Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όριο απαλλοτρίωσης επαρχιακής οδού


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι τοπογράφος μηχανικός, μου ανατέθηκε από πελάτη να συντάξω τοπογραφικό και να του προσκομίσω έγγραφους όρους δόμησης για γεωτεμάχιο γιατί θέλει να χτίσει.

Το γεωτεμάχιο είναι περίπου 2 στρ. συνολικά (νομικά υπάρχει σύσταση κάθετων διηρημένων ιδιοκτησιών 4 αδερφών)  , είναι εντός ορίου οικισμού (όριο οικισμού ΦΕΚ 1986), σε περιοχή χωρίς ΓΠΣ και χωρίς ΣΧΟΟΑΠ. Η περιοχή γενικά είναι αρκετά χτισμένη. Το γεωτεμάχιο είναι γωνιακό και μακρόστενο (περίπου το πλάτος του είναι 12 μ. όχι σταθερό σε όλο το μήκος του)  με πρόσωπο σε επαρχιακό δρόμο από τις 3 πλευρές του (ο δρόμος που είναι παράλληλος στη μακρόστενη πλευρά του έχει πλάτος 3,5 μ.). Είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Δεν υπάρχει ακόμα κτηματολόγιο. 

Στους έγγραφους όρους δόμησης που πήρα ηλεκτρονικά από την αρμόδια πολεοδομία αναφέρει στις παρατηρήσεις ότι πρέπει να κρατηθεί απόσταση 10 μ. από όριο απαλλοτρίωσης.

Όσο έψαξα και στις υπηρεσίες δεν έχω καταλάβει. Η πολεοδομία μου είπε ότι πρέπει ο δρόμος να είναι 8 μ. οπότε αφήνεις το ήμισυ της διαφοράς από αυτό που είναι σήμερα (δηλαδή 4,5/2 μ.) (το άλλο ήμισυ το αφήνει ο απέναντι), οπότε αυτό είναι το όριο απαλλοτρίωσης. Όμως αν από το όριο αυτό αφήσω ακόμα 10 μ. , που αναφέρονται στις παρατηρήσεις των όρων δόμησης, δεν μένει καθόλου γεωτεμάχιο.

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος συνάδελφος. Αν έχω καταλάβει σωστά όσα αναφέρω παραπάνω. 

Αν γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει για τα 10 μ. απόσταση από το όριο απαλλοτρίωσης ;

 

Ευχαριστώ πολυ΄,

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα πρέπει να εντοπίσεις το όριο απαλλοτρίωσης της οδού. Εκεί είναι το όριο της οικοπέδου σου. Πρέπει να επισκεφτείς την αρμόδια υπηρεσία (Κτηματική του νομού).

Ανάλογα με την κατάταξη της οδού θα εφαρμόσεις το ΦΕΚ169Δ/15-07-98. Τα 10μ αν θυμάμαι καλά είναι από τον άξονα της οδού.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. 

Στο άρθρο 2 στο ΦΕΚ που με παρέπεμψες αναφέρει τα όρια κτιρίων από άξονες οδών ανάλογα την κατηγορία. Σε κάθε περίπτωση αν καταλαβαίνω σωστά, πρέπει να αναζητήσω τον χαρακτήρα των οδών και ανάλογα να τηρηθούν οι αποστάσεις που προβλέπονται στη νομοθεσία ;

 

Για να μάθω την κατηγορία μιας οδού πρέπει να ρωτήσω τη τεχνική υπηρεσία του δήμου ή υπάρχει μήπως η πληροφορία διαθέσιμη ηλεκτρονικά;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, georfan said:

Καλησπέρα,

 

Είμαι τοπογράφος μηχανικός, μου ανατέθηκε από πελάτη να συντάξω τοπογραφικό και να του προσκομίσω έγγραφους όρους δόμησης για γεωτεμάχιο γιατί θέλει να χτίσει.

Το γεωτεμάχιο είναι περίπου 2 στρ. συνολικά (νομικά υπάρχει σύσταση κάθετων διηρημένων ιδιοκτησιών 4 αδερφών)  , είναι εντός ορίου οικισμού (όριο οικισμού ΦΕΚ 1986), σε περιοχή χωρίς ΓΠΣ και χωρίς ΣΧΟΟΑΠ. Η περιοχή γενικά είναι αρκετά χτισμένη. Το γεωτεμάχιο είναι γωνιακό και μακρόστενο (περίπου το πλάτος του είναι 12 μ. όχι σταθερό σε όλο το μήκος του)  με πρόσωπο σε επαρχιακό δρόμο από τις 3 πλευρές του (ο δρόμος που είναι παράλληλος στη μακρόστενη πλευρά του έχει πλάτος 3,5 μ.). Είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Δεν υπάρχει ακόμα κτηματολόγιο. 

Στους έγγραφους όρους δόμησης που πήρα ηλεκτρονικά από την αρμόδια πολεοδομία αναφέρει στις παρατηρήσεις ότι πρέπει να κρατηθεί απόσταση 10 μ. από όριο απαλλοτρίωσης.

Όσο έψαξα και στις υπηρεσίες δεν έχω καταλάβει. Η πολεοδομία μου είπε ότι πρέπει ο δρόμος να είναι 8 μ. οπότε αφήνεις το ήμισυ της διαφοράς από αυτό που είναι σήμερα (δηλαδή 4,5/2 μ.) (το άλλο ήμισυ το αφήνει ο απέναντι), οπότε αυτό είναι το όριο απαλλοτρίωσης. Όμως αν από το όριο αυτό αφήσω ακόμα 10 μ. , που αναφέρονται στις παρατηρήσεις των όρων δόμησης, δεν μένει καθόλου γεωτεμάχιο.

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος συνάδελφος. Αν έχω καταλάβει σωστά όσα αναφέρω παραπάνω. 

Αν γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει για τα 10 μ. απόσταση από το όριο απαλλοτρίωσης ;

 

Όπως τα περιγράφεις μάλλον ο επαρχιακός δρόμος διέρχεται μέσα από οριοθετημένο οικισμό κάτω των 2.000 κατοίκων ο οποίος οριοθετήθηκε δυνάμει διατάξεων του ΦΕΚ 181/Δ/85. Σύμφωνα με το ΠΔ 209/98 όταν ο πρωτεύων επαρχιακός δρόμος περνάει μέσα από οικισμό η γραμμή δόμησης καθορίζεται 10 μ από τον άξονα του δρόμου και βεβαίως πίσω (εσώτερα προς την ιδιοκτησία) από το όριο απαλλοτρίωσης (εφόσον αυτό υπάρχει) ή το όριο της οδού. 

Ενδεχομένως από τους ειδικούς όρους δόμησης του οικισμού (ή άλλες διατάξεις για οικισμούς της περιοχής) να καθορίζεται ελάχιστο πλάτος οδών εντός οικισμού 8 μ. Αυτό σημαίνει ότι το οικόπεδο για να καταστεί οικοδομήσιμο (εφόσον το πλάτος οδού δεν είναι τουλάχιστον 8 μ) ότι θα πρέπει να παραχωρήσει συμβολαιογραφικά, εδαφική λωρίδα τόση, ώστε το ημιπλάτος από τον άξονα του δρόμου και εις βάρος της ιδιοκτησίας να γίνει 4 μ. Άρα με πλάτος οδού 3,5 μ. το οικόπεδο θα παραχωρήσει 4-3,75/2=2,12 μ, σε κάθε πρόσωπο που έχει στην οδό. Όλα αυτά υπό την προυποθεση ότι δεν υπάρχει όριο απαλλοτρίωσης οδού (που συνήθως σε οικισμούς δεν πολυσυναντάμε απαλλοτριώσεις) το οποίο θα πρέπει να το ρωτήσεις (δ/νση τεχνικών υπηρεσιών νομού και κτηματική). Επίσης, να τσεκάρεις μήπως υπάρχει απόφαση νομάρχη που καθορίζει στον συγκεκριμένο οικισμό απόσταση γραμμής δόμησης μικρότερη των 10 μ. (έχω δει αποφάσεις να καθορίζουν 3 μέτρα από το όριο και όχι δέκα).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, georfan said:

Για να μάθω την κατηγορία μιας οδού πρέπει να ρωτήσω τη τεχνική υπηρεσία του δήμου ή υπάρχει μήπως η πληροφορία διαθέσιμη ηλεκτρονικά;

Για τον επαρχιακό δρόμο θα απευθυνθείς στην τεχνική υπηρεσία της περιφερειακής ενότητας (πρώην Νομαρχία)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

Η πρώτη (και μοναδική?) κατάταξη έγινε με το ΒΔ 27/1956  (ΦΕΚ 47Α/56)

Με την Αποφ-ΔΜΕΟ/ε/Ο/266/95   (ΦΕΚ-293/Β/17-4-95) έγινε ανακατάταξη του επαρχ. οδικού δικτύου

Με το ΠΔ 209/98  (ΦΕΚ  169Α/98) καθορίστηκαν οι αποστάσεις των κτιρίων ανα κατηγορία οδού

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου και τις αναλυτικές επεξηγήσεις σου.

 

@SIGIOΣε ευχαριστώ πολύ 

 

@tetrisΣε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου 

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι σύμφωνα με την παρ.1,θ, του αρθρ.2 του ΠΔ 209/1998, πρέπει,

<< 1. θ) Σε περίπτωση που από την εφαρμογή των διατάξεων περί εκτός σχεδίου δόμησης προκύπτουν μεγαλύτερες αποστάσεις κτιρίων και εγκαταστάσεων από τον άξονα ή το όριο της οδού, εφαρμόζονται οι διατάξεις αυτές από τις οποίες προκύπτουν οι μεγαλύτερες αποστάσεις.>>

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.