Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκατάσταση επιτοιχιου τηλεκτρολ για ανεμιστήρα οροφής


billcha

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έκανα εγκατάσταση έναν ανεμιστήρα οροφής ο οποίος φαίνεται ότι δουλεύει καλά.

Παρ' όλα αυτά ενεργοποιώντας τον ανεμιστήρα από το επιτοίχιο τηλεκτροντρολ έχω κάποιους σπινθήρες. Όχι μεγάλους, είναι σχεδόν όπως όταν βάζεις-βγάζεις μια πρίζα και παρατηρείς ένα ρεύμα διαφυγής...(το οποίο ποτέ δεν κατάλαβα αν είναι επικίνδυνο η όχι).

 

Επισυνάπτω τις φωτογραφίες για να δείτε την σύνδεση να μου πείτε την γνώμη σας, όπως επίσης και το σχέδιο των κατασκευαστών.

 

Γείωση δεν έβαλα στον ανεμιστήρα, από ότι διάβασα και αλλού είναι λιγο-πολύ προαιρετική.

 

Ευχαριστώ όποιον το διάβασε!

1627560258395-1.JPEG

1627560253758.JPEG

1627560255058.JPEG

1627560254198.JPEG

1627560256208.JPEG

1627560253758_0.JPEG

IMG_20210730_115107.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ηλεκτρολόγος δεν καταλαβαίνει από τις φωτό, τι έχετε κάνει και βέβαια δεν πρόκειται κανείς να βεβαιώσει ότι όλα είναι ΟΚ.

Αφού έχετε αμφιβολίες, καλέστε κάποιον επί τόπου.

Δοκιμές, και συνδέσεις με αμφιβολίες, από ανειδίκευτους ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ και πολύ πιθανά ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω το σκοτώνουν, πήγε μια φορά ένας με εστιατόριο σε πισίνα να επισκευάσει κάποια φώτα μέσα. Τον χάσαμε 45χρ άνθρωπο. Να σου πω τώρα αυτό με τους σπινθήρες καλό δεν το βλέπω, τέρμα η βοήθεια από τα φόρουμ δεν θα σε βοηθήσει, δεν ξέρω αν μπορεί εσένα να βοηθήσει και εγώ έχω βάλει ανεμιστήρες οροφής σπίτι μου , ο ένας μάλιστα είχε και διακόπτη με το dimmer και τις ταχύτητες να το βάλω και στον τοίχο άμα θέλω. Δεν το έβαλα, τον δουλεύω με το τηλεκοντρόλ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω ότι έχεις πάρει από διακόπτη που είναι σχεδόν απίθανο να έχει ουδέτερο.

Αν αυτό που έχεις συνδέσει είναι μόνο για τον ρυθμιστη ταχύτητας βγάλε τα καλώδια (μπλε και μαύρο που πάνε στη ίδια κλέμα) πάνω απο το διακόπτη και ένωσέ τα απευθείας.

 

Κατά τα άλλα κάλεσε άμεσα ηλεκτρολόγο.

Edited by kostasinjeyan
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Γενικά έχω να πω ότι δουλεύω τον ανεμιστηρα μια χαρά 2 μέρες τώρα...

Επίσης η συνδεσμολογία βγάζει μια χαρά νόημα σε μένα. Απλά ήθελα ένα τσεκ από τρίτους.(πέρα από τον πατέρα μου)

Ίσως να πρέπει να καλέσω και ένα ειδικευομενο...έχετε δίκιο σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, antloukidis said:

Κανείς ηλεκτρολόγος δεν καταλαβαίνει από τις φωτό, τι έχετε κάνει και βέβαια δεν πρόκειται κανείς να βεβαιώσει ότι όλα είναι ΟΚ.

Αφού έχετε αμφιβολίες, καλέστε κάποιον επί τόπου.

Δοκιμές, και συνδέσεις με αμφιβολίες, από ανειδίκευτους ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ και πολύ πιθανά ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ.

Γιατί να μην καταλάβει από τις φωτό; Από κοντά το ίδιο θα δει.

Ξέρω είναι αλλιώς. Αλλά επιβεβαίωση ψάχνω όχι λύση στο πρόβλημα, λειτουργεί κανονικά ο ανεμιστήρας και ο σπινθήρισμος είναι ελάχιστος.

Η σύνδεση που έχω κάνει συμφωνεί με το διάγραμμα του κατασκευαστή. Πέρα από το ότι δεν έχω γειωση στο ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, kostasinjeyan said:

Εγώ πάντως βλέπω ότι έχεις πάρει από διακόπτη που είναι σχεδόν απίθανο να έχει ουδέτερο.

Αν αυτό που έχεις συνδέσει είναι μόνο για τον ρυθμιστη ταχύτητας βγάλε τα καλώδια (μπλε και μαύρο που πάνε στη ίδια κλέμα) πάνω απο το διακόπτη και ένωσέ τα απευθείας.

 

Κατά τα άλλα κάλεσε άμεσα ηλεκτρολόγο.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Ο διακόπτης δεν έχει ουδέτερο όχι. Ουσιαστικά τον διακόπτη τον έχω για να βραχυκυκλωσω τα καλώδια προς και από τον ρυθμιστή.

Παίρνω από την φάση και στέλνω στον ρυθμιστή ο οποίος επιστρέφει την διορθωμένη τάση στον ανεμιστήρα. Εκεί πάνω υπάρχει ουδέτερος τον οποίο συνδεσα στην κλεμα, ο οποίος επιστρέφει το ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kostasinjeyan said:

 

Αν αυτό που έχεις συνδέσει είναι μόνο για τον ρυθμιστη ταχύτητας βγάλε τα καλώδια (μπλε και μαύρο που πάνε στη ίδια κλέμα) πάνω απο το διακόπτη και ένωσέ τα απευθειας.

Μα όταν τα βάζω στις διπλανές θέσεις στον διακόπτη δεν είναι σαν να τα συνδέω απευθείας; Αυτό δεν εννοείς;

 

Παρατήρηση.

Μη κάνεις συνεχόμενες απαντήσεις αν δεν θες να κλειδώσει το θέμα σου.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, billcha said:

Μα όταν τα βάζω στις διπλανές θέσεις στον διακόπτη δεν είναι σαν να τα συνδέω απευθείας; Αυτό δεν εννοείς;

 

Παρατήρηση.

Μη κάνεις συνεχόμενες απαντήσεις αν δεν θες να κλειδώσει το θέμα σου.

Didonis

Ναι αυτό εννοώ.

Όχι δεν είναι σαν να το συνδέεις απευθείας. Ο διακόπτης δεν είναι κλέμα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και από πάνω οι συνάδελφοι, οι ηλεκτρικές εγκαταστάσεις σκοτώνουν όταν μαστορεύονται από ανειδίκευτους. Γιατί να σε ενθαρύνει κάποιος να μαστορέψεις μόνος σου, από τη στιγμή που μια μικρή απροσεξία σου μπορεί να σε ψήσει; Καταλαβαίνω πως θέλεις να εξοικονομήσεις χρήματα αλλά κατάλαβε και συ πως παίζεις με τη ζωή σου από τη στιγμή που δεν είσαι σίγουρος για το τι κάνεις.

Φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να σου πει τι έχεις κάνει στραβά και να στα συνδέσει όπως στο σχέδιο, και πες του άμα πάει καλώδιο γείωσης στον ανεμιστήρα, να την συνδέσει όπως πρέπει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.