Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμπορική αποθήκη σε ΒΙΟΠΑ


Recommended Posts

Το 2000 εκδόθηκε άδεια για Εμπορική Αποθήκη σε εκτός σχεδίου πόλεως περιοχή (Γέρακας) και εντός περιοχής χαρακτηρισμένης ΒΙΠΑ στο ΓΠΣ. Το γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο με Ε=5400 τμ. Στο διάγραμμα κάλυψης κριτήριο για τις πλαϊνές αποστάσεις τίθεται το 5,00 μ ή Δ=3,00+0,10*Η, γνωρίζει κάποιος από που προκύπτει αυτό το κριτήριο και όχι το 15 μέτρα αφού το άρθρο 9 του ΦΕΚ 270 Δ 1985 δεν έχει κάποια παράμετρο;

Link to comment
Share on other sites

Τα ΦΕΚ που αφορούν το ΓΠΣ του δ. Γέρακα και τη ΖΟΕ Μεσογείων τα έχω ελέγξει και δεν έχω βρει κάτι. 

Αυτό που με προβλιματίζει είναι ότι και το τοπογραφικό και το κάλυψης στην παράγραφο Όροι Δόμησης αναφέρουν: Εκτός Σχεδίου: Π.Δ. 24,5,85 ΦΕΚ 270 Δ 1985, ΒΙΟΠΑ          Ε=4000 τμ, Π=45μ και Β=50μ.

Άρθρο 9-Εμπορικές αποθήκες ΣΔ και ΣΚ.

Διάβασα το ΦΕΚ 270 Δ 1985 όπως ίσχυε το 2000 (χρόνος μελέτης) αλλά δε βρήκα κάποια αναφορά σε ΒΙΟΠΑ, είχε βγει κάποιος άλλος νόμος ή εγκύκλοιος που τα συσχετίζει;

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, a.petroulaki said:

Τα ΦΕΚ που αφορούν το ΓΠΣ του δ. Γέρακα και τη ΖΟΕ Μεσογείων τα έχω ελέγξει και δεν έχω βρει κάτι. 

Αυτό που με προβλιματίζει είναι ότι και το τοπογραφικό και το κάλυψης στην παράγραφο Όροι Δόμησης αναφέρουν: Εκτός Σχεδίου: Π.Δ. 24,5,85 ΦΕΚ 270 Δ 1985, ΒΙΟΠΑ          Ε=4000 τμ, Π=45μ και Β=50μ.

Άρθρο 9-Εμπορικές αποθήκες ΣΔ και ΣΚ.

Διάβασα το ΦΕΚ 270 Δ 1985 όπως ίσχυε το 2000 (χρόνος μελέτης) αλλά δε βρήκα κάποια αναφορά σε ΒΙΟΠΑ, είχε βγει κάποιος άλλος νόμος ή εγκύκλοιος που τα συσχετίζει;

Μήπως είναι κατά παρέκκλιση άρτιο, δηλαδή δεν έχει πρόσωπο 45μ σε εθνική, επαρχιακή κτλ ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι Ε=5400 τμ και Π=52 μ, καλύπτει τις προϋποθέσεις  της παραγράφου 1α... 

Επίσης, σε εκτός σχεδίου εφαρμόζονται οι αποστέσεις Δ ή δ; Ρωτάω γιατί στο ΝΟΚ λέει ότι το Άρθρο 14 Θέση κτιρίου και εγκαταστάσεων δεν ισχύει σε εκτός σχεδίου δόμηση!!

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις άκρη :

1) Πήγαινε δ/νση Ανάπτυξης (Παλλήνη) και βρες την άδεια της αποθήκης, μέσα στο φάκελλο θα βρεις με ποιό διάταγμα έγινε η εγκατάσταση

2) Επίσης δες το (5) στο ΠΔ 303/Δ/1987, που αναφέρει για πλάγιες αποστάσεις 10μ, ίσως σε βηθήσει

Κάπου στο 2000 είχα και εγω μια περίπτωση για άδεια οινοποιείου σε εκτός σχεδίου στη Παιανία αλλά δεν πληρούσε τις αποστάσεις του 303/87, είχε 3,5μ και δεν προχώρησε.

 

edit

Με το ΠΔ 303/Δ/1987, καταργήθηκε το άρθρο 4 του 270/Δ/1985

 

 

Edited by dib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) θα το ψάξω με τη δ/νση Ανάπτυξης, σε ευχαριστώ για την ιδέα.

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τη διάθεση συνεργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.