Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξουσιοδότηση Μηχανικού για Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση.

Εαν ο ιδιοκτήτης έχει ορίσει πληρεξούσιό του άλλο άτομο για να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες αντί αυτού, μπορώ να πάρω εξουσιοδότηση από τον πληρεξούσιο του ιδιοκτήτη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  Κανονικα,  στο τελος καθε συμβολαιογραφικου πληρεξουσιου οριζεται οτι

"να οριζει και αλλους μεταπληρεξουσιους με τις ίδιες ή ολιγωτερες εντολες..."

Και απλη  εξουσιοδοτηση προς καποιον,  με δικαιωμα μεταπληρεξουσιοτητας, ειναι ισχυρη.

υγ

τι ιδιοτητα εχει ο αρχικος πληρεξουσιος;;; Εαν  ειναι μηχανικος, ενεργει  με βαση το περιεχομενο της εντολης

Εαν δεν ειναι μηχανικος, προφανως θα επρεπε να οριζεται οτι δικαιουται να αναθετει σε μηχανικο κλπκλπ.

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Έχω και εγώ μια ερώτηση. Έχω εξουσιοδότηση από τρεις ιδιοκτήτες με ποσοστό 75% στο σύνολο και όχι από τον τέταρτο με το 25% επειδή δεν τον ενδιαφέρει να ασχοληθεί. Προχωράω στην ταυτότητα κτιρίου;

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@janna Bοηθητικά δες και την ερωτοαπάντηση 17 και για την καταχώρηση.

17. Πως καταχωρίζονται τα στοιχεία του υπόχρεου όταν είναι νομικό πρόσωπο;   Φυσικά  και  νομικά  πρόσωπα  αντιμετωπίζονται  με  τον  ίδιο  τρόπο.  Εάν  το  νομικό  πρόσωπο είναι  ιδιοκτήτης  ή  μισθωτής,  στο  πεδίο  «Ιδιότητα»  επιλέγετε  το  αντίστοιχο  πεδίο.  Σε περίπτωση  που  ο  Υπόχρεος  για  τη  συμπλήρωση  της  ΗΤΚ  είναι  εξουσιοδοτημένος  (πχ. εργολάβος μέσω προσυμφώνου), επιλέγετε «Εξουσιοδοτημένο πρόσωπο» και συμπληρώνετε τα στοιχεία του, επιπλέον αυτών των ιδιοκτητών. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θα βάλω ιδιοκτητη την εταιρεία  (επωνυμια)και την ΥΔ θα την κάνει  ο διαχειριστής της Εταιρείας.Το ιδιο ισχύει και για τη δήλωση αυθαιρετου .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, janna said:

....Το ιδιο ισχύει και για τη δήλωση αυθαιρετου .

Ναι, αρκεί βεβαίως να επισυνάψεις τα έγγραφα που τον ορίζουν ως νόμιμο διαχειριστή (π.χ. ΦΕΚ με καταστατικό κ.λπ.) κι αυτός όπου υπογράφει (π.χ. υπεύθυνη δήλωση κ.λπ.) ν' αναφέρεται ως νόμιμος εκπρόσωπος της εταιρίας τάδε....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, μια χαζή ερώτηση:

η εξουσιοδότηση ΗΤΚ μέσω gov πρέπει να είναι από την υπηρεσία Έκδοση εξουσιοδότησης ή μπορεί να είναι Υπεύθυνη Δήλωση με το κείμενο: εγώ ο .... εξουσιοδοτώ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.