Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκατάσταση αποχέτευσης εύκαμπτοι σωλήνες


ilelvalvidor

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Κάνω ανακαίνιση στο σπίτι μου και ο υδραυλικός που ήρθε για το μπάνιο αντί να τοποθετήσει τους κλασσικούς σωλήνες πολυπροπυλένιου έβαλε εύκαμπτους σπιράλ σωλήνες για το σύστημα της αποχέτευσης. Οι ίδιο σωλήνες βγαίνουν από την εταιρεία solidrain για εύκαμπτο PVC.

Ρώτησα δύο υδραυλικούς για το υλικό αυτό, ο ένας δεν το είχε ξαναδεί ποτέ σε εγκαταστάσεις στην Αθήνα και ο άλλος το είχε δει ελάχιστες φορές στην επαρχία ενώ μου είπε ότι μπαίνει για μείωση κόστους υλικού και γιατί έχει λιγότερη δουλειά στην τοποθέτηση. Ενώ και οι δύο μου σύστησαν να βάλω καλύτερα σωλήνες valsir πολυπροπυλένιου.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με μία γνώμη για το εάν θα αντιμετωπίσω προβλήματα με τους εύκαμπτους σωλήνες στο μέλλον σε περίπτωση που τους έχει δουλέψει;

Ευχαριστώ πολύ. Παρακάτω έχω και φωτογραφία από την εγκατάσταση.

 

αποχέτευση (1).jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ειδικός στο θέμα της αποχέτευσης δεν είμαι, αλλά αυτούς τους σωλήνες δεν τους έχω ξαναδεί σε αποχέτευση.

Δεν θα τους προτιμούσα για αποχέτευση, διότι λόγω της τραχύτητας τους θα μαζεύουν διάφορους ρύπους. Θα προτιμούσα λείους

Link to comment
Share on other sites

και εμένα δεν μου αρέσει που δεν είναι λείοι. Επίσης επειδή είναι εύκαμπτοι μπορεί να μην έχουν ομοιόμορφη κλίση (ή ακόμα χειρότερα να έχουν κοιλιές).

Τέλος είναι εύκαμπτοι και υπάρχει ρίσκο παραμόρφωσης διατομής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.