Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη στάσης ανελκυστήρα στο δώμα πολυκατοικίας


akisb

Recommended Posts

Σε 2οροφη πολυκατοικία του 1978 αυτή τη στιγμή υπάρχει ανελκυστήρας που εξυπηρετεί 1ο και 2ο όροφο.

Λόγω του ότι η κοινόχρηστη ταράτσα χρησιμοποιείται όλο και περισσότερο από ενοίκους και η πρόσβαση γίνεται μόνο με σκάλες θέλουμε να προσθέσουμε 1 στάση στο δώμα. Αυτή τη στιγμή στο σημείο που θα γίνει η νέα στάση υπάρχει το μηχανοστάσιο το οποίο θα πρέπει να μετακινηθεί ώστε στη θέση του να μπει ο θάλαμος για την στάση στο 3ο όροφο.

Χρειάζεται να γίνει κάποια αναθεώρηση της άδειας ανελκυστήρα για τη νέα στάση;

Θα επηρεάσει η εργασία αυτή την ένταξη μας στο εξοικονομώ για την αναβάθμιση ανελκυστήρα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, akisb said:

1) Σε 2οροφη πολυκατοικία του 1978 αυτή τη στιγμή υπάρχει ανελκυστήρας που εξυπηρετεί 1ο και 2ο όροφο.

2) Χρειάζεται να γίνει κάποια αναθεώρηση της άδειας ανελκυστήρα για τη νέα στάση;

3) Θα επηρεάσει η εργασία αυτή την ένταξη μας στο εξοικονομώ για την αναβάθμιση ανελκυστήρα;

1. Είναι καταχωρημένος ο ανελκυστήρας στα μητρώα του αρμόδιου Δήμου; Η απάντηση θα κρίνει την ερώτηση 2. Διότι σίγουρα θα χρειαστεί κάτι καινούριο, αλλά το θέμα είναι τι και πως.

3. Εννοείται. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Στο δήμο μου με ενημέρωσαν ότι πρέπει να πάω στην πολεοδόμια Αθήνας να ελέγξω εκεί αν είναι καταχωρημένος.Δεν ξέρω γιατί.

Αυτή είναι η λογική σειρά των επόμενων ενεργειών μου;

1. Πάω στη πολεοδομία βρίσκω την άδεια.

2.Υποθέτω θα πρέπει να κάνω κάποια αναθεώρηση ώστε να αναφέρει και την 3η στάση

3. Κάνω τις εργασίες/μελέτη για να ανέβει και στον 3 όροφο

4. Καλώ τον φορέα πιστοποίησης για να καταγράψει την υπάρχουσα κατάσταση.

5. Κάνω αναβάθμιση ανελκυστήρα μέσω του εξοικονομώ (έχουμε ήδη εγκριθεί)

6. Καλώ τον φορέα πιστοποίησης 2η φορά για να καταγράψει τις αλλαγές.

7. Καταθέτω τα δικαιολογητικά στο Εξοικονομώ.

 

Σε όλα τα παραπάνω πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι που θα δημιουργήσει πρόβλημα σε ότι αφορα το εξοικονομώ ή που θα πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Σε όλα αυτά τα ερωτήματα,τι σας έχουν απαντήσει η εταιρεία που θα βάλει τον ανελκυστήρα, όπως επίσης και σύμβουλός σας?

Γιατί ότι και να σας πούμε εμείς,  αυτοί θα φέρουν την ευθύνη εγκατάστασης και της κατάθεσης του προγράμματος. 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, akisb said:

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

1) Στο δήμο μου με ενημέρωσαν ότι πρέπει να πάω στην πολεοδομία Αθήνας να ελέγξω εκεί αν είναι καταχωρημένος. Δεν ξέρω γιατί.

2) Αυτή είναι η λογική σειρά των επόμενων ενεργειών μου;

3) Σε όλα τα παραπάνω πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι που θα δημιουργήσει πρόβλημα σε ότι αφορά το εξοικονομώ ή που θα πρέπει να προσέξω;

1) Εφ' όσον ο ανελκυστήρας δεν είναι καταχωρημένος στα ψηφιακά αρχεία του Δήμου (η άδειά του υπάρχει σίγουρα, αλλιώς δεν θα ήταν ηλεκτροδοτημένος) η διαδικασία απλουστεύεται. Απευθυνθείτε σε ένα συνάδελφο Η/Μ.

2) Έχετε ελέγξει μέσω κάποιου συναδέλφου Πολιτικού ή Αρχιτέκτονα Μηχανικού, την καθ' ολοκληρία δυνατότητα της επέκτασης του φρέατος του ανελκυστήρα στο δώμα; Και το μηχανοστάσιο; Θα μπει ανελκυστήρας χωρίς μηχανοστάσιο; Αυτά είναι σημαντικά ζητήματα που πρέπει να λύσετε γιατί αν αργότερα θελήσετε να νομιμοποιήσετε τις μετατροπές αυτές, ή να καταχωρήσετε τον ανελκυστήρα στο Δήμο, θα τα βρείτε μπροστά σας.  

3) Υπό αυτές τις προϋποθέσεις το "εξοικονομώ" μπορείτε για την ώρα να το προχωρήσετε. Θα σας πει ο σύμβουλος.

Edited by Konstantinos IB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2021 at 8:56 ΠΜ, Bill22 said:

Καλημέρα σας! Σε όλα αυτά τα ερωτήματα,τι σας έχουν απαντήσει η εταιρεία που θα βάλει τον ανελκυστήρα, όπως επίσης και σύμβουλός σας?

Γιατί ότι και να σας πούμε εμείς,  αυτοί θα φέρουν την ευθύνη εγκατάστασης και της κατάθεσης του προγράμματος. 

 

Οι εταιρείες που ζητάω προσφορές μου ζητάνε να εμπλακεί πολιτικός μηχανικός καθώς το δώμα θα πρέπει να ανυψωθεί ώστε να πάρει το νέο θάλαμο και τις τροχαλίες (2 + 2.20) = 4.20 κατελάχιστο).

Από ότι διάβασα σε ένα φεκ (N4759-2020_FEK245A_9Dec2020_PV_related) 

 Άρθρο 110 Κατασκευές πάνω από το κτίριο 

Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό επιτρεπονται

γ) Απολήξεις κλιμακοστασίων με στάση ανελκυστήρα στο δώμα (φυτεμένο ή μη) και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 4,20 μ. από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου.

Θεωρητικά εγώ μπορώ να αυξήσω σε ύψος το χώρο στο μηχανοστάσιο ώστε να πάρει το νέο θάλαμο και τις τροχαλίες χωρίς πρόβλημα.

Το μηχανοστάστιο θα πρέπει να μετακινηθεί ώστε στη θέση του να μπει η στάση στον τελευταίο όροφο. Αυτό μου έχουν πει από την εταιρεία και στη συνέχεια μου είπαν να γίνει έλεγχος από μηχανικό για τη στατικότητα/φορτία κλπ.

Ο σύμβουλος τυχγάνει να είναι και πολιτικός μηχανικός οπότε θα του ζητήσω να το ψάξει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2021 at 6:35 ΜΜ, Konstantinos IB said:

1) Εφ' όσον ο ανελκυστήρας δεν είναι καταχωρημένος στα ψηφιακά αρχεία του Δήμου (η άδειά του υπάρχει σίγουρα, αλλιώς δεν θα ήταν ηλεκτροδοτημένος) η διαδικασία απλουστεύεται. Απευθυνθείτε σε ένα συνάδελφο Η/Μ.

2) Έχετε ελέγξει μέσω κάποιου συναδέλφου Πολιτικού ή Αρχιτέκτονα Μηχανικού, την καθ' ολοκληρία δυνατότητα της επέκτασης του φρέατος του ανελκυστήρα στο δώμα; Και το μηχανοστάσιο; Θα μπει ανελκυστήρας χωρίς μηχανοστάσιο; Αυτά είναι σημαντικά ζητήματα που πρέπει να λύσετε γιατί αν αργότερα θελήσετε να νομιμοποιήσετε τις μετατροπές αυτές, ή να καταχωρήσετε τον ανελκυστήρα στο Δήμο, θα τα βρείτε μπροστά σας.  

3) Υπό αυτές τις προϋποθέσεις το "εξοικονομώ" μπορείτε για την ώρα να το προχωρήσετε. Θα σας πει ο σύμβουλος.

Αυτό που φοβάμαι με το εξοικονομώ κατοικον είναι ότι ο φορέας πιστοποίησης θα έρθει και θα βρει ανελκυστήρα 2 στάσεων τη 1η φορά και στη 2η πιστοποίηση θα βρει ότι έγινε 3 στάσεων (μετά την επέκταση και τις εργασίες αναβάθμισης που καλύπτει το εξοικονομώ).

Άρα σκέφτομαι ότι θα πρέπει να ξεκινήσω τις εργασίες επέκτασης  στην ταράτσα πριν το εξοικονομώ. Το πρόβλημα είναι ότι η άδεια τώρα φαίνεται 03/83 και επειδή είναι παλιός ανελκυστήρας καλύπτεται απο το εξοικονομώ.

Αν μετά τις εργασίες  βγει νέα άδεια πχ 09/2021 ίσως να μη καλύπτει μετά το πρόγραμμα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω τις δυσκολίες εξ' αρχής. Έχετε κυρίως αρχιτεκτονικά προβλήματα όπως μεταβολές ύψους της απόληξης κλιμακοστασίου, κατασκευή φρέατος, μεταβολή της θέσης του μηχανοστασίου κλπ.

Μαζί λοιπόν με τις λύσεις που έχουν πέσει στο τραπέζι ψάξτε και τη λύση ενός ανελκυστήρα MRL, ή αλλιώς ανελκυστήρα χωρίς μηχανοστάσιο. Ρωτήστε σχετικές εταιρείες, απευθυνθείτε σε αρμόδιο συνάδελφο για το είδος της οικοδομικής άδειας που θα απαιτηθεί γι' αυτήν την περίπτωση και μετά συνεννοηθείτε με τον σύμβουλο του εξοικονομώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.