Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια κατεδαφισης


NadiaP

Recommended Posts

3 ώρες πριν, NadiaP said:

Το τρίτο. 

Το είδα κι εγώ δηλαδή στη φωτογραφία και ένας άσχετος θα καταλάβαινε ότι δεν υπήρχε δάσος τότε.... Είδα δηλαδή που είναι το δάσος οπότε είδα και τη διαφορά.. 

Πως θα μπω στη ρυθμιση αν δεν βγουν πρωτα τα αποτελέσματα της αντίρρησης; 

Και όταν λέμε δασικό προστιμο τι εννοουμε; ο υπολογισμός βάσει τιμής ζώνης παλαιοτητας κλπ? Ότι ισχυει δηλαδή κ για τον 4495; 

 

Εγώ έχω καταλάβει ότι δασικό προστιμο με πριστιμο του 4495 έχουν τις ίδιες προυποθεσεις. Σωστά;

Ο νόμος λέει ότι θα μπεις στη ρύθμιση οικειοθελώς (άρα αν θες) και αν κερδίσεις την αντίρρηση θα σου επιστραφεί ότι έχεις πληρώσει ως τότε ή θα συμψηφιστεί με το πρόστιμο τακτοποίησης αυθαιρέτου που θα μπεις μετά.

Αν δεν την κερδίσεις την αντίρρηση τότε θα είσαι προστατευμένη ώστε να μην σου επιβάλλουν πρόστιμο που σίγουρα θα είναι μεγαλύτερο από αυτό της ρύθμισης δασικών αυθαιρέτων.

Η ρύθμιση για τα δασικά αυθαίρετα δεν έχει βγει ούτε ο τρόπος υπολογισμού του δασικού προστίμου θα τα υπό ένταξη δασικά ακίνητα. Είχε βγάλει ένα πρσχέδιο ο Φάμελος (ΣΥΡΙΖΑ) αλλά δεν προχώρησε γιατί ο νόμος του για τις οικιστικές πυκνώσεις κρίθηκε αντισυνταγματικός.

Ένας γνωστός από το Υπουργείο μου είπε βέβαια ότι ο νέος τρόπος υπολογισμού του προστίμου δασικών αυθαιρέτων δεν θα απέχει πολύ από το σχέδιο Φάμελου μιας που παρόλο που κυβερνά η ΝΔ τέτοια ζητήματα ετοιμέζονται από τεχνοκράτες του υπουργείου που είναι εκεί ανεξαρτήτως κυβερνήσεων.

Ο δασολόγος που έχει απευθυνθεί θα σε διαφωτίσει καλύτερα.

ΥΓ δεν πιστεύω ότι θα γκρεμιστεί ούτε ένα δασικό αυθαίρετο ακόμη και κραυγαλέες περιπτώσεις. Χρήμα θέλουν να μαζέψουν και να βάλλουν χέρι στη δασική νομοθεσία για ευρύτερους πολιτικούς, οικονομικούς και χωροτακτικούς λόγους...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ... Είμαστε σε αναμονή.. 

 

Τελευταίες δυο ερωτήσεις:

Αν χαρακτηριστεί δασικό οι επιλογές που εχω είναι:

1. Να πληρωσω το προστιμο και θα με αφήσουν σε ησυχία για 30 χρόνια. Μεταβιβάζεται μετά την πληρωμη του προστιμου αυτου το ακίνητο; οχι απ'οτι κατάλαβα καλά. Σωστά;

2. Να τους το παραχώρησω-στο δασαρχείο-για γκρέμισμα και να ησυχάσω. 

Αν δεν χαρακτηριστεί δασικό οι επιλογές που έχω είναι :

1. Να μπω σε ρυθμιση, να το τακτοποιήσω με το νόμο 4495  και μετά θα μπορώ να το πουλησω κ να το κάνω ότι θέλω παλι μεσα σε 30 χρόνια. Σωστά;

2. Να μην μπω σε ρυθμιση και να με πλακωσει η πολεοδομια με προστιμα συν να με βάλει να το γκρεμίσω με δικά μου έξοδα. 

 

τα' χω καταλάβει καλά;

(με έχει πιασει το κεφάλι μου τόσες μέρες με το παλιοσπιτο) 

Edited by NadiaP
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, NadiaP said:

Σε ευχαριστώ πολυ... Είμαστε σε αναμονή.. 

 

Τελευταίες δυο ερωτήσεις:

Αν χαρακτηριστεί δασικό οι επιλογές που εχω είναι:

1. Να πληρωσω το προστιμο και θα με αφήσουν σε ησυχία για 30 χρόνια. Μεταβιβάζεται μετά την πληρωμη του προστιμου αυτου το ακίνητο; οχι απ'οτι κατάλαβα καλά. Σωστά;

2. Να τους το παραχώρησω-στο δασαρχείο-για γκρέμισμα και να ησυχάσω. 

Αν δεν χαρακτηριστεί δασικό οι επιλογές που έχω είναι :

1. Να μπω σε ρυθμιση, να το τακτοποιήσω με το νόμο 4495  και μετά θα μπορώ να το πουλησω κ να το κάνω ότι θέλω παλι μεσα σε 30 χρόνια. Σωστά;

2. Να μην μπω σε ρυθμιση και να με πλακωσει η πολεοδομια με προστιμα συν να με βάλει να το γκρεμίσω με δικά μου έξοδα. 

 

τα' χω καταλάβει καλά;

(με έχει πιασει το κεφάλι μου τόσες μέρες με το παλιοσπιτο) 

Να το παραχωρήσεις στο δασαρχείο δεν θεωρώ ότι θα είναι μια λύση που θα υπάρξει διότι δεν θέλουν να γκρεμίσουν θέλουν να εισπράξουν.

Τα άλλα καλά τα έχεις καταλάβει με βάση αυτά που έχω διαβάσει και έχω ψάξει. Αλλά όλα είναι σε εξέλιξη και αργή μάλιστα.

Να σου πω πχ ότι έχουν κάνει ( στα λόγια ) 4 συμβούλια ιδιοκτησίας σε περιοχές που δεν ισχύει το τεκμήριο ιδιοκτησίας του δημοσίου (Μάνη Κρήτη κα). Γνωστός μου τοπογράφος που ασχολείται χρόνια με τέτοια θέματα μου είπε ότι θεωρεί ιδιαίτερα δύσκολο να γίνουν αυτές οι επιτροπές με βάση το ισχύον Σύνταγμα και το κάνουν για να κατευνάσουν την οργή κυρίως των Κρητικών.

Και μια συμβουλή 

Μη σκας με το σπίτι. Στο λέω γιατί έχω το ίδιο και χειρότερο πρόβλημα (το σπίτι που μεγάλωσα και ήταν κύρια κατοικία μέχρι να μετακομίσω σε άλλο νομό )  με σένα ως κληρονόμος και δεν θέλω να κληροδοτησω και γω το ίδιο στα παιδάκια μου. Σκέψου ότι έχω γείτονες με το ίδιο πρόβλημα και δεν έχουν κάνει απολύτως τίποτα και ούτε θα κάνουν (ένσταση στο κτηματολόγιο, αντίρρηση τίποτα ). Η λύση που θα δοθεί θα είναι οριζόντια και μάλλον δεν θα έρθει σύντομα. Ο δασαρχης της περιοχής μου μου είπε ότι αν λυθεί το θέμα σε 10 χρόνια θα είναι καλά . Και γω έχω σκάσει με το θέμα αλλά δεν είναι στο χέρι μας να το λύσουμε .

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οριζόντια λυση τι εννοείς?

 

Να σε ρωτησω κατι εσυ που τα ξέρεις; στην Αθήνα αλλά και γενικά δεν μπήκαν προσφατα πολλα αυθαίρετα σε ρυθμιση αυτά που λένε κατηγορία 1,2,3 κλπ? Δεν τακτοποιηθηκαν με τον νόμο 4495; Άρα δεν θα μπουν μετά τις αντιρρήσεις και τα δικά μας; γιατι δέκα χρόνια? Εννοώ αφου τα αλλά ξεκίνησαν... Πχ ένας γνωστός μου στην αναβυσσο του βγήκε ένα προστιμο 18000 και τα δίνει λίγα λίγα σε δόσεις. Έγινε κάτι κ άλλαξε με αυτα;

😕

Edited by NadiaP
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, NadiaP said:

Όταν λες οριζόντια λυση τι εννοείς?

 

Να σε ρωτησω κατι εσυ που τα ξέρεις; στην Αθήνα αλλά και γενικά δεν μπήκαν προσφατα πολλα αυθαίρετα σε ρυθμιση αυτά που λένε κατηγορία 1,2,3 κλπ? Δεν τακτοποιηθηκαν με τον νόμο 4495; Άρα δεν θα μπουν μετά τις αντιρρήσεις και τα δικά μας; γιατι δέκα χρόνια? Εννοώ αφου τα αλλά ξεκίνησαν... Πχ ένας γνωστός μου στην αναβυσσο του βγήκε ένα προστιμο 18000 και τα δίνει λίγα λίγα σε δόσεις. Έγινε κάτι κ άλλαξε με αυτα;

😕

 

Αν στα δικά μας δεν λυθεί το θέμα με το δασικό ουσιαστικά τίποτε δεν μπορεί να προχωρήσει. Δασικό σημαίνει ότι ανήκει στο δημόσιο . Αν πιστεύεις ότι θα φτιάξουν επιτροπές για την εξέταση αντιρρήσεων για 1.000.000 περιπτώσεις (ήδη είναι στα ντουλάπια τους 150.000 αντιρρήσεις εδώ και 6 χρόνια νομίζω ) σε λιγότερο από 5 χρόνια τότε τι να πω. 

Οριζόντια λύση σημάνει πολιτική λύση με κάποια μεσοβεζικη πρακτική που όμως κολλάει στο Σύνταγμα .

Περίμενε όπως θα κάνω και γω βλέπουμε . Μάζεψε ότι χαρτί μπορείς για την υποβολή μιας καλής αντίρρησης και βλέπουμε 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι ότι καλυτερο και σε σενα. Εγώ τα χαρτιά για την αντίρρηση τα έδωσα. Έχω ξεκινήσει δηλαδή. Γενικά Είναι μπερδεμα. Εδώ θα μαστε να τα λέμε... 

Εμένα αυτο που μου φαίνεται παραλογο είναι ότι θα πρεπει να υπαχθουμε σε ρυθμιση ενώ ακόμα δεν θα έχουν αποφασίσει αν οι ιδιοκτησίες μας είναι δασικές η όχι, δηλαδή δε θα έχουμε ακόμα κληθεί από την Επιτροπή. Εκεί είναι το παραλογο κατά τη γνώμη μου. Πρώτα πρεπει να αποσαφηνιστεί αυτό κ μετα αν θες να μπεις σε ρυθμιση. Έτσι δεν είναι;

 

Διότι στη δική μου περίπτωση επειδή εκρεμμει προστιμο μπορώ ανα πασα ώρα να το παραδωσω χωρίς κόστος. Τότε όμως θα μπορώ; δηλαδή πες μπαίνουμε στη ρυθμιση για τα δασικά, και πληρώνω μηχανικό, παράβολο κοκ και ξεκινάω τις δοσεις. Μετά όταν και αν χαρακτηριστει δασικό θα μπορώ και παλι να το παραδωσω χωρίς κόστος ; θα μου επιστρέψουν όσα έδωσα στις δόσεις; κι επισης μήπως τότε πρεπει να αναλάβω εγώ η ίδια τα έξοδα για την κατεδαφίση;

Εχω παρει διαφορετικές απόψεις και έχω μπερδευτεί. 

 

Εκτός (τώρα μου ρθε) αν δε θες να υπαχθεις σε αυτό τον νόμο τον 4685/20 και εφόσον απόχαρακτήριστει δασικό, επιλέξεις να μπεις στον 4495/17. Όμως μπορείς ; ισχυει ακόμα αυτός ο νόμος ; θα ισχυει;

Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου σας φαίνονται ανοητες πραγματικά προσπαθω να καταλάβω τι με συμφέρει να κάνω. 

 

Εμένα σκοπός μου είναι να μην κρατησω αυτό το σπιτι. Η να το παραδωσω -χθες- εφόσον τώρα μπορώ χωρίς έξοδα η να περιμενω να απόχαρακτηριστει ώστε να το τακτοποιησω κ να το πουλησω. Ένα από τα δυο. Μπορώ το πρωτο να το κάνω  κ μετα αν χαρακτηριστει δασικο; κι αν ναι, πως;

 

 

Με λίγα λόγια μπαίνεις οικειοθελώς στον 4465 μόνο αν θες να κρατήσεις αυτο το σπιτι; αν δεν το θες (και σε ενδιαφέρει μόνο η τακτοποιηση του καθαρό όμως χωρίς το δασικό του) μπορείς να μην υπαχθεις στη ρυθμιση και να περιμενεις τις αποφάσεις της Επιτροπής για τα δασικά ;

 

(1) Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" .

(2) Πρόσθεσε τονισμό (όπου λείπει) στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν έχει ενεργοποιηθεί τίποτα παρά μόνο η υποβολή αίτησης Προδηλου σφάλματος και αντίρρησης .

Οπότε σε συμβουλεύω να μην αγχώνεσαι και τόσο πολύ γιατί ούτε αυτοί ξέρουν τι θα γίνει και πως θα γίνει. Αν δεν αποφανθεί το συμβούλιο της επικρατείας όλα είναι στον αέρα. 

Αναμένουμε τις εξελίξεις. Από την πλευρά μου μέχρι αυτή τη στιγμή αυτά γνωρίζω και ότι παραπάνω πω θα είναι φιλολογική συζήτηση και εικασίες . Θα τα πούμε όταν υπάρξουν νέα . Θα σου πει σχετικά και ο δασολόγος σου.

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 12/8/2021 at 7:47 ΜΜ, NadiaP said:

Ευχομαι ότι καλυτερο και σε σενα. Εγώ τα χαρτιά για την αντίρρηση τα έδωσα. Έχω ξεκινήσει δηλαδή. Γενικά Είναι μπερδεμα. Εδώ θα μαστε να τα λέμε... 

Εμένα αυτο που μου φαίνεται παραλογο είναι ότι θα πρεπει να υπαχθουμε σε ρυθμιση ενώ ακόμα δεν θα έχουν αποφασίσει αν οι ιδιοκτησίες μας είναι δασικές η όχι, δηλαδή δε θα έχουμε ακόμα κληθεί από την Επιτροπή. Εκεί είναι το παραλογο κατά τη γνώμη μου. Πρώτα πρεπει να αποσαφηνιστεί αυτό κ μετα αν θες να μπεις σε ρυθμιση. Έτσι δεν είναι;

 

Διότι στη δική μου περίπτωση επειδή εκρεμμει προστιμο μπορώ ανα πασα ώρα να το παραδωσω χωρίς κόστος. Τότε όμως θα μπορώ; δηλαδή πες μπαίνουμε στη ρυθμιση για τα δασικά, και πληρώνω μηχανικό, παράβολο κοκ και ξεκινάω τις δοσεις. Μετά όταν και αν χαρακτηριστει δασικό θα μπορώ και παλι να το παραδωσω χωρίς κόστος ; θα μου επιστρέψουν όσα έδωσα στις δόσεις; κι επισης μήπως τότε πρεπει να αναλάβω εγώ η ίδια τα έξοδα για την κατεδαφίση;

Εχω παρει διαφορετικές απόψεις και έχω μπερδευτεί. 

 

Εκτός (τώρα μου ρθε) αν δε θες να υπαχθεις σε αυτό τον νόμο τον 4685/20 και εφόσον απόχαρακτήριστει δασικό, επιλέξεις να μπεις στον 4495/17. Όμως μπορείς ; ισχυει ακόμα αυτός ο νόμος ; θα ισχυει;

Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου σας φαίνονται ανοητες πραγματικά προσπαθω να καταλάβω τι με συμφέρει να κάνω. 

 

Εμένα σκοπός μου είναι να μην κρατησω αυτό το σπιτι. Η να το παραδωσω -χθες- εφόσον τώρα μπορώ χωρίς έξοδα η να περιμενω να απόχαρακτηριστει ώστε να το τακτοποιησω κ να το πουλησω. Ένα από τα δυο. Μπορώ το πρωτο να το κάνω  κ μετα αν χαρακτηριστει δασικο; κι αν ναι, πως;

 

 

Με λίγα λόγια μπαίνεις οικειοθελώς στον 4465 μόνο αν θες να κρατήσεις αυτο το σπιτι; αν δεν το θες (και σε ενδιαφέρει μόνο η τακτοποιηση του καθαρό όμως χωρίς το δασικό του) μπορείς να μην υπαχθεις στη ρυθμιση και να περιμενεις τις αποφάσεις της Επιτροπής για τα δασικά ;

 

(1) Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" .

(2) Πρόσθεσε τονισμό (όπου λείπει) στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

λοιπόν τυπικά ενεργοποιήθηκε η πλατφόρμα εθελοντικής δήλωσης δασικών αυθαίρετων στην ιστοσελίδα των υπηρεσιών του Κτηματολογίου.

image.png.59e3781fd7587b0f13d8ac10da1973d7.png

https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/InfoDasikaOikP_Page.aspx

και λέω τυπικά γιατί ουσιαστικά ακόμη δεν δουλεύει. Προσπάθησα να κάνω αίτηση δοκιμαστικά αλλά δεν φορτώνω τον ΟΤΑ.

Πήρα τηλ στο ΥΠΕΝ στο τμήμα με τους δασικούς χάρτες και μου είπαν ότι ακόμη μάλλον δεν δουλεύει και να το τσεκάρω μία φορά την εβδομάδα (σαν χάπι ένα πράγμα).

για να δηλώσεις το ακίνητο εδώ χρειάζεται πρώτα να έχει υποβληθεί αίτηση προδήλου σφάλματος ή αντίρρηση και μετά 250 ευρώ παράβολο, τεχνική έκθεση μηχανικού και κάποια άλλα στοιχεία τα οποία θα στα πει ο μηχανικός ή ο δασολόγος σου.

Άντε να δούμε πόσα χρόνια θα κρατήσει όλο αυτό ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.