Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξουσιοδότηση Μηχανικού για Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου


Recommended Posts

Αν έχω καταλάβει σωστά, συμπληρώνει ο ιδιοκτήτης μία υπεύθυνη δήλωση ανάθεσης σε μηχανικό, αντίστοιχη αυτής που συμπληρώνει για τις υπαγωγές στον Ν.4495/17

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

εγώ, ο ____________________________ συνιδιοκτήτης του ακινήτου _______________________ επί της οδού _______________________ , ΤΚ _________, Περιοχή __________________, Δήμου _______________________ ,με ποσοστό και είδος ιδιοκτησίας  ______% Πλήρης Κυριότητα, εξουσιοδοτώ τον/την _________________  _________________  του _________________ με ειδικότητα _________________ ΜΗΧΑΝΙΚΟ με ΑΜ ΤΕΕ __________ για να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες σχετικά με την συμπλήρωση ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΚΤΙΡΙΟΥ και έκδοση ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΠΛΗΡΟΤΗΤΑΣ για την προαναφερόμενη ιδιοκτησία, όπως αυτές περιγράφονται στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟ του Ν.4495/2017 ΦΕΚ 167Α/3-11-2017 .

 

  • Like 3
  • Upvote 8
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η εξουσιοδότηση μπορεί να είναι μια και να αφορά ένα ολόκληρο ακίνητο με Ο.Α.; π.χ. 2 διαμερίσματα , 2 αποθήκες και 2 Θ. στάθμευσης;

Δηλαδή να μην συμπληρωθούν 6 εξουσιοδοτήσεις;

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι ναι, αν τα ακίνητα είναι όλα αυτά ενός ιδιοκτήτη θα μπορούσε όπως το παράδειγμα παραπάνω να συμπληρωθεί μια εξουσιοδότηση και να μπαίνει στο σύστημα τόσες φορές όσες θα χρειαστεί. 
Η γνώμη μου δεν είναι απαραίτητο ότι είναι σωστή, οπότε μπορείς να περιμένεις να σου πει και κάποιος άλλος. 

Link to comment
Share on other sites

η συμπλήρωση Η.Τ.Κ γίνεται είτε ανά κτίριο είτε ανά αυτοτελή 

Επισήμανση: Σε περίπτωση που το σύνολο του καταχωρισμένου οικοπέδου/γηπέδου, αποτελεί ενιαία  

αδιαίρετη  ιδιοκτησία , καταχωρίζεται μια ιδιοκτησία, ανεξαρτήτως ύπαρξης και  αριθμού κτισμάτων σε αυτό. Εφόσον  στο οικόπεδο/γήπεδο  υφίσταται  σύσταση  οριζοντίου  ή  καθέτου  ιδιοκτησίας,  η  καταχώριση  γίνεται  ανά   αυτοτελή  διηρημένη ιδιοκτησία .

Ξεχωριστή καταχώριση γίνεται για το σύνολο των κοινοχρήστων χώρων του οικοπέδου ή γηπέδου.

Επομένως εννοείται ότι μπορείς να έχεις μια ΓΕΝΙΚΗ εξουσιοδότηση που να περιλαμβάνει όλες τις Ο.Ι ενός ιδιοκτήτη π.χ με 10 Ο.Ι και όχι 10 εξουσιοδοτήσεις

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά Arche! αλλά αν όμως χρειάζονται 100 ίσως θα πρέπει να το σκεφτούμε λίγο παραπάνω

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.