Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξουσιοδότηση Μηχανικού για Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου


Recommended Posts

On 2/9/2021 at 11:53 ΠΜ, doragk said:

Συνάδελφοι θέλει γνήσιο της υπογραφής του ιδιοκτήτη, στην υπεύθυνη δήλωση;

Επειδή ο διάολος έχει πολλά ποδάρια, καλό είναι (για να είσαι καλυμένος) να υπάρχει γνήσιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 15/7/2021 at 3:49 ΜΜ, stek said:

εγώ, ο ____________________________ συνιδιοκτήτης του ακινήτου _______________________ επί της οδού _______________________ , ΤΚ _________, Περιοχή __________________, Δήμου _______________________ ,με ποσοστό και είδος ιδιοκτησίας  ______% Πλήρης Κυριότητα, εξουσιοδοτώ τον/την _________________  _________________  του _________________ με ειδικότητα _________________ ΜΗΧΑΝΙΚΟ με ΑΜ ΤΕΕ __________ για να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες σχετικά με την συμπλήρωση ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΚΤΙΡΙΟΥ και έκδοση ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΠΛΗΡΟΤΗΤΑΣ για την προαναφερόμενη ιδιοκτησία, όπως αυτές περιγράφονται στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟ του Ν.4495/2017 ΦΕΚ 167Α/3-11-2017 .

Τελικά ισχύει το πρότυπο Εξουσιοδότησης που αναφέρεται στο παραπάνω post? 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας, πρέπει να έχω εξουσιοδότηση από όλους; Αν γίνεται και με εξουσιοδότηση μέρους των συνιδιοκτητών, οι υπόλοιποι πρέπει να δώσουν έστω Υ.Δ. συναίνεσης; Ή είναι όπως στα αυθαίρετα που αρκεί ένας από τους συνιδιοκτήτες να υπογράψει για όλα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 20/10/2021 at 3:37 ΜΜ, Occultist said:

Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας, πρέπει να έχω εξουσιοδότηση από όλους; Αν γίνεται και με εξουσιοδότηση μέρους των συνιδιοκτητών, οι υπόλοιποι πρέπει να δώσουν έστω Υ.Δ. συναίνεσης; Ή είναι όπως στα αυθαίρετα που αρκεί ένας από τους συνιδιοκτήτες να υπογράψει για όλα;

και μένα με προβληματίζει αυτό. Βρήκες άκρη;;

Link to comment
Share on other sites

την υποχρέωση για δημιουργία της ΗΤΚ πρώτη φορά (νομίζω) συναντάμε στον 4495, την ονομάζω σχετική λοιπόν την νομοθεσία που μιλάει πρώτη φορά (ίσως) για την υποχρέωση της ΗΤΚ ακινήτων. Οπότε δεν θα ήταν (εντελώς) άσχετο να πατήσω ότι εφόσον στον 4495 αναφέρεται ότι ανάθεση σε ΜΗΧ για την ρύθμιση των αυθαιρέτων ενός ακινήτου, πχ ενός διαμερίσματος ας πούμε εδώ, μπορεί να την δώσει ο ένας εκ των συνιδιοκτητών που έχουν ένα ακίνητο. Αν πάρουμε ένα ακίνητο όμως, το διαμέρισμα που ονοματίζω εδώ και ας πούμε ότι με διαφορετικό ποσοστό ο καθένας, σήμερα το ακίνητο αυτό το έχουν 3 ιδιοκτήτες. Δεν θα μπορούσες να αναλάβεις να ρυθμίσεις τα αυθαίρετα του ακινήτου αν εξουσιοδότηση να τα ρυθμίσεις σου έκανε μόνο ο ένας από αυτούς. Αρα η γνώμη μου είναι ότι οχι, ΗΤΚ ακινήτου δηλαδή Δεν Μπορείς να φτιάξεις αν την ανάθεση στην δώσει μόνο ο ένας συνιδιοκτήτης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 22/9/2021 at 10:27 ΠΜ, anavatis said:

Τελικά ισχύει το πρότυπο Εξουσιοδότησης που αναφέρεται στο παραπάνω post? 

Εγώ βάζω το παρακάτω.

ΗΤΚ_exousiodotisi idioktiti.xlsx

  • Like 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

όταν το ακίνητο προορίζεται για αγοροπωλησία σε υπο κατασκευή οικοδομή , υπόχρεος είναι ο εργολάβος ο οποίος στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι και ο διαχειρίστης μηχανικός στο σύστημα Ταυτοτητας Κτιρίου σωστα?σε αυτή την περίπτωση ανεβάζω δήλωση πως δεν απαιτείται υπέυθυνη δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.