Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποκλεισμός εισόδου σε εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία


sean

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώση σας και την εμπειρία σας στο θέμα που αναφέρω παρακάτω.

Υπάρχει οικία κατασκευής γύρω στο 1905 εντός οικισμού από κληρονομιά εξ αδιαιρέτου με ποσοστά 37,5% και 62,5%. Εγώ έχω το 37,5%.

Το έχουμε κληρονομήσει 2 εγγόνια – ξαδέρφια που δεν συνεννοούμαστε μεταξύ μας.

ο ιδιοκτήτης του 62,5% υποστηρίζει ότι το ακίνητο του ανήκει ενώ αναγνωρίζει το ποσοστό της ιδιοκτησίας μου και δεν μου δίνει τα κλειδιά για να μπω.

Σύμφωνα με τα παραπάνω μου έχουν δημιουργηθεί οι κάτωθι ερωτήσεις

1.      Μπορώ να μπω χωρίς να ενημερώσω κανένα; Να καλέσω κλειδαρά και να μπω στην εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία μου; 

2.      Σε περίπτωση αγωγής διανομής πλειστηριάζεται ολόκληρο το ακίνητο ή μόνο το ποσοστό μου;  

3.      Χρειάζεται εισαγγελική παραγγελία για να μπορέσω να μπω στην οικία; 

4.      Υπάρχει τρόπος να το χρησιμοποιήσω χωρίς όμως να χρειαστεί να κάνω ασφαλιστικά μέτρα κλπ; Να αποφύγω το δικαστήριο 

έχω ρωτήσει δικηγόρους αλλά δεν έχω πάρει ακριβή απάντηση από κανένα.

Γι’ αυτό λοιπόν και απευθύνομαι στους μηχανικούς ή δικηγόρους εδώ που πιθανώς να έχουν συναντήσει το πρόβλημα αυτό

Link to comment
Share on other sites

"ο ιδιοκτήτης του 62,5% υποστηρίζει ότι το ακίνητο του ανήκει ενώ αναγνωρίζει το ποσοστό της ιδιοκτησίας μου και δεν μου δίνει τα κλειδιά για να μπω. "

Αλλο ειναι οτι  υποστηριζει οτι του ανηκει

και αλλο οτι σε "αναγνωριζει."

Δεν μπορεις χωρις δικαστηρια

Αυτο επρεπε να σου πει ο δικηγορος σου.

-Στον "πλειστηριασμο" βγαινει ολο το ακινητο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dimitris GM said:

"ο ιδιοκτήτης του 62,5% υποστηρίζει ότι το ακίνητο του ανήκει ενώ αναγνωρίζει το ποσοστό της ιδιοκτησίας μου και δεν μου δίνει τα κλειδιά για να μπω. "

Αλλο ειναι οτι  υποστηριζει οτι του ανηκει

και αλλο οτι σε "αναγνωριζει."

Δεν μπορεις χωρις δικαστηρια

Αυτο επρεπε να σου πει ο δικηγορος σου.

-Στον "πλειστηριασμο" βγαινει ολο το ακινητο.

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

είτε υποστηρίζει οτι του ανήκει είτε με αναγνωρίζει, υπάρχουν τίτλοι αποδοχής κληρονομιάς που έχω στα χέρια μου.

αυτό που με προβληματίζει είναι οτι δεν μπορώ να μπω στην περιουσία μου χωρίς να υπάρχει πρόβλημα.

δυστυχώς θα καταλήξουμε στο δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, sean said:

....      Υπάρχει τρόπος .....Να αποφύγω το δικαστήριο 

......

Ναι υπάρχει και είναι ένας και μοναδικός ---- 

  

18 λεπτά πριν, sean said:

.....ξαδέρφια που δεν συνεννοούμαστε μεταξύ μας.

....

---- > να βρείτε τρόπο συνεννόησης μεταξύ σας.

Αν όχι, ισχύουν όσα σωστά σου γράφει ο Δημήτρης και θα είσαστε για αρκετά επόμενα χρόνια οι χαρά των δικηγόρων σας να βγάζουν το παντεσπάνι τους.

Με τα ποσοστό όμως όπως είναι εσύ θα έχεις το πρόβλημα πρόσβασης διότι έχει το προβάδισμα .... 

 

Υ.Γ.

Είδα ότι 2 χρόνια πριν πάλι είχες πρόβλημα με κληρονομιά άλλο ακίνητο. Κι εκεί πρόβλημα συνεννόησης υπήρχε.

Αν τριτώσει τότε δες μπας κάτι δεν πάει καλά γενικότερα 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Didonis said:

Είδα ότι 2 χρόνια πριν πάλι είχες πρόβλημα με κληρονομιά άλλο ακίνητο. Κι εκεί πρόβλημα συνεννόησης υπήρχε.

Αν τριτώσει τότε δες μπας κάτι δεν πάει καλά γενικότερα 

είναι πολλά τα προβλήματα και οχι απλά ένα ή δύο (έχουμε αρκετά να χωρίσουμε απο κληρονομιές κλπ) προσπαθώ εδώ και 3 χρόνια να βρω τρόπο επικοινωνίας και συνεννόησης δίχως αποτέλεσμα δυστυχώς...

πάντως ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.