μην πιστοποιείται ως "Παθητικό".

Τώρα είναι στον κάθε πελάτη να αποφασίσει κατά πόσο τον ενδιαφέρει η πιστοποίηση αυτή, ή όχι.

Η φιλοσοφία είναι, πολύ καλή θερμομόνωση, εξάλειψη των θερμογεφυρών, μεγιστοποίηση της αεροστεγανότητας. Ταυτόχρονα, βάσει σχεδιασμού υιοθετούνται οι αρχές της βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής, κυρίως μέσω προσανατολισμού, διάταξης ανοιγμάτων, διαμόρφωσης προβόλων για την δημιουργία σκιάσεων κλπ.

Στις βασικές αρχές του παθητικού κτιρίου είναι η υιοθέτηση συστήματος μηχανικού αερισμού, με ανάκτηση θερμότητας, για την επίτευξη σε συνδυασμό με την αεροστεγανότητα και την αυξημένη θερμομονωτική ικανότητα, υγιεινού περιβάλλοντος διαβίωσης και ελάχιστων απαιτήσεων θέρμανσης.

Είναι ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον concept, το οποίο παρακολουθώ το τελευταίο χρονικό διάστημα και μπορώ να πω ότι με κερδίζει στις βασικές του αρχές.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μην μου επιτίθεστε πρώτον και μην διαστρεβλώνεται αυτά που λέω φαίνεται ότι ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ  γιατί πράγμα αναφέρομαι .

Δεν ΓΝΩΡΊΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ τι είναι τα παθητικά κτίρια αλλιώς δεν θα με ρωτούσατε στο πιο πάνω σχόλιο και κανένας δεν αμφισβήτησε τον κενακ απλα δεν καταλαβαίνεται τι είναι αυτό που αναφέρομαι λέω λοιπόν να διαβάστε το επόμενο σχόλιο γιατί με κάλυψε ο συνάδελφος πλήρως και μετά μιλήστε μου με τόσο έπαρση γιατί ξεφτιλίζεστε.

 

On 14/7/2021 at 9:35 ΜΜ, tetris said:

Η θερμομόνωση ΔΕΝ είναι ΠΗΣ. Αν θέλεις να εντρυφήσεις στο θέμα, διάβασε τα σχετικά (ΤΟΤΕΕ, βιοκλιματικό σχεδιασμό, κλπ). 

Το να ρωτάς το αυτονόητο (αν επιτυγχάνεται μείωση της ενεργειακής κατανάλωσης με εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ) είναι σαν να αμφισβητείς τις γνώσεις σου.

 ΝΑΙ. Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ ενός ενεργειακού σουρωτηριού, κι ενός θωρακισμένου ενεργειακά κτιρίου (ακόμη και με με μόνο ΠΗΣ τα κουφώματα).

Και, δεν έχουν κατασκευαστεί "μερικά", αλλά όλα τα κτίρια από τη εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ και μετά. Βέβαια, κάποιοι υποψιασμένοι (κυρίως στο εξωτερικό) σχεδίαζαν βιοκλιματικά εδώ και μερικές δεκαετίες. Εμείς, ανακαλύψαμε τον τροχό σχετικά πρόσφατα...

Μην μου επιτίθεστε πρώτον και μην διαστρεβλώνεται αυτά που λέω φαίνεται ότι ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ  γιατί πράγμα αναφέρομαι .

Δεν ΓΝΩΡΊΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ τι είναι τα παθητικά κτίρια αλλιώς δεν θα με ρωτούσατε στο πιο πάνω σχόλιο και κανένας δεν αμφισβήτησε τον κενακ απλα δεν καταλαβαίνεται τι είναι αυτό που αναφέρομαι λέω λοιπόν να διαβάστε το επόμενο σχόλιο γιατί με κάλυψε ο συνάδελφος πλήρως και μετά μιλήστε μου με τόσο έπαρση γιατί ξεφτιλίζεστε.

 

5 ώρες πριν, mechpanos said:

Ο όρος "Παθητικό Κτίριο", προέρχεται από το αγγλικό Passive House και το Γερμανικό Passivhaus.
Πρόκειται για κτίρια σχεδόν μηδενικής ενεργειακής κατανάλωσης (NZEB), τα οποία όμως, το έχουν πάει ένα βήμα ακόμα παραπέρα, ακολουθώντας συγκεκριμένο πρότυπο βάσει του οποίου η κατοικία πιστοποιείται ως παθητική. Δηλαδή, μπορεί ένα μηδενικής ενεργειακής κατανάλωσης κτίριο, να μην πιστοποιείται ως "Παθητικό".

Τώρα είναι στον κάθε πελάτη να αποφασίσει κατά πόσο τον ενδιαφέρει η πιστοποίηση αυτή, ή όχι.

Η φιλοσοφία είναι, πολύ καλή θερμομόνωση, εξάλειψη των θερμογεφυρών, μεγιστοποίηση της αεροστεγανότητας. Ταυτόχρονα, βάσει σχεδιασμού υιοθετούνται οι αρχές της βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής, κυρίως μέσω προσανατολισμού, διάταξης ανοιγμάτων, διαμόρφωσης προβόλων για την δημιουργία σκιάσεων κλπ.

Στις βασικές αρχές του παθητικού κτιρίου είναι η υιοθέτηση συστήματος μηχανικού αερισμού, με ανάκτηση θερμότητας, για την επίτευξη σε συνδυασμό με την αεροστεγανότητα και την αυξημένη θερμομονωτική ικανότητα, υγιεινού περιβάλλοντος διαβίωσης και ελάχιστων απαιτήσεων θέρμανσης.

Είναι ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον concept, το οποίο παρακολουθώ το τελευταίο χρονικό διάστημα και μπορώ να πω ότι με κερδίζει στις βασικές του αρχές.

Ακριβώς αυτό που λέτε το ψάχνω πάρα πολύ το τελευταίο διάστημα είδα ότι έχουν κτιστεί τέτοια σπίτια θα ήθελα να μάθω γενικά τι καταναλώσεις έχουν και το κόστος για παράδειγμα που βγαίνει η θέρμανση τον χρόνο .

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, GIMISH said:

Μην μου επιτίθεστε πρώτον ...

1. Διάβασε προσεκτικά αυτά που γράφεις, και τις απαντήσεις. Αν σε ενοχλούν οι απαντήσεις, αναζήτησε την αιτία στις ερωτήσεις

2. Διαφορετικά απαντώ σε έναν ιδιώτη που ενδιαφέρεται να πληροφορηθεί κάποια γενικά πράγματα, και διαφορετικά σε έναν "ειδικό" (λόγω σπουδών). Αυτή είναι άλλωστε και η γενική γραμμή του φόρουμ

3. Κατά διαστήματα, τα εν λόγω κτίρια, βαφτίζονταν με διαφορετικά "ονόματα". π.χ. στις ΗΠΑ τις 10ετίες του 70 και 80, αποκαλούνταν ηλιακά σπίτια (solar homes). Ενσωμάτωναν δε κάποιες λύσεις που, ακόμη και σήμερα, τις θεωρούμε πρωτοποριακές. Ο όρος "παθητικό κτίριο" δεν υφίσταται (όπως συμφώνησες πιο πάνω) στην Ελληνική βιβλιογραφία. Ο όρος"κτίρια NZEB", σημαίνει κτίρια σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης. Για να την πετύχουν, απαιτείται ο κατάλληλος συνδυασμός ΠΗΣ, Ενεργητικών ΗΣ, και ειδικής τεχνολογίας 

4. Κτίρια με ενσωματωμένα ΠΗΣ, πλην κουφωμάτων, (όπως τοίχοι μάζας, τοίχοι Trombe, κλπ) ίσως υπάρχουν στην Ελλάδα, αλλά θα είναι ελάχιστα. 

5. Επαναλαμβάνω: Αν έχεις διάθεση έρευνας (και είναι ένα πολύ ωραίο πεδίο, όπως είπε κι ο συνάδελφος πιο πάνω) υπάρχει άφθονο υλικό. Όρεξη να έχεις ...

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή του φόρουμ είναι να είστε προσβλητικοί και το ειδικό δεν το κατάλαβα αυτό το συνεχίζεται .

Τι να κάνω που η αναφορά μου ήταν για κάτι συγκεκριμένο και όχι για κάτι γενικό αναφέρθηκα από την αρχή στα ΠΑΘΗΤΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ ,  κάποιοι κατάλαβαν ακριβώς τι είπα από την ΑΡΧΗ .

Τα παθητικά κτίρια λοιπόν είναι κτήρια που επενδύουν σε μια πολύ καλή Μόνωση κ.α για αυτό και την ανέφερα ήταν σίγουρο μετά από όταν είπατε ότι έχουν κτιστεί πολλά τέτοια από τότε που εφαρμόστηκε ο κενακ και οτι αμφισβητώ και τον κενακ οτι δεν καταλάβατε σε τι ακριβώς αναφέρομαι .

 

 

Edited by hkamp
  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Didonis said:

χαλάρωσε .....

 

 

31 λεπτά πριν, Didonis said:

Ποιος να χαλαρώσει δεν το κατάλαβα αυτό ειδατε το δέντρο μάλλον και εσεις οχι το δάσος 

 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, Didonis said:

χαλάρωσε .....

 

Διαφορετικά απαντώ σε έναν ιδιώτη που ενδιαφέρεται να πληροφορηθεί κάποια γενικά πράγματα, και διαφορετικά σε έναν "ειδικό" (λόγω σπουδών). Αυτή είναι άλλωστε και η γενική γραμμή του φόρουμ 

Αυτό δεν μου αναφέρει ο συνάδελφος γιατί θα τρελαθούμε εδώ πέρα μέσα θεωρείται αυτή την απάντηση καθόλου επιθετική και προσβλητική για να καταλάβω ποιος από όλους πρέπει να χαλαρώσει .Εδώ ο συνάδελφος προσβάλει και αναιρεί και το παραδέχεται , αυτή την στάση έχει αν εσάς σας αρέσει αυτό τι να πω .

 

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος και δεν έχεις καταλάβει καθόλου πως λειτουργεί το forum μας, εδώ να πω Gimish σε σένα αναφέρομαι να μην μένουν ερωτηματικά σε ποιόν αναφέρομαι, υπάρχουν μερικές εκατοντάδες μηχανικοί συνδεμένοι κατ' ελάχιστον και αυτό που ρώτησες αρχικά αναφέρεται εξ απαλών ονύχων στο να σου δώσει ένας στοιχεία που υπάρχουν άτομα στην Ελλάδα που τα έχουν και επαγγελματίες με σχετικές ανακοινώσεις στο internet οι οποίοι και ασχολούνται με το αντικείμενο που λες. Αυτό που ρωτάς είναι ένα τεράστιο θέμα που θα έπρεπε να κατευθύνεις τις ερωτήσεις έτσι συγκεκριμένα ώστε επί καλύτερα ορισμένων ερωτήσεων με αφιέρωση λίγου χρόνου του να μπορούσε ένας συνάδελφος να σου απαντήσει. Εφτασες με ένα θέμα μεγάλο το οποίο υπάρχει και προ ΚΕΝΑΚ εποχή και με ένα ερώτημα γενικό υπέθετες κατά το σκεπτικό σου ότι θα μπορέσει ένας / κάποιοι συνάδελφοι να σου απαντήσουν. Παρότι αρχικά σου τέθηκε κάνε πιο συγκεκριμένες και απλές αν θες την γνώμη μου ερωτήσεις γιατί κανένας υποθέτω δεν έχει τον χρόνο και την όρεξη να σου γράφει ότι ζητάς μπορείς να πας σε άλλες πηγές στο διαδίκτυο ή εγώ πιστεύω σε ειδικούς που να ασχολούνται με το αντικείμενο αυτό να πας να τους βρεις από κοντά και να το συζητήσεις με αυτούς.-
Υπέπεσες σε σφάλματα και μάλλον δεν γνώριζες να πω εγώ που ίσως να είμαι πιο φιλικός με το άσχημο ύφος, την παρανόηση ότι σου επιτίθεται κάποιος. Καλύτερα να είσαι πιο υπομονετικός. Να σέβεσαι σε έναν χώρο που δεν γνωρίζεις, ουσιαστικά αν το αντιληφθείς μόνο εσύ χρησιμοποίησες άσχημη γλώσσα εδώ μέσα και αυτό σε χαρακτήρισε με τις πολλές αρνητικές ψήφους που σου έβαλαν οι συνάδελφοι. Είτε δεν αντιλαμβάνεσαι το ότι με την αρχική σου ερώτηση δεν θα μπορούσε να λάβεις απάντηση, και έχεις χαρακτηριστεί ήδη άσχημα από πάρα πολλούς εδώ μέσα.-.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Gimish πήγαινε στην σελίδα του ΕΙΠΑΚ στο Facebook διοργανώνει μάλιστα και online ημερίδες κάθε τόσο, αλλά και on line συναντήσεις με όποιον θέλει, ώστε να του λυθούν οι όποιες απορίες. Εκεί μπορεί να δεις και στοιχεία καταναλώσεων κλπ από διάφορα παθητικά κτίρια, είχαν ανεβάσει θυμάμαι και καταναλώσεις ενέργειας στην διάρκεια του χιονιά τον χειμώνα, και νομίζω ανέβασαν και πρόσφατα καταναλώσεις ψύξης στον καύσωνα από κάποιο κτίριο.

https://www.facebook.com/HellenicPassiveHouseInstitute

Πέρα από αυτό θα ήθελα να σταθώ λίγο σε αυτό που έγινε.

Ο συνάδελφος Gimish ρώτησε κάτι πολύ συγκεκριμένο. Ρώτησε αν γνωρίζει κάποιος για τα Παθητικά Κτίρια, και ποια είναι η γνώμη του για αυτά.
Θα προτιμούσα ο συνάδελφος Tetris που δεν γνωρίζει σε τι αναφέρεται ο όρος Παθητικό Κτίριο, να ρωτήσει τι ακριβώς εννοεί ο Gimish, παρά να σπεύσει να τον βγάλει "αμαθή" και ότι "ρωτά τα αυτονόητα". Γι' αυτό ρωτά, για να μάθει. Και ο Gimish εξέλαβε ως επιθετικό το σχόλιο του Tetris και απάντησε ανάλογα.
Επειδή ο γραπτός λόγος καμία φορά διαστρεβλώνει το νόημα που θέλει να πει ο σχολιαστής, αναλόγως και της ψυχολογικής κατάστασης που μπορεί να είναι εκείνη την ώρα ο αναγνώστης, θα πρότεινα να προσέχουμε λίγο καλύτερα πώς γράφουμε, και να είμαστε και λίγο πιο ψύχραιμοι όταν διαβάζουμε. Αυτό που λέει και ο συνάδελφος Didonis...χαλαρώστε, guys!!!
Αυτό που μου αρέσει στο forum είναι ότι υπάρχει ένα επίπεδο, τηρούνται οι βασικές αρχές της ευγένειας, και προσφέρεται αφειδώς βοήθεια και αλληλοϋποστήριξη, χωρίς τα παλιά μέλη ειδικά, να θεωρούν τους εαυτούς τους αυθεντίες έναντι των νέων μελών! Ας μην χαλάμε, αυτό το ωραίο κλίμα!
 

Τις καλημέρες μου!

ΥΓ: Να γράψω ότι αν και γενικά, μου είναι πολύ συμπαθές το concept "Παθητικό Κτίριο", έχει και κάποια πράγματα που δεν μου κάθονται καλά...Για παράδειγμα, θεωρώ ότι δεν χρειάζομαι κανενός είδους "πιστοποίηση" κατόπιν εξέτασης και αντιτίμου, σαν "Πιστοποιημένος Σχεδιαστής Παθητικού Κτιρίου"... Από την άλλη, μου είναι κατανοητό ότι έχουν ένα συγκεκριμένο πρότυπο, το οποίο θέλουν να προστατεύσουν και να κρατήσουν σε ένα επίπεδο, δεν μπορεί να βγαίνει ο καθένας που έβαλε έναν πρόβολο, ένα κούφωμα με τριπλά τζάμια και μια καλή θερμοπρόσοψη, και να λέει ότι "το σπίτι αυτό είναι Παθητικό" και ότι ο ίδιος είναι σχεδιαστής παθητικής κατοικίας...
Αλλά όπως και με τις εξετάσεις ενεργειακών επιθεωρητών, έτσι κι αυτό, δεν μου κάθεται καλά στο νου μου!

Edited by mechpanos
  • Like 1
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.