Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαχείριση τεχνικών έργων - ΕΑΠ


sundance

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα σε όλους και καλή επιτυχία σε όσους είναι σε κατηγορία Β και ελπίζουν να βρεθεί μια θέση για αυτούς στο εν λόγο μεταπτυχιακό.

 

Και φυσικά συγχαρητήρια σε όλους όσοι είναι κατηγορία Α!

 

Είναι η 7η φορά που κάνω αίτηση στο ΕΑΠ στο μεταπτυχιακό Διαχείριση Τεχνικών Έργων και επιτέλους κληρώθηκα σειρά 48 στην Β Κατηγορία.

 

Ο αριθμός των εισακτέων από ΤΕΙ είναι 38, εύχομαι και ελπίζω να βρεθούν τα κενά που χρειάζονται για να το παρακολουθήσω.... :)

 

Μένω Θεσσαλονίκη, γνωρίζω ήδη δύο άτομα από το φιλικό μου περιβάλλον (έναν από ΑΕΙ και έναν από ΤΕΙ) που κληρώθηκαν κατηγορία Α στο μεταπτυχιακό αυτό φέτος.

 

Βοηθήστε με να καταλήξω γιατί πρέπει να στείλω τα χαρτιά μου και εγώ ως επιλαχούσα, να δηλώσω 2 θεματικές ενότητες ή θα είναι άχρηστα τα λεφτά και δεν θα προλαβαίνω?

 

Εργάζομαι καθημερινά έως τις 14:30 εκπονώντας αρχιτεκτονικές μελέτες και διακοσμήσεις σε μια μεγάλη τεχνική κατασκευαστική εταιρεία, από εκεί και πέρα είμαι φουλ καθώς διδάσκω ΑutoCAD σε δημόσια ΙΕΚ, φροντιστήρια και ιδιαίτερα μαθήματα, που προτίθεμαι να τα θυσιάσω, προκειμένου να διαβάσω και να αφιερωθώ στο μεταπτυχιακό γιατί το θέλω πάαααρα πολύ!

 

Το e-mail μου είναι [email protected]

 

Κανείς άλλος που κληρώθηκε από Θεσσαλονίκη???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα! Με την πρωτη και κληρωθηκα 29ος κατηγορια Α!

Γενικα εχετε ακουσει καλα λογια? αξιζει τα λεφτα και το χρονο που απαιτειται?

Link to comment
Share on other sites

μου έχουν πει οτι είναι αρκετά απαιτητικό

Πιστεύω πως έτσι όπως έχουμε γίνει πλεόν στην Ελλάδα

κανένα μεταπτυχιακό δεν αξλιζει ούτε το χρήμα ούτε τον κόπο μας

Τέλος πάντων θα δηλώσω μια θεματική ενότητα όπως ξαναέγραψα και βλέπουμε.

Κι εγώ Θεσσαλονίκη παρακολουθώ

Link to comment
Share on other sites

σας λεω καποιοες πληροφοριες που εμαθα:

αρχικα για να φτασουμε μεχρι τις εξετασεις θα πρεπει να εχουμε ολοκληρωσει καποιες εργασιες. Για να περασουμε το μαθημα προφανως μετα τις εργασιες πρεπει να περασουμε και στις εξετασεις....

Επισης οτι δηλωσουμε και οτι πληρωσουμε θα εχουμε σαν μαθηματα τον Οκτωβρη. Δηλαδη δεν μπορουμε να δηλωσουμε τωρα μια θεματικη ενοτητα και το καλοκαιρι να συμπληρωσουμε αλλη μια.... Τραγικο αυτο γιατι ετσι θελουν 1500€ για ενα μεταπτυχιακο που ξεκινα τον Οκτωβρη και συνεπως δε μπορουνε να ξερουμε τι χρονο διαθεσιμο θα εχουμε κτλ....

Τελος μου ειπαν οτι περιπου μια θεματικη ενοτητα θελει 10 ωρες διαβασμα...

 

Ρωτω τους παλιους...2 ενοτητες παλευονται σε μια χρονια? το επιπεδο των εργασιων ειναι με βαση τα μαθηματα? βιβλιογραφια? τι ειδους και τι βαθμο δυσκολιας εχουν?

Το μεταπτυχιακο ειναι κυριως οικονομικου ή τεχνικου επιπεδου? Για καποιον που ενδιαφεται για το οικονομικο σκελος των εργων το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο ειναι ενδιαφερον?

Υπαρχει κοψιμο γενικα ή οχι? Σοβαρη δουλεια γινεται ή οπως με τη σχολη απλα οταν με το καλο το τελειωσουμε θα εχουμε απλα ενα χαρτι χωρις ιδιαιτερες γνωσεις?

Συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα...το εμαιλ μου ειναι [email protected]

Link to comment
Share on other sites

άτομο που το παρακολουθεί μου είπε ότι είναι περισσότερο

τεχνικής κατεύθυνσης και ανησυχώ ιδιαίτερα γι'αυτό

αυτή τη στιγμή ετοιμάζω τα χαρτιά μου

είναι και τα χρήματα αρκετά για τις 2 ενότητες

και χωρίς να ξέρεις πως θα είσαι τον Οκτώβρη

Αλλά γιατί λες 1500??

Δεν είναι 850+850=1700?

Επίσης τα βιβλία δεν έχουν καμια σχέση με τις εργασίες που

θα έχουμε.

Ελπίζω να μην ισχύει:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι σε όλους!

 

Έστειλα τα χαρτιά μου την Τρίτη... έβγαλα φωτογραφίες, επικύρωσα τα χαρτιά και.. Ουφ! Έστειλα επιτέλους αυτό το συστημένο (φυσικά το σταύρωσα πρώτα, μπας και πιάσει!) :)

Βέβαια βγήκα στο χιόνι για πολύ ώρα (φωτογραφείο, φωτοτυπείο, βιβλιοπωλείο, ΚΕΠ, ταχυδρομείο) και άρπαξα ένα κρύωμα που ήταν όλο δικό μου... για 6 μέρες πυρετό είχα! Σήμερα ανάρρωσα! Ελπίζω να άξιζε τον κόπο.

 

Maria Ioanna είδα Διοικηση κ Διαχείριση έργων Τ.Ε. τελειωσες! Στην Λάρισα? Γιατί ο παιδικός μου φίλος σπούδασε σε αυτό το τμήμα!

 

Τα λεφτά είναι πολλά, συμφωνώ... Απλά όποιος τα δώσει προφανώς και πρέπει να είναι συνηδειτοποιημενος να διαβάσει... και ίσως είναι και ένα κίνητρο αυτό για να διαβάσουμε πολύ!

 

Εγώ από όσο ξέρω χρειάζονται 10ώρες εβδομαδιαίο διάβασμα ανά θεματική ενότητα. Κουράγιο σε όλους, η επόμενη χρονιά (και όχι μόνο) θα ζοριστούμε λιγάκι.

(Εσείς δηλαδή, για εμένα ακόμα το ελπίζω καθότι είμαι Β' Κατηγορία).

:)

 

Καλή συνέχεια σας εύχομαι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.