Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δεξαμενή νερού 5000 λίτρων


DimMani

Recommended Posts

Εγκατέστησα πρόσφατα μια δεξαμενή νερού 5000λτ , που λειτουργεί συμπληρωματικά με μία προϋπάρχουσα 1200λτ . Ο πλαστικός σωλήνας από την μικρή και την μεγάλη δεξαμενή , προς το πιεστικό είναι Φ28 . Οι βάσεις των δεξαμενών είναι περίπου 1,5-2μ. υψηλοτέρα από το πιεστικό και σε απόσταση 22 - 25μ.:

ü Η παροχή από το δίκτυο πόλεως (χωριού) , παραμένει στην προϋπάρχουσα μικρή δεξαμενή , 

1.     Επίσης παραμένει το φλοτέρ , καθώς και

2.     Ο φλοτεροδιακόπτης .

3.     Γεμίζω την 5τονη , κλείνω τον διακόπτη της κι έχω αποθήκη 5 κυβικά νερό .

4.     Δουλεύω μόνον με την μικρή δεξαμενή . Της οποίας την έξοδο , όπως μου είπε ο υδραυλικός την «στραγγάλισε» , άρα έγινε μικρότερη από Φ28 . Όμως δεν ξέρω ούτε τον λόγο που το έκανε , ούτε πόσο την στραγγάλισε .

5.     Η παροχή νερού στο σπίτι/κήπο γίνεται από ένα πιεστικό Grundfos CM 3-5 με είσοδο 1’’ , επί του οποίου είναι συνδεδεμένο ένα Fluid control , Matic mod restart 2HP .

Αν κάποια στιγμή πέσει ο φλοτεροδιακόπτης , που είναι στην μικρή και διακοπεί η παροχή , είτε θα δώσω νερό στην μικρή από την μεγάλη , ή θα τον σηκώσω με μια συρμάτινη θηλιά .. Σωστά μέχρι εδώ ; Πλέον υποτίθεται ‘ότι μπορώ να έχω νερό :

ü Συγχρόνως και από τις 2 δεξαμενές , ή

α Από κάθε μία ξεχωριστά . Ανοίγοντας και κλείνοντας τους αντίστοιχους διακόπτες .

Όμως υπάρχουν τα ακόλουθα 2 προβλήματα :                                                                                                                                                                                                                 Πρόβλημα 1 . Όταν εναλλάσσω την ροή από τις δεξαμενές , δείχνει σαν να μπερδεύεται αρχικά η αντλία και δεν έχει ικανή πίεση . Σύντομα όμως βρίσκει την ισορροπία της και λειτουργεί σωστά . Πρέπει να το ψάξω , ή να αδιαφορήσω ;                                                                                                                          Πρόβλημα 2 Το σπίτι είναι Ισόγειο και 1ος όροφος . Στην ντουσιέρα στον 1ο όροφο , το ζεστό νερό από την μπαταρία του ντούς , βγαίνει με πολύ χαμηλή , έως μηδενική πίεση , ενώ γυρνώντας στο κρύο είναι οριακά ικανοποιητική . Ο θερμοσίφωνας είναι ηλιακός και ηλεκτρικός . Τον χειμώνα παίρνω ζεστό νερό από σερπαντίνα ενσωματωμένη στο καλοριφέρ . Για να δουλέψει το νερό από το καλοριφέρ , πρέπει να αλλάξω την ροή από τον ηλιακό στο καλοριφέρ , με χειροκίνητο διακόπτη . Ο σωλήνας που παίρνει το νερό από τον ηλιακό (περίπου 28μ. απόσταση από το πιεστικό) , νομίζω ότι είναι Φ18 , ή μικρότερος . Τι πρέπει να κάνω για να αυξήσω την μειωμένη πίεση ; Επισυνάπτω σκαρίφημα , που ίσως βοηθήσει κι ευχαριστώ για την όποια υπόδειξη .

 

 

Σκαρίφημα σύνδεης δεξαμενών.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το μπλέκετε χωρίς λόγο!

Αν το άνω μέρος των δεξαμενών είναι στο ίδιο ύψος, όπως φαίνεται, απλά ανοίξτε τις βάνες 1 & 2 τελείως... και ξεχάστε όλα τα υπόλοιπα.

Αυξήστε την πίεση στο πιεστικό, για να έχετε ικανοποιητική πίεση στον 1ο όροφο.

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, antloukidis said:

Μάλλον το μπλέκετε χωρίς λόγο!

Αν το άνω μέρος των δεξαμενών είναι στο ίδιο ύψος, όπως φαίνεται, απλά ανοίξτε τις βάνες 1 & 2 τελείως... και ξεχάστε όλα τα υπόλοιπα.

Αυξήστε την πίεση στο πιεστικό, για να έχετε ικανοποιητική πίεση στον 1ο όροφο.

Πως θα αυξήσω την πίεση ; Η οποία είναι ήδη στα 4 bars .

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, DimMani said:

Πως θα αυξήσω την πίεση ; Η οποία είναι ήδη στα 4 bars .

 

21 ώρες πριν, DimMani said:

Πως θα αυξήσω την πίεση ; Η οποία είναι ήδη στα 4 bars .

 

22 ώρες πριν, antloukidis said:

Μάλλον το μπλέκετε χωρίς λόγο!

Αν το άνω μέρος των δεξαμενών είναι στο ίδιο ύψος, όπως φαίνεται, απλά ανοίξτε τις βάνες 1 & 2 τελείως... και ξεχάστε όλα τα υπόλοιπα.

Αυξήστε την πίεση στο πιεστικό, για να έχετε ικανοποιητική πίεση στον 1ο όροφο.

Γράψατε «…απλά ανοίξτε τις βάνες 1 & 2 τελείως... και ξεχάστε όλα τα υπόλοιπα» . Εδώ χρειάζομαι και την υπομονή σας . Το σπίτι μου είναι έξω από το χωριό ΨΗΛΑ σ’ένα λόφο . Όταν υπάρχει διακοπή νερού , για διόρθωση βλάβης , ή για οποιονδήποτε λόγο . Αφού αποκατασταθεί το πρόβλημα , παίρνει νερό όλο το χωριό και τελευταίος , 2 ημέρες μετά , παίρνω εγώ , λόγω ύψους . Οπότε αν ανοίξω τους διακόπτες και λειτουργούν συγχρόνως οι 2 δεξαμενές , όταν ανακαλύψω το πρόβλημα , θα βρεθώ στο σκαρίφημα 1 . Πράγμα που ΔΕΝ με εξυπηρετεί . Το ζητούμενο είναι και γι αυτό έβαλα την μεγάλη δεξαμενή , να βρεθώ στην θέση που αποτυπώνεται στο σκαρίφημα 2 , δηλαδή με αποθήκη 5 κυβικά . Άσε που κι αν ανοίξω και τις 2 δεξαμενές , πάλι έχω πρόβλημα πίεσης στο ντούς . Κι εγώ συτ/χος είμαι και συμφωνώ με την…ρήση , όμως είσθε υδραυλικός , μηχανικός , ή κάτι άλλο ; Ευχαριστώ

1Στάθμη νερού.pdf 2Στάθμη νερού.pdf

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς το πρόβλημα του ντους είναι άσχετο με τις δεξαμενές, όπως είπα.

Όσες δεξαμενές και να βάλεις αυτό δεν αλλάζει.

Όταν καταναλώσεις 1200 λίτρα, όπως στη δεύτερη περίπτωση, θα σου μείνει υπόλοιπο 5000 λίτρα, όποιες βάνες και αν ανοίξεις ή κλείσεις.

Στην πρώτη περίπτωση (1ο σχήμα), έχεις καταναλώσει πολύ περισσότερο νερό, οπότε έχεις λιγότερο υπόλοιπο (το ίδιο θα έχεις πάντα ότι βάνες και αν ανοίξεις ή κλείσεις)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.