Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαχείριση τεχνικών έργων - ΕΑΠ


sundance

Recommended Posts

Καλησπέρα !

Ετοιμάζω την ηλεκτρονική αίτηση και στο πεδιο επιλογής κατηγορίας υποψηφίου χωρίς 10 ετή εμπειρία υπάρχουν σαν επιλογές οι Α και Β χωρίς να μπορώ να εντοπίσω ποιά είναι η διαφορά μεταξύ τους.Αυτό που βλέπω είναι οτι στη Α κατηγορία επιλέγονται 248 ενώ στη Β 60.Ξέρει κανείς με ποιό κριτήριο διαλέγουμε Α ή Β?

Link to comment
Share on other sites

Οι κατηγορίες εισαγωγής είναι:

απόφοιτοι ΑΕΙ χωρίς εμπειρια (248)

απόφοιτοι ΑΕΙ με 10ετή εμπειρία (60)

απόφοιτοι ΤΕΙ χωρίς εμπειρία (60)

απόφοιτοι ΤΕΙ με 10ετή εμπειρία (17)

 

δες και εδώ

https://www.eap.gr/el/programmata-spoudwn/61-diaxeirisi-texnikon-ergon-msc/616-f3392d9c3a995b564924b217ffd0b85b

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Κατι ακόμα . Ζητούν 50 ευρώ σαν προκαταβολή διδάκτρων.Σε περίπτωση που δεν επιλεγεί κάποιος επιστρέφονται αυτά τα  χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θα ηθελα να σας ρωτήσω αν η ενότητα 60 μαζί με την 61 βγαίνουν σε μια χρονια. Στο παρελθόν είχα πάρει την 50 μαζί με την 51 και δεν τα κατάφερα και με τις δυο.

Η 60 και η 61 πως είναι από επίπεδο δυσκολίας;

 

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΧΤ60 είναι η Νομοθεσία τεχνικών έργων. Καλύπτει όλο το φάσμα της ιδιότητάς μας. Μου φάνηκε αρκετά εύκολη. Θέλει συστηματικό διάβασμα των νομοθετημάτων. Φέτος κάνανε το εξής απαράδεκτο: Ενώ όλη τη χρονιά μελετούσαμε και γράφαμε εργασίες για την ισχύουσα νομοθεσία, στο τέλος μας ανακοίνωσαν ότι θα εξεταστούμε στην ύλη των βιβλίων αποκλειστικά (ούτε καν τις εργασίες μας δεν θα έχουμε μαζί). Το πρόβλημα προκύπτει στο ότι τα σχετικά βιβλία αναφέρονται στην κατάσταση που επικρατούσε προ 20ετίας - 30ετίας . Με λίγα λόγια εξεταζόμαστε σε παρωχημένη νομοθεσία.

Η ΔΧΤ61 είναι το οικονομικά των έργων. Η ύλη μου φάνηκε βατή αλλά απαιτητική. Σίγουρα όχι όμως αυτό που συνάντησες στην ΔΧΤ51. Με συστηματικό διάβασμα ανταπεξέρχεσαι εύκολα.

Το αν θα τις καταφέρεις και τις δύο εξαρτάται από πόσο χρόνο θα διαθέσεις και από πόσο συστηματικά μελετάς. Πάντως εμένα μου φάνηκε πιο εύκολος συνδυασμός από τις ΔΧΤ50+ΔΧΤ51.

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΧΤ60 είναι η Νομοθεσία τεχνικών έργων. Καλύπτει όλο το φάσμα της ιδιότητάς μας. Μου φάνηκε αρκετά εύκολη. Θέλει συστηματικό διάβασμα των νομοθετημάτων. Φέτος κάνανε το εξής απαράδεκτο: Ενώ όλη τη χρονιά μελετούσαμε και γράφαμε εργασίες για την ισχύουσα νομοθεσία, στο τέλος μας ανακοίνωσαν ότι θα εξεταστούμε στην ύλη των βιβλίων αποκλειστικά (ούτε καν τις εργασίες μας δεν θα έχουμε μαζί). Το πρόβλημα προκύπτει στο ότι τα σχετικά βιβλία αναφέρονται στην κατάσταση που επικρατούσε προ 20ετίας - 30ετίας . Με λίγα λόγια εξεταζόμαστε σε παρωχημένη νομοθεσία.

Η ΔΧΤ61 είναι το οικονομικά των έργων. Η ύλη μου φάνηκε βατή αλλά απαιτητική. Σίγουρα όχι όμως αυτό που συνάντησες στην ΔΧΤ51. Με συστηματικό διάβασμα ανταπεξέρχεσαι εύκολα.

Το αν θα τις καταφέρεις και τις δύο εξαρτάται από πόσο χρόνο θα διαθέσεις και από πόσο συστηματικά μελετάς. Πάντως εμένα μου φάνηκε πιο εύκολος συνδυασμός από τις ΔΧΤ50+ΔΧΤ51.

 

Διονύσιε ποιά η γνώμη σου για την ΔΧΤ 51; Έγινα δεκτός στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό αλλά έχω διαβάσει τόσα για αυτή την ενότητα που λέω μήπως τελικά απευθύνεται μόνο σε ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, νέο μέλος του μεταπτυχιακού και ήρθε η ώρα για την πρώτη εργασια .Έχω επιλέξει ΔΧΤ50 και ΔΧΤ51.Μήπως μπορεί κάποιος να μου προωθήσει μια εργασία για να δω τη μορφή της;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, 

Παρότι το τελευταίο ποστ απέχει 3 χρόνια θα αποφύγω να φτιάξω νεο θέμα. Υπάρχει κάποιος που έχει αποφοιτήσει απο αυτό το ΠΜΣ πρόσφατα; Διάβασα στις προηγούμενες σελίδες ότι η ύλη όσον αφορά τη νομοθεσία είναι απαρχαιωμένη..

Επιπλέον, ποιά είναι η γενική σας γνώμη για το μεταπτυχιακό; Έχει να σου προσφέρει πράγματα ώστε να δικαιολογηθούν τα 3χιλ; Υπάρχει άτυπη αναγνωρισιμότητα του τίτλου από τον ιδιωτικό τομέα; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.