Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άσχημη οσμή στο σπίτι


nkpop

Recommended Posts

(Εγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα σας!! Έχω θέμα με την μυρωδιά στο σπίτι από την μούχλα σε δύο τοίχους. Δεν υπάρχει τόσο οπτικά γιατί έχω φέρει τεχνικούς και έχω κάνει μεγάλη διόρθωση αλλά η μυρωδιά επιμένει. Έχω καθαρίσει με τα γνωστά καθαριστικά αλλά δεν φεύγει με τίποτα. Ρώτησα πριν δύο μέρες έναν γνωστό και μου πρότεινε να καθαρίσω με συσκευή που παράγει όζον. Δεν το έχω ξανακούσει. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Έχετε κάποια εμπειρία;

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Η μούχλα έχει αιτία (πχ συμπυκνώσεις υδρατμών το χειμώνα, νερό που περνάει μέσα από αρμούς, κάποια θαμμένη σωλήνα που έχει μικρή διαρροή, επαφή τοίχου με κάποιο γειτονικό μπάνιο κλπ). Αν αυτή δεν βρεθεί, όσο και να καθαρίσεις, θα επιστρέψει. Για τη συσκευή που αναφέρεις δεν γνωρίζω και αν τυχόν την χρησιμοποιήσεις δες αρχικά τι κόστος έχει και αν υπάρχουν έγκυρες αναφορές για αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε ανάλογο πρόβλημα στο δωμάτιο των παιδιών. Ούτε με ανοιχτά παράθυρα το καλοκαίρι δεν έφευγε τελείως η μυρωδιά.  Οταν βρήκαμε την αιτία και κάναμε  στεγανοποίηση - υγρό μόνωση στο δώμα (ταράτσα) το πρόβλημα λύθηκε "ως δια μαγείας". Μεγάλη υπόθεση (και μάλλον μόνη προϋπόθεση λύσης) να βρεις την αιτία. Στα του καθαρισμού που αναφέρεις θεωρώ ότι χωρίς να βρεις τη ρίζα του κακού θα είναι μια πρόσκαιρη και σε βάθος χρόνου ακριβή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καλέσει υδραυλικούς και γενικά πολλούς μάστορες αλλά δεν έχουν βρει καμία διαρροή. Γενικά στα περισσότερα σπίτια στην περιοχή μου υπάρχουν θέματα με μούχλα γιατί τα περισσότερα είναι και παλιά. Έφερα έναν τεχνικό για να μου αφαιρέσει την μούχλα όσο μπορεί και αυτός μου πρότεινε μετά την αφαίρεση να καθαρίσω με συσκευή όζοντος για να φύγουν και τα αιωρούμενα σωματίδια της μούχλας που κολλάνε στον τοίχο και την μυρωδιά. Το κόστος δεν είναι τόσο μεγάλο από ότι έχω δει και εκτός αυτού αν δω ότι κάνει δουλειά θα την χρησιμοποιήσω και στο αμάξι που το κάνουν πολλοί και έχω και εκεί θέμα με την τσιγαρίλα.

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, nkpop said:

Έχω καλέσει υδραυλικούς και γενικά πολλούς μάστορες αλλά δεν έχουν βρει καμία διαρροή. Γενικά στα περισσότερα σπίτια στην περιοχή μου υπάρχουν θέματα με μούχλα γιατί τα περισσότερα είναι και παλιά. Έφερα έναν τεχνικό για να μου αφαιρέσει την μούχλα όσο μπορεί και αυτός μου πρότεινε μετά την αφαίρεση να καθαρίσω με συσκευή όζοντος για να φύγουν και τα αιωρούμενα σωματίδια της μούχλας που κολλάνε στον τοίχο και την μυρωδιά. Το κόστος δεν είναι τόσο μεγάλο από ότι έχω δει και εκτός αυτού αν δω ότι κάνει δουλειά θα την χρησιμοποιήσω και στο αμάξι που το κάνουν πολλοί και έχω και εκεί θέμα με την τσιγαρίλα.

Για την τσιγαριλα προσωπικά προτείνω κόψιμο του καπνίσματος.

Για το άλλο στο σπίτι οκ θα καθαρίσει. Δηλ σου λένε ότι θα γίνει μόνιμος καθαρισμός; δηλ θα φύγουν όπως λες τα αιωρούμενα σωματίδια.  Δεν θα επιστρέψουν όμως εφόσον η αιτία δεν έχει βρεθεί; εμένα το σπίτι μου το βασικό είναι οικοδομή του 1961. Δεν νομίζω ότι η παλαιότητα σημαίνει σημαίνει και μεγαλύτερη πιθανότητα μούχλας και υγρασίας.

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2021 at 6:36 ΜΜ, kotor9 said:

Για την τσιγαριλα προσωπικά προτείνω κόψιμο του καπνίσματος.

Για το άλλο στο σπίτι οκ θα καθαρίσει. Δηλ σου λένε ότι θα γίνει μόνιμος καθαρισμός; δηλ θα φύγουν όπως λες τα αιωρούμενα σωματίδια.  Δεν θα επιστρέψουν όμως εφόσον η αιτία δεν έχει βρεθεί; εμένα το σπίτι μου το βασικό είναι οικοδομή του 1961. Δεν νομίζω ότι η παλαιότητα σημαίνει σημαίνει και μεγαλύτερη πιθανότητα μούχλας και υγρασίας.

Τελικά την βρήκα την αιτία μετά από πολύ κόπο. Η μυρωδιά όμως έμεινε και παρόλα αυτά δεν φεύγει. Το έψαξα αρκετά λοιπόν και η συσκευή όζοντος που βρήκα διασπά τα αιωρούμενα σωματίδια και έτσι φεύγει η μυρωδιά. Την έχω ήδη παραγγείλει και θα την χρησιμοποιήσω σίγουρα και στο αυτοκίνητο γιατί κάνω προσπάθεια να κόψω το τσιγάρο και με ενοχλεί η τσιγαρίλα. Ελπίζω να τα καταφέρω. Να σου πω την αλήθεια μου άρεσε και αρκετά ότι εκτός από αποτελεσματικό δεν έχει καμία σχέση με χημικά. Εγώ από εδώ βρήκα τις πληροφορίες. https://www.ozonstockholm.se/gr/πώς-φεύγει-η-μυρωδιά-της-μούχλας.html 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nkpop said:

Τελικά την βρήκα την αιτία μετά από πολύ κόπο. Η μυρωδιά όμως έμεινε και παρόλα αυτά δεν φεύγει. Το έψαξα αρκετά λοιπόν και η συσκευή όζοντος που βρήκα διασπά τα αιωρούμενα σωματίδια και έτσι φεύγει η μυρωδιά. Την έχω ήδη παραγγείλει και θα την χρησιμοποιήσω σίγουρα και στο αυτοκίνητο γιατί κάνω προσπάθεια να κόψω το τσιγάρο και με ενοχλεί η τσιγαρίλα. Ελπίζω να τα καταφέρω. Να σου πω την αλήθεια μου άρεσε και αρκετά ότι εκτός από αποτελεσματικό δεν έχει καμία σχέση με χημικά. Εγώ από εδώ βρήκα τις πληροφορίες. https://www.ozonstockholm.se/gr/πώς-φεύγει-η-μυρωδιά-της-μούχλας.html 

Μπορείς να μας πεις την αιτία ;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, kotor9 said:

Μπορείς να μας πεις την αιτία ;

Είχε σπάσει ο σωλήνας του από πάνω γιατί είχε και αυτός παρόμοιο πρόβλημα στην κάτω μεριά του τοίχου και εγώ στην πάνω. Δεν ήταν δικός μου σωλήνας αλλά στην από πάνω μεριά για αυτό δεν τον έβρισκαν (τουλάχιστον έτσι μου είπαν δεν ξέρω και καλά από αυτά). Ευτυχώς που είναι συνεργάσιμος και είμαστε φίλοι αν ήταν κανας βλάκας σιγά μην άφηνε μαστόρους να μπούν μέσα. Έφερε δικό του μάστορα κιόλας. Εμένα με νοιάζει ότι το έλυσα και αυτό είναι το σημαντικότερο να σου πώ την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.