Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενημέρωση άδειας για κατασκευή εξώστη καθ΄ υπέρβαση αυτής


CHRISA225

Recommended Posts

Σε έγκριση δόμησης για προσθήκη καθ΄ ύψος, ο ιδιοκτήτης επιμένει για προέκταση της πλάκας της προσθήκης στην πρόσοψη της οικοδομής-προσθήκης, πέρα από τον ημιυπαίθριο της πρόσοψης με αποτέλεσμα την δημιουργία εξώστη ο οποίο δεν φαίνεται στα εγκεκριμένα σχέδια. Θα πρέπει να ενημερώσω εγώ ως μηχανικός γραπτά την υπηρεσία δόμησης για τον παραπάνω εξώστη για να μην έχω τις προβλεπόμενες κυρώσεις μη εφαρμογής του διαγράμματος δόμησης;

Μετά την γραπτή ενημέρωση στην υπηρεσία μπορεί ο ιδιοκτήτης να προχωρήσει στην κατασκευή του εξώστη (είμαστε στην φάση κατασκευής του ξυλότυπου) ή θα πρέπει πρώτα να εγκριθεί αναθεώρηση άδειας; 

Επιπλέον υπάρχει έγκριση συμβουλίου αρχιτεκτονικής.  

Πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, CHRISA225 said:

Σε έγκριση δόμησης για προσθήκη καθ΄ ύψος, ο ιδιοκτήτης επιμένει για προέκταση της πλάκας της προσθήκης στην πρόσοψη της οικοδομής-προσθήκης, πέρα από τον ημιυπαίθριο της πρόσοψης με αποτέλεσμα την δημιουργία εξώστη ο οποίο δεν φαίνεται στα εγκεκριμένα σχέδια. Θα πρέπει να ενημερώσω εγώ ως μηχανικός γραπτά την υπηρεσία δόμησης για τον παραπάνω εξώστη για να μην έχω τις προβλεπόμενες κυρώσεις μη εφαρμογής του διαγράμματος δόμησης;

Μετά την γραπτή ενημέρωση στην υπηρεσία μπορεί ο ιδιοκτήτης να προχωρήσει στην κατασκευή του εξώστη (είμαστε στην φάση κατασκευής του ξυλότυπου) ή θα πρέπει πρώτα να εγκριθεί αναθεώρηση άδειας; 

Επιπλέον υπάρχει έγκριση συμβουλίου αρχιτεκτονικής.  

Πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos 33

Σταμάτησε τις εργασίες

Πάρε την έγκριση Σ.Α και 

Μετά κάνε την ενημέρωση

ή 

Μην προχωράς στην κατασκευή εξώστη

Κάνε γνωστοποίηση χωρίς διακοπή υπολοίπων εργασιών 

Πάρε την έγκριση Σ.Α 

Κάνε την ενημέρωση

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.