Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαχείριση τεχνικών έργων - ΕΑΠ


sundance

Recommended Posts

Γεια σας κι απο μένα! Έπειτα από 7 χρόνια κληρώθηκα στην κατηγορία Β ως 8 επιλαχούσα

και ευτυχώς για μένα δεν πήγαν 25 κι έτσι είμαι πλέον φοιτήτρια του μεταπτυχιακού!

Έχω πάρει 2 ενότητες 50 και 51. Ελπίζω να τα καταφέρω. Θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 1 year later...

Μετα την κληρωση η σειρα καταταξης μου ειναι 52 στην Β κατηγορια.

 

Εχω στειλει τα χαρτια μου. Υπαρχει καμια πιθανοτητα να με παρουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας και απο μενα και καλη αρχη στο ΔΧΤ. όποιος συνάδελφος χρειάζεται υλικό για το μεταπτυχιακό ας ποσταρει σε αυτο το θρεντ, και οπου μπορω να βοηθησω.

 

Edited by sakatis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας και από μένα. Είμαι στο τέταρτο έτος φοιτητής στο τμήμα πολιτικών μηχανικών και ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό της διαχείρισης τεχνικών έργων του ΕΑΠ.

Μπορεί κάποιος που είναι στο μεταπτυχιακό αυτό να μου πει κάποια πράγματα;

 

Πιστεύω είναι ένα μεταπτυχιακό που δεν σε περιορίζει και έχει ένα ευρύ αντικείμενο σε σύγκριση ας πούμε με ένα μεταπτυχιακό πάνω σε στατικά κλπ.

Είναι τόσο απαιτητικό όσο λένε σε προηγούμενα σχόλια;

Επίσης, θα ήταν χρήσιμο αν κάποιος απόφοιτος μας έλεγε κατά πόσο τον βοήθησαν οι γνώσεις που αποκόμισε στην μετέπειτα πορεία του κάτι το οποίο δεν έχει αναφερθεί καθόλου στη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφε, φαντάζομαι πως μπορώ να σε διαφωτίσω λίγο μιας και έχω παρακολουθήσει το εν λόγω πρόγραμμα και βρίσκομαι στο στάδιο εκπόνησης της διπλωματικής μου. Το μεταπτυχιακό σαν θεματολογία έχει αρκετό ενδιαφέρον, προσωπικά μου έδωσε αρκετές γνώσεις πάνω σε θέματα που δεν τα είχα αναπτύξει τόσο στην σχολή. Ιδαίτερα ενδιαφέρουσα η ενότητα της Νομοθεσίας των Τεχνικών Έργων και του Οικονομικού- Χρονικού προγραμματισμού. Άλλωστε είναι αυτά που μου φάνηκαν και πιο χρήσιμα, δεδομένου ότι ασχολήθηκα  με αυτά και κατά την εργασία μου. Δεν υπάρχει μεγάλη εμβάθυνση στην θεματολογία καθώς πέρα από τις κατασκευαστικές ειδικότητες γίνονται δεκτοί και άλλες ειδικότητες όπως Μηχανολόγοι, Ηλεκτρολόγοι κοκ, οπότε το πρόγραμμα έχει προσαρμοστεί και στα μέτρα τους (ιδιαίτερα η ΔΧΤ51- Τεχνική της Κατασκευής). Ας μην γελιόμαστε, όμως, κανένα μεταπτυχιακό δεν θα σε εφοδιάσει με αυτά που θα αποκομίσεις από την πρακτική εμπειρία και την προσωπική ενασχόληση, ιδιαίτερα στον κατασκευαστικό κλάδο. Δεν θεωρώ ότι είναι ιδιαιτέρως απαιτητικό από θέμα χρόνου, δεδομένου ότι παρακολουθούσα 2 ενότητες τον χρόνο με παράλληλη εργασία και μπορούσα να ανταπεξέλθω μια χαρά. Με συστηματικό διάβασμα και οργάνωση του χρόνου μπορείς άνετα να βγάλεις το πρόγραμμα, άλλωστε οι υποχρεωτικές ασκήσεις που πρέπει να παραδίδεις καλύπτουν όλο το φάσμα της εξεταστέας ύλης επομένως προετοιμάζεσαι παράλληλα και για την τελική εξεταστική. Θεωρώ πως είναι ιδανικό για κάποιον που εργάζεται άρα δεν μπορεί να παρακολουθήσει ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα δια ζώσης και για κάποιον που δεν κατοικεί ή δεν έχει την δυνατότητα να μετακομίσει σε πόλη που μπορεί να παρακολουθήσει ανάλογο πρόγραμμα (πχ μεταπτυχιακό των Πολ. Μηχ ΑΠΘ), σε άλλη περίπτωση καλό είναι να παρακολουθήσεις άλλο πρόγραμμα καθώς ο ελάχιστος χρόνος ολοκλήρωσης του μετατπυχιακού στο ΕΑΠ είναι 2-3 χρόνια και έχει συνολικό κόστος 3500 ευρώ (αν δεν πάρεις υποτροφία) που με τα ίδια θα μπορούσες να παρακολουθήσεις ένα πρόγραμμα του εξωτερικού.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.