Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή νέου μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι νέος μηχανικός και πρόσφατα έλαβα την πρώτη μου πρόταση για δουλειά.. Η εταιρία μ ζήτησε τους 3 πρώτους μήνες να βγάλω μπλοκάκι σαν trial period με αποδοχές 1000μικτα +ΦΠΑ . Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει τι επιπτώσεις έχω με το μπλοκάκι και τι καθαρά λεφτά θα έχω στον λογαριασμό μ; Είμαι 26 ετων . Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Θα φορολογείσαι κανονικά σαν ελεύθερος επαγγελματίας, εκτός και αν κάνεις αυτό με το μπλοκάκι + μοναδικό εργοδότη που θα φορολογείσαι σαν μισθωτός νομίζω, αλλά για αυτό θα πρέπει να σε φωτίσει κάποιος άλλος.
Σαν ελεύθερος επαγγελματίας οι κλίμακες είναι οι εξής:

0-10000 0,09
10001-20000 0,22
20001-30000 0,28
30001-40000 0,37
40000- 0,44

δλδ για τις πρώτες 10.000 9% δλδ 900€ κλπ. Αυτά είναι στο καθαρό ποσό, δλδ έσοδα - έξοδα (για τα έξοδα θα πρέπει να έχεις τιμολόγια). Έχουμε και ένα τέλος επιτηδεύματος 650€ και μια εισφορά αλληλεγγύης, η οποία νομίζω καταργήθηκε.
Επίσης αυτοί αναγκαστικά θα βάζουν παρακράτηση φόρου 20%, δλδ θα εισπράττεις 1000 + 240 ΦΠΑ - 200 ΠΑΡΑΚΡΆΤΗΣΗ 1040. Στο τέλος κάθε τριμήνου αποδίδεις ΦΠΑ, οπότε αν δεν έχεις καθόλου έξοδα, κάθε τρίμηνο θα πληρώνεις 3*240 = 720 ΦΠΑ. Η παρακράτηση αφαιρείται από το φόρο το επόμενο έτος, δλδ αν πάρεις 10.000 ευρώ θα έχεις φόρο 900 - 2000 που θα σου έχουν παρακρατηθεί, θα έχεις επιστροφή 1100. Μέχρι πέρσι είχαμε προκαταβολή φόρου 100%, οπότε αν κ με τις παρακρατήσεις σου βγαίνει  να πληρώσεις φόρο, αυτός θα διπλασιαστεί. Για φέτος δεν θυμάμαι τι θα ισχύσει.
Βάλε και τον ΕΦΚΑ ~200, ο οποίος αφαιρείται από το φορολογητέο και πάλι (σύμφωνα με το λογιστή μου δεν παίρνω και όρκο) Ξαναλέω αυτά σαν κανονικός ελ.επ., σαν μισθωτός με μπλοκάκι δεν ξέρω.
Όλα αυτά τα συζητάς και με έναν λογιστή, αλλά νομίζω μια ιδέα την παίρνεις.

Καλορίζικος, καλοτάξιδος κ καλές δουλειές!!

Link to comment
Share on other sites

μετά το τρίμηνο θα πας σαν μπλοκάκι ή σαν μισθωτός;

αν είναι το δεύτερο, τότε δεν αξίζει να ανοίξεις βιβλία για 3 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.