Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση καυστήρα σε σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας


xaris-cd

Recommended Posts

Καλημέρα το ερώτημά μου είναι το εξής έχω την εντύπωση ότι ο υδραυλικός μου σύνδεσε λάθος σύμφωνα με το σκεπτικό μου στο boiler 800 lt τριπλής ενέργειας με τον καυστήρα πετρελαίου και με τον ήλιο αυτό που έκανε είναι το εξής έβαλε το πετρέλαιο στο κάτω μέρος του boiler και τα ηλιακά στο πάνω μέρος με αποτέλεσμα ο ήλιος να ζεσταίνει πολύ γρήγορα το μισό μπόιλερ όμως το βράδυ που κρυώνει το νερό το πετρέλαιο πάει και μου ζεσταίνει  το σύνολο του μπόιλερ. Η σωστή συνδεσμολογία που βλέπω οπουδήποτε στο ίντερνετ είναι ότι ο καυστήρας μπαίνει στο πάνω μέρος του μπόιλερ μπορείτε να εξηγήσετε αν έπραξε σωστά ο υδραυλικός, να συμπληρώσω ότι έχω ένα buffer αλλά 1000l και η έξοδος από τα ηλιακά αυτού του μπόιλερ πηγαίνει στην είσοδο ευτυχώς στο κάτω μέρος του δεύτερου που το βλέπω σωστό

Να πω ότι πρόκειται για καλοκαιρινής περιόδου σύστημα με 10 πάνελ 2 τετραγωνικών το καθένα και 1000 λίτρα και 800 l δοχεία

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει δ.τ. 7 βαθμούς και έχω καταφέρει σχεδόν να δουλεύει συνέχεια η αντλία και έχω έξι θερμόμετρα που μπορώ και μετράω στο πάνω μέρος στο κάτω μέρος και στα δύο τα βαρέλια δεν ξέρω αν έχω κάνει την καλύτερη συνδεσμολογία τι γνώμη έχετε

IMG_20210718_144707.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως η εγκατάσταση αφορά εν. δωμάτια/ξενοδοχείο... Σωστά? Αν ναι, τότε η συγκεκριμένη συνδεσμολογία είναι ολίγων τρικυμιώδης, και μη λειτουργική... 

Επίσης, δεν απευθυνθήκατε σε μηχανολόγο μηχανικό, αλλά τον "σχεδιασμό" τον "επιμεληθήκατε" εσείς με τον υδραυλικό...

Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω:

  •  ποιες δυνατότητες συνδεσμολογίας υπάρχουν στον χώρο,
  • ποιος εξοπλισμός υπήρχε και ποιος αγοράστηκε σε δεύτερη φάση
  • ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ποιες είναι οι ανάγκες για ΖΝΧ( εποχικότητα, ταυτοχρονισμός κ.τ.λ...) 

Θεωρώντας δεδομένη την υπάρχουσα κατάσταση, θα πρέπει να συνδεθεί το ηλιακό αποκλειστικά στο Β ώστε να "προθερμαίνει" το εισερχόμενο νερό, και στην συνέχεια να αναλαμβάνει, αν χρειάζεται, ο λέβητας...

Με την υπάρχουσα συνδεσμολογία πιθανότατα ζεσταίνετε (ανάλογα με τους αυτοματισμούς) το βράδυ τα... περιστέρια...

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, astrah said:

Φαντάζομαι πως η εγκατάσταση αφορά εν. δωμάτια/ξενοδοχείο... Σωστά? Αν ναι, τότε η συγκεκριμένη συνδεσμολογία είναι ολίγων τρικυμιώδης, και μη λειτουργική... 

Επίσης, δεν απευθυνθήκατε σε μηχανολόγο μηχανικό, αλλά τον "σχεδιασμό" τον "επιμεληθήκατε" εσείς με τον υδραυλικό...

Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω:

  •  ποιες δυνατότητες συνδεσμολογίας υπάρχουν στον χώρο,
  • ποιος εξοπλισμός υπήρχε και ποιος αγοράστηκε σε δεύτερη φάση
  • ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ποιες είναι οι ανάγκες για ΖΝΧ( εποχικότητα, ταυτοχρονισμός κ.τ.λ...) 

Θεωρώντας δεδομένη την υπάρχουσα κατάσταση, θα πρέπει να συνδεθεί το ηλιακό αποκλειστικά στο Β ώστε να "προθερμαίνει" το εισερχόμενο νερό, και στην συνέχεια να αναλαμβάνει, αν χρειάζεται, ο λέβητας...

Με την υπάρχουσα συνδεσμολογία πιθανότατα ζεσταίνετε (ανάλογα με τους αυτοματισμούς) το βράδυ τα... περιστέρια...

Αυτή τη στιγμή βέβαια με φουλ ήλιο, δεν έχω πρόβλημα ελλείψη ζεστού νερού . Το πρωί το δεύτερο μου το μπάφερ1000 lit όλο το βαρέλι είχε 29 βαθμούς και στο πάνω μέρος και στο κάτω, στο πάνω μέρος μαλλον σε κάνω δυο τρεις βαθμούς παραπάνω ,και το δοχείο το πρώτο είχε 45 βαθμούς διότι ο λέβητας το κράτησε 45 βαθμούς όλο το βράδυ γιατί είχαν τελειώσει το νερό λόγω κατανάλωσης σύνολο έχω 1.800 λίτρα και το ζεσταίνω με 10 πάνελ των 2 τετραγωνικών. η ερώτηση τίθεται ως προς τη μέγιστη απολαβή ενέργειας έτσι όπως σας  το έχω σχεδιάσει, με την πρώτη είσοδο των ηλιακών στο πάνω μέρος του 800λιτ  μπόιλερ που είναι και η έξοδος του ζεστού νερού χρήσης, έτσι έχω γρήγορο ζεστό νερό περί των 400 lt και την έξοδο του την έχω στην είσοδο του κλειστόυ των χιλίων λίτρων που λειτουργεί ως Buffer .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, xaris-cd said:

Αυτή τη στιγμή βέβαια με φουλ ήλιο, δεν έχω πρόβλημα ελλείψη ζεστού νερού . Το πρωί το δεύτερο μου το μπάφερ1000 lit όλο το βαρέλι είχε 29 βαθμούς και στο πάνω μέρος και στο κάτω, στο πάνω μέρος μαλλον σε κάνω δυο τρεις βαθμούς παραπάνω ,και το δοχείο το πρώτο είχε 45 βαθμούς διότι ο λέβητας το κράτησε 45 βαθμούς όλο το βράδυ γιατί είχαν τελειώσει το νερό λόγω κατανάλωσης σύνολο έχω 1.800 λίτρα και το ζεσταίνω με 10 πάνελ των 2 τετραγωνικών. η ερώτηση τίθεται ως προς τη μέγιστη απολαβή ενέργειας έτσι όπως σας  το έχω σχεδιάσει, με την πρώτη είσοδο των ηλιακών στο πάνω μέρος του 800λιτ  μπόιλερ που είναι και η έξοδος του ζεστού νερού χρήσης, έτσι έχω γρήγορο ζεστό νερό περί των 400 lt και την έξοδο του την έχω στην είσοδο του κλειστόυ των χιλίων λίτρων που λειτουργεί ως Buffer .

Όσο για τις ανάγκες είδα το ρολόι του νερού εχθές το βράδυ και σήμερα στις 2: 00μεσιμερι και είχα κατανάλωση συνολική ζεστού κρύου γύρω στα 1.000 λίτρα αν από τα χίλια λίτρα στα 500 ήτανε καζανάκι τα υπόλοιπα 500 ήταν ζεστό νερο.

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, xaris-cd said:

Όσο για τις ανάγκες είδα το ρολόι του νερού εχθές το βράδυ και σήμερα στις 2: 00μεσιμερι και είχα κατανάλωση συνολική ζεστού κρύου γύρω στα 1.000 λίτρα αν από τα χίλια λίτρα στα 500 ήτανε καζανάκι τα υπόλοιπα 500 ήταν ζεστό νερο.

Ναι είναι καλοκαιρινή σεζόν. Ο ταυτοχρονισμος είδα ότι τις πρωινές ώρες μέχρι τις 10 έχουμε  κατανάλωση 700λιτ ζεστό κρύο.και από 10 μεχρι τις 2:00 έχουμε300λιτ ,μετά κάποια  παύση της κατανάλωσης που πιστεύω ότι το απόγευμα πάλι θα αρχίσει παλι. Όσο για τη συνδεσμολογίες υπάρχουν αρκετές δυνατότητες. Συγνώμη για τα τρία διαφορετικά μηνύματα τώρα παρατήρησα ότι υπάρχει η έννοια της επεξεργασίας του μηνύματος. Ναι έχεις δίκιο μηχανικός δεν είμαι αλλά έχω αρκετή εμπειρία, το καλό είναι ότι ακούω και διορθώνω τα λάθη μου εφόσον τα καταλάβω .Με αυτόν τον τρόπο σύνδεσης του πετρελαίου στο κάτω μέρος των 800 l αν μου τελειώνει το νερό θα ζεσταίνω 800 λίτρα ενώ αν το είχα βάλει στο πάνω μέρος θα ζέσταιναν μόνο 400 λίτρα και εδώ τίθεται το ερώτημα είναι καλύτερα να τα αλλάξω μεταξύ τους να βάλω το πάνω-κάτω. Αυτή τη στιγμή είναι πλήρη ηλιοφάνεια από το πρωί έχω και στα δύο μου δοχείαια 49 βαθμούς με ένδειξη θερμοκρασίας από τη μέση του δοχείων. Όσο για τα περιστέρια δεν πιστεύω να τα ζεστάνω διότι ο διαφορετικός όταν βρίσκει θερμοκρασία χαμηλότερη από το δοχείο κόβει κυκλοφορία του νερού οπότε πώς να συμβεί αυτό;

Edited by xaris-cd
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.