Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οφειλες στο ΚΕΑΟ και πώληση ακινήτου.


banskoboy

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

συμφώνησα να πουλήσω ένα ακίνητο αλλα πληροφορήθηκα ότι για να πάρω ασφαλιστική ενημερώτητα πρέπει να εξοφλήσω το χρέος στο ΚΕΑΟ (οτι απομένει απο τις 120 δοσεις).

Φυσικά στο ΚΕΑΟ δεν σηκωνουν τα τηλέφωνα.

Εχει συμβεί σε κανέναν άλλο και αν ναι πώς το αντιμετωπίσατε?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

 

Υποθετω οτι θα σου δωσουν δυνατοτητα συνταξης συμβολαιου, με τον ορο να εξοφληθει το υπολοιπο, με επιταγη που θα δοθει στον συμβ/φο κατα την συνταξη του συμβολαιου.

 θα μιλησεις με τον συμβ/φο να συνδεθει και να παρει τα στοιχεια που χρειαζεται.

[και διάφορα άλλα θελεις...]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν ξέρω καν που είναι το ΚΕΑΟ. Είδα ότι έχω να δώσω κάτι ευρώ αναδρομικά για ασφαλιστικές εισφορές για το 2019, με ενημέρωσε ο e-efka ότι η οφειλή που έπρεπε να πληρωθεί τον Ιούνιο πήγε στο ΚΕΑΟ και ουτε ΚΕΑΟ βρίσκω, ούτε ειδοποιητήριο. 

Link to comment
Share on other sites

το εψαξα λιγο και ρώτησα.... και υπάρχει εγκύκλιος, τελικά πρεπει με κάποιο τρόπο να διασφαλισεις την εξόφληση του οφειλωμενου ποσού είτε με εγγυητική, είτε με υποθήκη άλλου ακινήτου , είτε με παρακάρτηση υπερ ΕΦΚΑ/ΚΕΑΟ την ημέρα του συμβολαίου.

https://www.efka.gov.gr/el/egkyklioi-kai-genika-eggrapha/egkyklios-23-14042021

απλα ταλαιπωρία και χαμένες ώρες..ειδικά οταν το τίμημα του συμβολαίου είναι μικρο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 24/7/2021 at 2:06 ΜΜ, Arche said:

εγώ δεν ξέρω καν που είναι το ΚΕΑΟ. Είδα ότι έχω να δώσω κάτι ευρώ αναδρομικά για ασφαλιστικές εισφορές για το 2019, με ενημέρωσε ο e-efka ότι η οφειλή που έπρεπε να πληρωθεί τον Ιούνιο πήγε στο ΚΕΑΟ και ουτε ΚΕΑΟ βρίσκω, ούτε ειδοποιητήριο. 

Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες ΚΕΑΟ | e-ΕΦΚΑ (efka.gov.gr)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.