Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπερυψωμένη βεράντα γείτονα


antreas1984

Recommended Posts

(το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. είμαι καινούργιος και μηχανικός δεν είμαι αλλα θα ήθελα κάποια γνώμη για να ξέρω περίπου πώς να κινηθώ. Το σπίτι μου ειναι ισόγειο το οποίο διαθέτει και μπαλκόνι και αυλή αφού κατέβεις 5 σκαλιά.Ακριβώς κολλητά βρίσκεται του γείτονα που επίσης έχει αυλή αλλα το θέμα ειναι οτι έχει χτίσει μια βεράντα 3χ3 κολλητά στον φράχτη του οικοπέδου και είναι σχεδόν 1 μέτρο πάνω απο το ύψος του μπαλκονιού μου με αποτέλεσμα να βλέπει ακριβώς μέσα στο σαλόνι μου και εννοείται στον κήπο μου πού οκ δεν με ενοχλεί τόσο αλλά μέσα στο σπίτι μου παραπάει ειδικά οταν κάθεσαι στον καναπέ και στα 5 μέτρα είναι 3-4 γριές και σε κοιτάνε τι κάνεις και τι όχι.θα βάλω και ένα σχέδιο που έφτιαξα για να καταλάβετε ακριβώς πως είναι αν και δεν νομίζω οτι είναι κα ιδύσκολο.Το θέμα ειναι υπάρχει περίπτωση τέτοια κατασκευή να είναι νόμιμη ?και τι μπορώ να κάνω?Δέν είχα ασχοληθεί τόσα χρόνια  γιατι το νοικιαζαμε το σπίτι αλλά τώρα που μείναμε εδω νοιώθω λες και κάποιος με παρακολουθεί 24 ωρες το 24ωρο. Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

oikopedo.png

 

Παρατήρηση.

Είναι υποχρεωτικό από τους κανονισμούς το κείμενο και ο τίτλος να έχουν τονισμό.

Κάνε Edit και διόρθωσε για να μη κλειδώσει.

Didonis

 

Έγινε η διόρθωση.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, antreas1984 said:

.....Το θέμα ειναι υπάρχει περίπτωση τέτοια κατασκευή να είναι νόμιμη ?και τι μπορώ να κάνω?....

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ή να κρίνουμε αν μια κατασκευή είναι αυθαίρετη ή μη σε σχέση με τις πολεοδομικές διατάξεις αν πρώτα απ όλα δεν έχουμε τα εγκεκριμένα σχέδια της Οικοδομικής τους άδειας. (φυσικά και κάποιες μετρήσεις όπου χρειαστούν)

Οπότε για να υπάρχει έστω ένα Α ως βασική απάντηση βρες και ανέβασε τα σχέδια του όμορου (Διάγραμμα Κάλυψης, μια Τομή και κάτοψη του ορόφου με τις 3-4 γριές)

όπως και τα αντίστοιχα της δική σου ιδιοκτησίας.

Φυσικά αν πας σε Τεχνικό Γραφείο και δώσεις τα δεδομένα θα μπορεί να έχει πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

  

12 ώρες πριν, antreas1984 said:

....παραπάει ειδικά οταν κάθεσαι στον καναπέ και στα 5 μέτρα είναι 3-4 γριές και σε κοιτάνε τι κάνεις και τι όχι.....

Γενικά δεν υπάρχει απαγορευτικό να μη σε βλέπουν μέσα σε πόλεις που τα κτίρια σε πολλές περιπτώσεις είναι σε επαφή.

Οπότε δεν είναι σπάνιο το γεγονός αυτό.

Σε άλλους μπορεί να ήταν πιο τυχεροί και να τους κοίταζαν γειτόνισσες 3-4 ξανθές σκανδιναβές ….. (λέμε τώρα 😃)

 

Οι γραμμές που έκανες και ανέβασες ως “σχέδιο” δεν κατάλαβα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, antreas1984 said:

(το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. είμαι καινούργιος και μηχανικός δεν είμαι αλλα θα ήθελα κάποια γνώμη για να ξέρω περίπου πώς να κινηθώ. Το σπίτι μου ειναι ισόγειο το οποίο διαθέτει και μπαλκόνι και αυλή αφού κατέβεις 5 σκαλιά.Ακριβώς κολλητά βρίσκεται του γείτονα που επίσης έχει αυλή αλλα το θέμα ειναι οτι έχει χτίσει μια βεράντα 3χ3 κολλητά στον φράχτη του οικοπέδου και είναι σχεδόν 1 μέτρο πάνω απο το ύψος του μπαλκονιού μου με αποτέλεσμα να βλέπει ακριβώς μέσα στο σαλόνι μου και εννοείται στον κήπο μου πού οκ δεν με ενοχλεί τόσο αλλά μέσα στο σπίτι μου παραπάει ειδικά οταν κάθεσαι στον καναπέ και στα 5 μέτρα είναι 3-4 γριές και σε κοιτάνε τι κάνεις και τι όχι.θα βάλω και ένα σχέδιο που έφτιαξα για να καταλάβετε ακριβώς πως είναι αν και δεν νομίζω οτι είναι κα ιδύσκολο.Το θέμα ειναι υπάρχει περίπτωση τέτοια κατασκευή να είναι νόμιμη ?και τι μπορώ να κάνω?Δέν είχα ασχοληθεί τόσα χρόνια  γιατι το νοικιαζαμε το σπίτι αλλά τώρα που μείναμε εδω νοιώθω λες και κάποιος με παρακολουθεί 24 ωρες το 24ωρο. Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

oikopedo.png

 

Παρατήρηση.

Είναι υποχρεωτικό από τους κανονισμούς το κείμενο και ο τίτλος να έχουν τονισμό.

Κάνε Edit και διόρθωσε για να μη κλειδώσει.

Didoni

Επειδη είχα αντίστοιχο πρόβλημα.

Προσωπικά πήγα και έκανα τα παράπονα στον γείτονα και το πρόβλημα λύθηκε τοποθετώντας από την πλευρά του κάτι που κλείνει τη θέα και την πρόσβαση προς την αυλή μου.

Βέβαια η περίπτωση μου είναι εξαίρεση διότι συνήθως δεν υπάρχει συνεννόηση. 

Αλλά κάνε έναν κόπο μήπως είναι και αυτός συζητησιμος 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Didonis said:

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ή να κρίνουμε αν μια κατασκευή είναι αυθαίρετη ή μη σε σχέση με τις πολεοδομικές διατάξεις αν πρώτα απ όλα δεν έχουμε τα εγκεκριμένα σχέδια της Οικοδομικής τους άδειας. (φυσικά και κάποιες μετρήσεις όπου χρειαστούν)

Οπότε για να υπάρχει έστω ένα Α ως βασική απάντηση βρες και ανέβασε τα σχέδια του όμορου (Διάγραμμα Κάλυψης, μια Τομή και κάτοψη του ορόφου με τις 3-4 γριές)

όπως και τα αντίστοιχα της δική σου ιδιοκτησίας.

Φυσικά αν πας σε Τεχνικό Γραφείο και δώσεις τα δεδομένα θα μπορεί να έχει πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

  

Γενικά δεν υπάρχει απαγορευτικό να μη σε βλέπουν μέσα σε πόλεις που τα κτίρια σε πολλές περιπτώσεις είναι σε επαφή.

Οπότε δεν είναι σπάνιο το γεγονός αυτό.

Σε άλλους μπορεί να ήταν πιο τυχεροί και να τους κοίταζαν γειτόνισσες 3-4 ξανθές σκανδιναβές ….. (λέμε τώρα 😃)

 

Οι γραμμές που έκανες και ανέβασες ως “σχέδιο” δεν κατάλαβα τίποτα.

το σχέδιο που ανέβασα δείχνει τις δύο οικοδομές δίπλα δίπλα και μπροστά ο κήπος και το μικρό τετράγωνο στο κήπο δεξια είναι το συγκεκριμενο που αναφέρομαι.βασικά καλύτερα να ποστάρω μια φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι κατεδαφίσεις αυθαιρέτων στην Ελλάδα είναι τόσο σπάνιες ( θα προσέλκυαν ίσως και το CNN για να απαθανατίσει το γεγονός), συμβουλή μου είναι να μη το ψάχνεις άδικα.

Βάλε ένα πλαϊνό παραπέτο στην τέντα σου και τέρμα τα ...θεάματα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, kotor9 said:

Επειδη είχα αντίστοιχο πρόβλημα.

Προσωπικά πήγα και έκανα τα παράπονα στον γείτονα και το πρόβλημα λύθηκε τοποθετώντας από την πλευρά του κάτι που κλείνει τη θέα και την πρόσβαση προς την αυλή μου.

Βέβαια η περίπτωση μου είναι εξαίρεση διότι συνήθως δεν υπάρχει συνεννόηση. 

Αλλά κάνε έναν κόπο μήπως είναι και αυτός συζητησιμος 

Φίλε μου προσπάθησα με το καλό εχω δύο χρόνια που της λέω να μήν πετάει νερά και τα χώματα απο τις γλάστρες στην αυλή μου γιατί καθε καλοκαίρι βγαίνει με το λάστιχο και πλένει εκει πάνω κάθε μέρα και γύρισε και είπε ότι είμαι κακός γείτονας.Είχα και το καθιστικό κάτω στην αυλή και έβρεχε με το ΄λάστιχο και τα έκανε μούσκεμα και όταν της το είπα μου λέει νεράκι είναι θα στεγνώσουνε.Είχε κρεμάσει κια γλάστρες και δέν τις εβγαζε με τίποτα μέχρι που έπεσε μια και τότε τις μάζεψε. 

 

17 ώρες πριν, antloukidis said:

Επειδή οι κατεδαφίσεις αυθαιρέτων στην Ελλάδα είναι τόσο σπάνιες ( θα προσέλκυαν ίσως και το CNN για να απαθανατίσει το γεγονός), συμβουλή μου είναι να μη το ψάχνεις άδικα.

Βάλε ένα πλαϊνό παραπέτο στην τέντα σου και τέρμα τα ...θεάματα.

Δηλαδή φίλε μου πρέπει να δεχτώ οτι μια ζωή θα έχω την γριά δίπλα να μήν μπορώ να σηκώσω την τέντα μου , να μου πετάει τις βρωμιές της και τα νερά της στήν αυλή μου .

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο δρόμοι.

Ο νόμιμος ( μηχανικοί, δικηγόροι, δικαστήρια) με απαίτηση χρημάτων, χρόνου, και καταστροφή ψυχικής υγείας, με αμφίβολα αποτελέσματα.

Και μη νόμιμοι τρόποι... που δεν γράφονται σε δημόσιο φόρουμ!

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, antloukidis said:

Υπάρχουν δύο δρόμοι.

Ο νόμιμος ( μηχανικοί, δικηγόροι, δικαστήρια) με απαίτηση χρημάτων, χρόνου, και καταστροφή ψυχικής υγείας, με αμφίβολα αποτελέσματα.

Και μη νόμιμοι τρόποι... που δεν γράφονται σε δημόσιο φόρουμ!

Αν θέλεις στείλε μου μήνυμα φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.