Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαχείριση τεχνικών έργων - ΕΑΠ


sundance

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Είμαι κι εγώ απο τους τυχερούς που κληρώθηκε για το μεταπτυχιακό φέτος!

Όμως έχω κάποιους προβληματισμούς και θα ήθελα να ρωτήσω τους ανθρώπους που το παρακολουθούν.

 

Αν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο γνωστικό υπόβαθρο για να μπορέσεις να ανταποκριθεις?Δηλαδή αν χρειάζεται παραπάνω διάβασμα ώστε να καλύψω τα κενα που θα έχω σε σύγκριση με ενα πολιτικο μηχανικό για παράδειγμα.

Στο μεταπτυχιακο δινεται βαρύτητα στο τεχνικό κομματι ή σε αυτο της διαχείρησης?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το συγκεκριμένο MSc πρόσφατα. Μόνο ένα 20% των μαθημάτων είναι καθαρά τεχνικό κομμάτι, το οποίο είναι όντως προσανατολισμένο περισσότερο προς τους Πολιτικούς. Τα υπόλοιπα είναι οικονομικά, νομοθεσία και διοίκηση επιχειρήσεων, με έμφαση στα σχετικά με τη διαχείριση έργου. Συνεπώς, ακόμη και αν έχεις προβλήματα στο τεχνικό κομμάτι, ο όγκος είναι σχετικά μικρός.

 

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον μεταπτυχιακό. Οι γνώσεις που παίρνεις μπορούν να εφαρμοστούν σε ευρύ φάσμα πεδίων και επηρεάζει τον τρόπο σκέψης σου (εφόσον βέβαια το δει κανείς σοβαρά και ασχοληθεί..)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση!

Είναι ιδιαίτερα ξεκάθαρη και κατατοπιστική!

 

Να υποθέσω πως η Θ.Ε. ΔΧΤ 51 (Τεχνική της κατασκευής) είναι καθαρά τεχνικό?

Μπορείς σε παρακαλω να δώσεις ενα παράδειγμα όταν λες ότι είναι προσανατολισμένο στους πολιτικούς?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εννοώ ότι στη δχτ51 εξετάσαμε θέματα όπως σχεδιασμός ξυλοτύπων, σχεδιασμός μελέτη και κατασκευή φραγμάτων, σχεδιασμός και κατασκευή οδών. Δεν είναι ότι οι άλλες ειδικότητες δεν μπορούν να τα καταφέρουν. Εξάλλου, στη δχτ51 ασχολείσαι κυρίως με την εφαρμοσμένη διάσταση (περισσότερο δηλαδή με το κατασκευαστικό κομάτι), χωρίς να προχωράς σε μεγάλο βάθος για τα συγκεκριμένα θέματα (εκτός κι αν επιλέξεις να κάνεις διπλωματική σε αυτά..)

 

Σίγουρα όμως θα χρειαστείς αρκετά περισσότερο διάβασμα από έναν πολιτικό...

 

Πάντως, για μένα τουλάχιστο, το δυσκολότερο κομάτι του MSc ήταν η διπλωματική... μου βγήκε η πίστη...

 

Καλή επιτυχία και καλή δύναμη σου εύχομαι!

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Ελπίζω οτι θα πάνε όλα καλά!

 

Οποιαδήποτε πληροφορία,σκέψη,προβληματισμός απο ανθρώπους που έχουν τελειώσει ή φοιτούν στο μεταπτυχιακό είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω επιλεχθεί αλλά ακόμα δεν έχω δηλώσει γιατί για κάποιο λόγο ζητούν όλα τα λεφτά μπροστά, δόσεις μόνο με πιστωτική.. Να ρωτήσω, πόσα μόρια συνήθως πρέπει να έχεις για να πάρεις υποτροφία; Αν τα υπολογίζω καλά μαζί με τον βαθμό πτυχίου έχω 32, είναι αρκετά;

Edited by Van_pan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.